Gdy ideologia przeobraża się w fanatyzm - XXI-wieczny stalinizm i maoizm

96 57 2
                                    

Był sobie pewien dobry człowiek, który zbudował biednym mieszkania, nakarmił ich i ubrał, jednak historia zapisała go jako zbrodniarza - taki obraz Józefa Stalina i Mao Tse-tunga, największych zbrodniarzy schowanych za czerwoną kurtyną, maluje afirmująca ich młodzież. Kukiełki kontrolowane przez propagandystów głęboko wierzą, że cały kapitalistyczny świat po rozpadzie Bloku Wschodniego w ostatnich miesiącach 1989 roku nakarmił młodzież oszczerstwami na temat tychże przywódców. Ci ludzie mają trochę racji, ale przede wszystkim kierują się kłamstwami, które sięgają czasów panowania dyktatorów.

Stalinizm - smutna ideologia smutnych dzieci

Stalin był, jest i na zawsze pozostanie symbolem walki o sprawiedliwy świat, o godne życie dla każdego uczciwego człowieka pracy. Naród polski, który Stalin ocalił przed zagładą i dla którego wydarł z rąk faszystowskich bandytów Górny i Dolny Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury, zachodnią Wielkopolskę i Ziemię Lubuską, ma powody, by żywić wobec swego wybawcy i obrońcy szczególnie ciepłe uczucia. Nieśmiertelne imię Stalina-Wyzwoliciela Narodów [-] żyć będzie zawsze w sercach całej postępowej ludzkości. Ludzkości, którą uratował przed zaplanowaną przez hitlerowców rzezią i zniewoleniem. (fragment felietonu Imię Stalina żyć zawsze będzie w naszych sercach Towarzysza wKomunizmie24 [teraz: Karol z Instytutu Marksa], Odrodzenie.fr; 18 grudnia 2020).

Staliniści to ludzie, którzy propagują w swoich założeniach jednocześnie demokrację i kult wodza; na pozór wykluczające się założenia doprowadzają nas do systemu, w którym wszyscy ludzie są równi - poza przywódcą. Sam Józef Stalin w O materializmie dialektycznym i historycznym (rozszerzający Materializm Dialektyczny Friedricha Engelsa), który stanowił podstawę dla rządów totalitarnych, podkreślał konieczność funkcjonowania sprzeczności dla zapewnienia ładu. Tym uzasadniał swoje bogactwo w - na pozór tylko odrzucających nierówności ekonomiczne - państwie socjalistycznym. Czy tym samym nie przybliżało to ideologii stalinistycznej do tej hitlerowskiej, która stanowiła obiekt drwin dla stalinistów? Socjalizm w państwie, kult wodza i totalitaryzm - tak można opisać ZSRR i III Rzeszę, oczywiście pomijając kwestię prób mających na celu restaurację kapitalizmu (państwowego) w obu krajach. O tym drugim mówił chociażby Lew Trocki, opozycjonista w Związku Radzieckim za rządów J. Stalina, zabity przez NKWD (na zlecenie tegoż pierwszego) w Meksyku.

Jak pisze Lew Trocki w Klasowym charakterze państwa radzieckiego (wyd. 1 paź. 1933), na podstawie myśli leninowskiej, próby dążące do restauracji kapitalizmu państwowego w ZSRR objawiały się funkcjonowaniem firm, koncesji zagranicznych oraz kułackich i chłopskich spółek. (Podobna sytuacja, według mnie, miała również miejsce w III Rzeszy, choć pod nieco inną postacią, ponieważ tam istniał system faszystowski, a więc zakładający, rzecz jasna, nierówności ekonomiczne).

Tutaj nasuwa się jednoznaczne pytanie: W co wierzą staliniści? Odpowiedź, może i niezaskakująca, brzmi: w propagandę ZSRR szerzoną przez Józefa Stalina w okresie sprawowanych przezeń rządów. Zbrodnia katyńska zrzucana jest na Niemców (a za dowód uznawane jest, chociażby, znalezienie na terenach Katynia amunicji do Walthera PP), głód na Ukrainie (spowodowany w rzeczywistości złą polityką gospodarczą) na kułaków, a czystki... czystki to po prostu wymierzenie sprawiedliwości faszystom.

Wracając jednak do „dowodu" stalinistów, nie możemy wykluczyć wszak współpracy Rzesza-ZSRR, która nie objawiała się jedynie umową o nieagresji zwaną Ribbentropem-Mołotowem, zawartą przez Stalina i Hitlera w 1939 roku. Kilka dni wcześniej mocarstwa zapieczętowały umowę o wymianie handlowej, którą podpisano w Moskwie. W lutym 1940 roku została ona przedłużona. Jakie dobra od Rzeszy dostawał Związek Radziecki? Skorzystam tu z bardzo prostego źródła, jaką jest Wikipedia: Obejmowała dostarczenie Niemcom przez stronę radziecką surowców w zamian za broń, technologię wojskową oraz urządzenia techniczne.

Z piórem lub na pierzu | Spartański Dwutygodnik [numery: 11-20]Where stories live. Discover now