159) Program "Devet dana optimizma"

223 11 3
                                    

Nedavno je završio program "Devet dana optimizma" za koji sam se prijavila. Svaki dan sam dobivala preko Maila kratku poruku koja se treba primjenjivati. Meni se jako sviđa pa vam definitivno preporučam (:

1) Svjesnost – Budi sada i ovdje

Biti svjestan sadašnjeg trenutka znači postići mindfulness, odnosno usredotočenu svjesnost. To je stanje u kojemu „gasimo" autopilot i u potpunosti se posvećujemo onome što se događa u trenutku. Pri tome ne osuđujemo niti pokušavamo promijeniti ono što opažamo, već samo promatramo sa suosjećanjem i otvorenim umom. Istraživanja potvrđuju da je mindfulness povezan s većom dobrobiti i ima brojne blagodati za mentalno zdravlje.

Aktivnosti: Namjesti alarm na mobitelu koji će ti zazvoniti tri puta tijekom sutrašnjeg dana. Kada zazvoni, zastani na trenutak i duboko udahni nekoliko puta. Osvijesti gdje se nalaziš, kako se osjećaš i koje ti misli u tom trenutku prolaze kroz glavu.

Savjet: Samo opažaj što se u tim trenucima događa bez da osuđuješ ili pokušavaš išta promijeniti. Ako ti misli odlutaju, ne brini se, to je sasvim normalno. Samo lagano vrati pažnju na sada i ovdje.

2) Samoprihvaćanje – Prihvati svoje snage i slabosti

Samoprihvaćanje je važan aspekt mentalnog zdravlja i povezano je s većom razinom dobrobiti. Ono znači njegovati pozitivan i neosuđujući stav prema samome sebi te biti svjestan vlastitih snaga i slabosti. Sastoji se od dva aspekta: jedan se odnosi na sposobnost i spremnost da dopustimo drugima da upoznaju naše pravo lice, a drugi na realnu samoprocjenu naših pozitivnih i negativnih karakteristika.

Aktivnost: Na kraju sutrašnjeg dana zapiši pet situacija koje si kroz dan uspješno savladao.

Savjet: Ako želiš, možeš zapisati i situacije koje misliš da si mogao uspješnije riješiti. Razmisli o njima, razlozima koji su doveli do takvih ishoda i pokušaj ih prihvatiti bez osuđivanja.

3) Pozitivni odnosi – Njeguj odnose s drugima

Našu dobrobit uvelike određuje sposobnost održavanja stabilnih i intimnih odnosa s drugima koji su okarakterizirani međusobnim povjerenjem. Sve je više dokaza da su socijalni odnosi ključni za dobrobit pojedinca te da mogu utjecati na njegov identitet, što je nužno za održavanje mentalnog zdravlja.

Aktivnost: Tijekom sutrašnjeg dana odvoji vrijeme i napiši pismo zahvalnosti nekoj bliskoj osobi.

Savjet: Cilj je napisati zbog čega cijeniš vaš odnos te na čemu si toj osobi zahvalan. Ako želiš, toj osobi možeš pokazati pismo ili ga pak možeš zadržati samo za sebe. Možeš također tu osobu zamoliti da isto učini za tebe.

4) Samostalnost – Preuzmi kontrolu nad svojim izborima

Samostalnost se odnosi na našu autonomiju, sposobnost da održimo svoju individualnost u različitim životnim situacijama s odlučnošću, nezavisnošću i osobnim autoritetom. Imati autonomiju znači preuzeti kontrolu nad vlastitim životom i samostalno donositi odluke. Veća autonomija povezana je s većim razinama samopoštovanja i psihološkom dobrobiti te manjim razinama usamljenosti.

Aktivnosti: Tijekom sutrašnjeg dana, donesi odluku o kojoj razmišljaš već neko vrijeme, a nailaziš na suprotna mišljenja od svojih bližnjih.

Savjet: Ako si spreman, to može biti i veća odluka, poput promjene stana ili posla. Ako se ne osjećaš spremno, to može biti i manja odluka, poput promjene boje kose. Potrudi se da ta odluka odražava ono što ti zaista želiš. U redu je slušati savjete bliskih osoba, ali važno je da u konačnici odluka ipak bude tvoja.

Savjeti za djevojkeWhere stories live. Discover now