Bölüm 1: Ben Bir Anti-fanım.

5.3K 285 260
                  


Du Ze bir anti-fan.

Herkes tarafından bilinen anti-fan kalıbı şu şekilde açıklanabilir: İdollerine tıpkı bir düşman gibi, vahşice saldıran tipler vardır. Bir de kusur bularak, hakaret etmeyi seven Kara Toz fanlar vardır. Bu onların sevgilerini ifade etme şeklidir.

Du Ze, üç sebep yüzünden Kara Toz fanı olmayı seçti.

İlk sebep kusur bulmayı, yazara hakaret etmeyi ve diğer fanlarla tartışmayı sevmesi, ki bu basitçe idolünün ilgisini çekmenin ilk yoluydu. Yazara sevgi dolu yorumlar sunmak yerine, Kara Toz fanları, ilgi çekmek  ve başkalarından sempati kazanmak için, yazarı aşağı sürükler ve lekelerdi. Başarıya ulaştıklarında ise geri çekilirlerdi.

İkinci sebep ise Du Ze'nin kışkırtıcı eleştiriler yazdıktan sonra arkasına yaslanıp deliren fanların, yorumunu kınamasını sevmesiydi. Fanların, yorumlarına karşı gelip yazarı savunması, Du Ze'yi oldukça tatmin ediyordu.

Du Ze: Harika, işte demek istediğim şey buydu. Kardeşlerim, yazarı daha çok övün.

Sonuncu sebep ise, Du Ze'nin yaramaz bir kişiliği olmasıydı. Tabii ki, fanlar idolü seviyordu ve saygı gösteriyordu ama onun yaklaşımı farklıydı. Görmezden gelinmekten korktuğu için, büyük bir kargaşa çıkartarak idolünün ilgisini çekmeyi amaçlardı. "Gel, gel ve beni tahrik et~ Sorun çıkarmayacağım." Diyerek erkeğinin kırmızı duvağını kaldırmasını bekleyen utangaç ama kara kalpli bir kız gibiydi.

Başlangıçta Du Ze, idolünü övgülere boğmayı denemişti. Kalbindeki tüm sevgiyi ortaya koymak ve yazara göstermek istemişti ama işe yaramadı. Yorumları hayran kalabalığının içinde kaybolup gitti. İdolü Weibo ya da QQ kullanmıyordu. Yalnızca web novelin ana sayfasında yorum yapıyordu. Dolayısıyla fanlar oraya doluşuyordu ve Du Ze'nin tüm çabaları boşa gidiyordu. Daha sonra Du Ze "İyi adamlar dikkate alınmaz" aydınlanmasını yaşadı. İyi fanların hiç ilgi alamadığını fark edince, Du Ze bir anti-fan olmaya karar verdi. Dünya samimi ve sevimli bir fanı kaybetti ama Du Ze anti-fan olarak başarı kazandı.

Şimdi Du Ze'nin takıntılı olduğu şanssız adamdan bahsedelim- Yi Ye Zhi Qiu. Bir internet kullanıcısı olan Du Ze gerçek aşkını; YY* roman yazarı olan Yi Ye Zhi Qiu'yu orada buldu. Soyadının Qiu olduğu ve yazar adının "Yazılarımın her sayfasında, kendimi anlamaya çalışıyorum, haha."** anlamına geldiği söyleniyordu. Bunlar tam olarak yazarın sözleriydi.

*(YY romanı erkek baş kahramanın, fanların ideal kahramanı olduğu istek yerine getirme novelidir.)*

**( Yi Ye "sayfa" ve Zhi "anlamak" anlamına geliyor.)**

Sözde, her "haha"nın arkasında bir grup tezahürat yapan fan vardı. Yi Ye Zhi Qiu'nun yazılarından bahsetmişken, eğer harem efendisi, altın parmak, dünya hakimiyeti ya da evreni yönetme gibi şeyler yazılarından eksik olursa Marty Sue'yu* ara!

*(Kısaca, sinir bozucu derecede kusursuz erkek karaktere deniyormuş Marty Sue. Detaylı bir şekilde Wikipedia'dan araştırabilirsiniz.)*

Yani Yi Ye Zhi Qiu'nun nasıl yazdığını ve ne tür bir karaktere sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz...

Haha...

