Duyuru

178K 12.6K 5.6K
                  

Herkese selamlar.

Bildiğiniz üzere SVS'yi sezon finali yaptım ve sebep olarak biraz dinlenmek istediğimi söylemiştim. O günden sonra tekrar bölümün ne zaman geleceğini ve bu aranın ne kadar süreceğini soranlar çoğunlukta. Açıkçası bu aranın ne kadar süreceğini şu an bende kestiremiyorum çünkü bu aslında zorunluluktan aldığım bir karardı.

Evet ev, çocuklar ve kitaplar beni çok meşgul ediyordu ama bir şekilde hepsini idare ediyor, belli bir program üzerinde ilerliyordum. Fakat şu son altı ayda sağlığımda ciddi değişimler olmaya başladı. Ara ara nükseden ağrıların sebebini hayatımdaki yoğun tempodan kaynaklandığını düşünmüştüm.

Özellikle bel ağrısını günlük koşuşturmalara yormuştum. Bu altı ayda aynı şikayetlerle birkaç kez doktora da gitmiştim ama serum verip, ilaç yazarak beni eve gönderiyorlardı. Durum böyle olunca da insan ciddi bir şeyi olmadığını düşünüyor.

Ama bir şeyler vardı, bunu biliyordum çünkü her geçen gün artan ağrılar ve düşen enerjim bana bunun sinyallerini veriyordu.

Geçen yıl ki imza günlerimi hatırlıyorum da her imzada ayağa kalkıp herkesle sarılıyor, fotoğraf çekiyor ve tekrar sandalyeme oturuyordum. O günlerdeki imzalarda belki de defalarca kez ayağa kalkıyor ve tekrar oturuyordum. Hiçbir ağrı sızı da olmuyordu. Bu yıl ki imzalarım ise hep sandalyeye bağlı geçti çünkü üst üste birkaç kez ayağa kalkıp tekrar oturmak bile canımı yakıyordu. Buna rağmen birileri sarılalım mı dediğinde onu geri çeviremiyor ve canım yansa da ayağa kalkıyordum. Belki de onları üzmek istemediğim için ben ayağa kalkmadan sarılsak olmaz mı, diyemiyordum.

Aklımda SVS için sezon finali falan yoktu ama bir nevi buna mecbur kaldım çünkü son attığım bölüme başlamadan önce test sonuçlarım çıktı. MR sonuçlarında bir tümör tespit ettiler. Emin olmak için o gün birçok test yaptırdım ama değişen bir şey olmadı. Omurgamın içinde, üstelik sinirlerin merkezinde bir tümör var. Tümör sinirlere baskı uyguladıkça tüm o ağrılar meydana geliyormuş. Özellikle sol kolumdaki o ağrılı uyuşma, adım attıkça sızlayan sol bacağım ve boynumda başlayan titremenin sebebi o tümörmüş. Sol tarafımdaki sinirlere baskı uyguladığı için acıyı en çok sol tarafımda hissediyorum.

Farklı hastanelere de gittim ve farklı doktorların da görüşlerini aldım. Hatta bu duyuru yapmadan önce de sabahtan şu saate kadar hastanedeydim. Hepsi de aynı şeyi söylüyor, zamandan kazanmalı ve ameliyatı mümkün olduğunca geciktirmeli. Bugünkü doktoruma ne için zamandan kazanmak diye sorduğumda bir an bana baktı ve yaşayacağın günlerden dedi. Omurga ameliyatları çok riskli olduğu için doktor ölüm ve felç kalma riski var dedi. Görüştüğüm tüm doktorlar bu iki ihtimalin yüksekliğinden bahsetti.

Zamandan kazanmak dedikleri şey de aslında hâlâ yürüyorken yürü çünkü ilerleyen zamanlarda bunu yapamama ihtimalin var. Ve hâlâ yaşıyorken yaşa çünkü ameliyattan sonra bunun olmama ihtimali de var demek istiyorlarmış. Kısacası bana ameliyattan sonra şu anda sahip olduğun iki şeyden birini kaybetme ihtimalin yüksek diyorlar. Bu yüzden tüm bu ağrıları çekmeli ve mümkün olduğunca çok ameliyatı geciktirmeliyim.

Tümör konusunda tek şansım iyi huylu olması, hepsi bu. Şükürler olsun ki kötü huylu değil de bana sunulan süreyi yarıya indirmiyor. Eğer omurgamda olmasaydı belki de ondan kolayca kurtulacağım bir ameliyat olurdu ama olmaması gereken bir yerde. Onu küçültemiyorlar veya büyümesine engel olamıyorlar. Tek yaptıkları şey ilaç tedavisine başlayarak bana verdiği acıyı biraz azaltmak. Üç günde yaptırmam gereken iğneler, her on günde olan doktor kontrolü ve altı ayda bir tekrar MR çektirip tümörün büyüme hızını test etmek falan artık hayatımın bir parçası olacak.

Bazen ağrılar katlanılmaz bir boyuta ulaşıyor, özellikle yürürken veya eğilirken ama duyduklarımdan sonra artık bende zamandan kazanmak istiyorum. Ameliyat olup riske girmek yerine zamandan kazanmaya karar verdim çünkü çocuklarım henüz çok küçük. Zaten doktorlarda şu an için ameliyatı tavsiye etmiyor.

Bütün bunları yazmamın sebebi son zamanlarda bölümler gecikiyor diye sık sık aldığım şikâyetler ve neden sezon finali yapmak zorunda olduğumu daha detaylı anlatmaktı. Şu son yılı saymazsak bölümleri hep düzenli attığımı biliyorsunuz ama bu yıl bölümler gecikiyordu. Gün içinde çok fazla şeyle meşgul olmamın yanı sıra nükseden ağrılar da yazmamı geciktiriyordu. Sadece ben o ağrıların nedenini bilmiyordum. Öğrendiğimde ise sezon finali kararı almak zorunda kaldım.

Biraz dinlenmek ama en önemlisi yapabiliyorken çocuklarla zaman geçirmek için sezon finali yaptım ve yazmaya ara verdim.

Bu yüzden bu aranın ne kadar süreceği hakkında size bir şey söyleyemem. Kendimi daha iyi hissettiğim bir zamanda geri döneceğimi biliyorum ama şu an için mümkün değil. Çünkü tümörün varlığını öğreneli henüz çok olmadı. Buna ek olarak doktorların bana sundukları iki ihtimalin etkisi de var tabii. Psikolojik olarak hiç iyi değilim. Buna alışıp kabullenmek için biraz zamana ihtiyacım var. Kafamdaki tüm bu olumsuz düşüncelerden kurtulmadan ne yazabilirim ne de eskisi gibi devam edebilirim. Şu an için ihtiyacım olan tek şey zaman.

Söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Çok seviliyorsunuz.💙

SAKA VE SANRIHikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin