172) Fakultet: što raditi i ne raditi

124 11 3
                                    

Bok djevojke! U prethodnom nastavku sam vas pitala o čemu želite da pišem. Dali ste mi jako zanimljive teme tako da vam puno hvala na tome. O ovom nastavku ću pisati o studentskom životu, a u sljedećima o vjeri, sreći i što ste mi napisale da vas zanima. Pa krenimo (:

Na studentski život utječe puno faktora: kakva ste osoba, koji će te fakultet upisati, hoćete li raditi studentske poslove... Ja se nisam baš osjećala kao student jer nisam išla na sva predavanja, nisam imala društvo na fakultetu i više sam se posvećivala studentskim poslovima pa je to bio možda veći minus. Biti student može biti užasno, a može biti predivno razdoblje u vašem životu. Sve ovisi o vašem načinu razmišljanja. 

Oduvijek sam vidjela tu neku čar u tome da se posvetim potpuno fakultetu, rasturam na ispitima, idem van studentskom srijedom, uživam u učenju, ali nažalost nemam baš dobru disciplinu što se tiče studiranja općenito i kao što sam napisala, puno sam radila. 

Nemojte radite ako ne morate. Ja sam odužila studiranje jer sam od početka radila, a balansirati između posla i fakulteta je užasno teško. Ili ne uspijevate u tome jer ne želite cijeli dan raditi i učiti ILI uspijevate u tome, ali psihički gorite jer onda nemate vremena za ništa drugo. Ako već morate raditi, predlažem da nađete neki studentski posao koji vas ne umara, koji ima fleksibilno radno vrijeme i po mogućnosti dobru satnicu. Tu u Zagrebu (Hrvatska će uvesti minimalnu studentsku satnicu od 1.1.2024. 5,25 eura) zna biti i satnica koje iznose i 6-7 eura što je odlično. 

Učite na vrijeme. Nemam vam što drugo reći. Ako ne učite dovoljno, studirat će te duže, a vjerujte meni koja studira pet godina i tek sada završava treću godinu fakulteta, to ne želite. Ako baš jako želite završiti fakultet, ali nemate disciplinu u tome, trebate shvatiti da će te onda morati riješiti ispite prije ili kasnije. Pa bolje onda prije da se toga riješite. Ali po meni još važnije, kada dođete u godine u kojima sam ja (imam 25) postoji velika šansa da će te htjeti već imati diplomu, stabilan posao i osamostaliti se. Mene čeka još dvije godine fakulteta, a stvarno više nemam ni želje ni volje ni snage. Najradije bi ostala gdje sada radim, dobivala punu plaću i odselila se od roditelja. Život mi izgleda kao da imam 20 godina, a osjećam se kao da imam 25, koliko i imam. To je velika razlika. 

Probajte pronaći ljepotu u učenju. Ako treba, kupite si estetične bilježnice, pernice i kemijske. Istražujte po internetu ljude koji idu na one zahtjevne fakultet u SAD-u ili slično i slušajte što govore (donekle i da upijete njihov mindset), slušajte disciplinirane studente (LouMasacky možda još uvijek tu ima random knjigu "Umjetnost motivacije" koja je odlična) i budite svjesni da vam se neće uvijek učiti, nećete uvijek imati motivaciju i želju. U disciplini je ključ. Najteže je početi, ali ubrzo se mozak navikne i onda vas čak traži za još što je super. Disciplina je kada razum nadvlada osjećaje. Ta rečenica, odnosno definicija discipline mi je otvorila oči.

Idite na predavanja, ali budite svjesni da je u redu ako nekada ne odete. Nećete propasti zbog toga. Ja bih često izbivala s fakulteta, i kada su predavanja bila obavezna i neobavezna i užasno sam se grizla zbog toga. Probajte ići na što više predavanja i onda pri kraju iskoristite izostanke koje smijete. U redu je dati si oduška. 

Na samom početku će te biti možda zbunjeni. Osnovna i srednja škola su iste, ali fakultet je skroz druga priča. Nemate više razrednika, predavanje ne traje 45 minuta, nego najčešće sat i 30 minuta, ali dobra stvar je što će te možda nekada imati samo jedno predavanje u tom danu ili čak niti jedno, a onda pak će biti dana kada će te šest sati biti na fakultetu.

Organizirajte se. Ovo je jako važno jer će te tako imati uvid u sve, nećete biti izgubljeni, imat će te reda. Ja za svaku godinu studiranja imam jednu bilježnicu (uvijek neka lijepa, slatka, estetična jer tako imam veću motivaciju za ispisivanje svega u nju) i tamo zapisujem kada su mi predavanja i seminari, kako su mi ispiti, što trebam napraviti za sljedeći put.

I na kraju, nadam se da ćete upisati ono što vas zanima (što znači da ćete naravno imati i one ne toliko zanimljive predmete, ali što se tu može). Meni je jako drago da sam upisala novinarstvo jer volim pisati, volim kreativnost i fakultet sam po sebi stvarno nije toliko težak. Ja volim imati vremena za sebe, odmor i socijalni život. Tako da eto, sretno svim brucošima! Želim vam da uživate u studentskom životu jer vas nakon toga čeka posao do praktički kraja života, a tek kada počnete raditi, shvatite koliko je lijepo biti student. Što bi se reklo "Od koljevke pa do groba najljepše je đačko doba". Uživajte, učite i znajte da stvarno možete uspjeti u tome!

Eto, to je to. Tko je ove godine upisao fakultet, koji, kako vam je?

Hvala ti puno jelenini_snovi na prijedlogu! Baš mi je bilo gušt pisati o studentskom životu iako ga definitivno nisam savladala, ali učite zato na mojim greškama. Ako imaš još koje pitanje ili netko drugi, slobodno pišite dolje (:

Savjeti za djevojkeWhere stories live. Discover now