İşin aslı Yi Ye Zhi Qiu'nun hikayelerinde çok fazla altın parmak* bulunuyordu ama anlamsız değillerdi. Hepsinde mantıklı bir tema, öngörü ve özgünlük vardı. Yaptığı en akıllıca şey, zaten diğer novellerde bulunabilecek karışık konuları, biraz değiştirerek, kolay okunabilecek hale gelmesi için, kendi dokunuşlarını eklemekti. Du Ze, Yi Ye Zhi Qiu'nun "Infinite Flow"** çalışmasını bulup ilgili hale geldiğinde, dört yıldır novel okuyordu. O zamandan beri dünyadan bir passer-by*** daha eksildi, anlıyor musunuz?

*(Altın parmak, baş karakterin ilahi şansı olarak tanımlanabilir.)*

**(Infinite Flow, Çin novellerinde, elementler, din, mitoloji, efsaneler, tarih, film, anime, oyunlar vb. konularını işleyen türdür. Türkçe karşılığı "Sonsuz Akış" olarak çevrilebilir. Ben bu şekilde bırakmak istedim.)**

***(Passer-by, tıpkı filmlerdeki figüranlar gibi novellerdeki arka plan kişileri.)***

Yi Ye Zhi Qiu çok popüler olmasa da, 1000+ takipçisiyle çok da bilinmez değildi. Her gün, zavallıca yeni bölüm isteyen ve yorum yapan en az 100 okuyucusu vardı. Bölüm yayınlama süresi oldukça düzenliydi. Aynı zamanda, Yi Ye Zhi Qiu, bölümü yayınladıktan sonra, kısa bir süre içerisinde, yalnızca ilk sayfadaki yorumları yanıtlamak gibi kötü bir alışkanlığa sahipti. Geride kalan sayfalardaki yorumlar için, o da ne? Yenilebiliyor mu _(:3」∠)_?

Yazar, sürekli yorumlarının göz ardı edilmesinden bıkıp, anti-fana dönüşen bir fanı olduğunu
bilmiyordu.

Du Ze'nin kendi hareketlerini anlaması zordu. Aslında Yi Ye Zhi Qiu'nun çalışmalarının her sayfasına sırılsıklam aşıktı. Her cümle Meng noktasına (Meng=sevimli) vuruyor ve her hikaye onu heveslendiriyordu. Trollemeyi bırakmak istiyordu ama kendini kontrol edemiyordu.

Bir "Kara Toz" fanı olarak, Du Ze'nin katı standartları vardı. Her bölüm için, 1 yıldız oyluyor ve kırıcı yorumlar bırakıyordu. Bu Du Ze'ye çok fazla zihinsel ızdırap veriyordu ve aptal Du Ze, ertesi gün kullanıcı adını değiştirip novel sayfasına yorum yapmadan önce kendini kınıyordu.

Yani Yi Ye Zhi Qiu, yeni novelini duyurduğu zaman, Du Ze çok heyecanlıydı.

Yi Ye Zhi Qiu toplamda beş novel yazmıştı. Du Ze, beşinci novelini yazarken onun fanı olmuştu. Başka bir deyişle, Du Ze ilk defa idolünün çalışmasını baştan sona takip  edebilecekti. Bu bir çocuğun doğup, büyümesini izlemek gibiydi. Hiçbir şey onu bu noveli sevmekten alıkoyamazdı...

*****

[ Başlangıçta, yaratmanın tanrısı sekiz ırka seslendi: " Bana kendinizden bir parça verip, bedeli ödediğinizde, ödüllendirileceksiniz".

Melekler tevazularından vazgeçtiler, iyileştirme kazandılar;

Şeytanlar merhametlerinden vazgeçtiler, yok etme gücü kazandılar;

Elfler tutkularından vazgeçtiler, okçuluk yeteneği kazandılar;

Cüceler huzurlarından vazgeçtiler, işleme yeteneği kazandılar;

Ejderhalar öz kontrollerinden vazgeçtiler, dayanıklılık kazandılar;

Ölümsüzler nezaketlerinden vazgeçtiler, sonsuz yaşam kazandılar;

Canavarlar ideallerinden vazgeçtiler, savaş öfkesi kazandılar;

İnsanlar hoşgörülerinden vazgeçtiler, öğrenme yeteneği kazandılar;

Sekiz ırkın da kanının damarlarında aktığı bir çocuk ortaya çıktığında, bir efsane başlayacaktı.

------

Bu benim ilk novel çevirim bu yüzden hatalarım olabilir. Belirtmekten çekinmeyin lütfen~

Başlangıç için ne düşünüyorsunuz?
:3

The Reader and Protagonist Definitely Have to Be in True Love [BL]Hikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin