Érettségivel kapcsolatban...

3 0 0
                                    

Nos, azzal kezdeném, hogy rengeteg lehetőség van, emiatt nagyon eltérőek lehetnek a vizsgák.

Például azért is, mert valaki előrehozott érettségit csinál, más meg nem. Vagy későbbi ,,érettségi-szezonban" javít, esetleg plusz tantárgyból vizsgázik.

2021... Mint minden eddigi érettségin, idén is minimum 5, azaz öt tantárgyból kell Minimum érettségizni, lehet több is.

DE! Ha tovább akarsz tanulni -főiskolán, egyetemen-, akkor legalább 1, azaz egy tantárgyból emelt szinten kell leérettségizned!! (Kivéve az olyan szakokat, ahol kifejezetten két emelt tantárgyat várnak el, és, ha emlékezetem nem csal, van olyan szak, ahol idegen nyelvtudás is kötelező -pl. angolnyelvi kurzusokon, ITT A DIPLOMÁIG KÉT B2-ES SZINTŰ KOMPLEX VAGY EGY C1(?)-ES SZINTŰ NYELVVIZSGA KELL!!!)

Az öt tantárgy:

(az érettségi vizsgák május elején kezdődnek és június közepéig is eltarthatnak, mérmint, valakinek akkor van vizsgája, mert annyi mindenből lehet érettségizni, hogy ajjajjaj...)

1. Magyar nyelv és irodalom -ezzel kezdesz, az első érettségi napon ezt fogod megírni (feltéve, hogy fogsz érettségizni...).
->Segédeszköz: helyesírási szótár, amit az iskola biztosít

2. Matematika -ez mindig a második napon van.
->Segédeszközök: számológép és függvénytábla

3. Történelem -(igen, ez is kötelező, nehogy úgy járj, mint egyik osztálytársam, aki kijelentette egy nem túl kellemes töri óra keretein belül az egész osztály előtt, hogy nem fog történelemből érettségizni, de erre úgy vágott vissza a tanár, hogy ,,De kötelező, illetve nem kell, viszont akkor nem lesz érettségid sem...") a harmadik napon fogod írni
->Segédeszközök: történelem atlasz (meg lesz határozva, hogy milyen atlasz) és helyesírási szótár

4. Egy általad választott és (gimnáziumban) tanult idegen nyelv, ami lehet német (5. napon fogod írni), angol (4. napon fogod írni) és a többi (valamelyik másik nap XD), de nem fogom felsorolni.
->Segédeszköz: szótár, amit te viszel, mert nem biztos, hogy a suli tud biztosítani...

Fent van az oktatas.hu weboldalon vagy a felvi.hu-n egy hosszú-hosszú lista, hogy mikből lehet választani.

5. Egy választott tantárgy, nekem ez az ének lett. (Mivel kell az óvonői szakirányhoz.) De ez megint, mint a választott idegen nyelv is, az iskoládtól függ, hogy közép, illetve emelt szinten miből tudsz levizsgázni.

Vannak olyan tantárgyak, amikhez projekt munka kell (pl. etika), valamelyikhez gyakorlati tudás felmérés is tartozik (pl. testnevelés, természettudományok... stb.)!!
A többihez szimplán csak írásbeli és szóbeli (kivéve, ha eltörlik holmi COVID-19 járvány miatt, hogy kicsit örüljek is a szenvedésben XD) tartozik.

FONTOS!:

-emelt szintű érettségi vizsgát NEM a saját gimidben fogod megírni!
(Akik utólag érettségiznek, nekik minden évben kijelöl a Felvi olyan középiskolákat (amik közül választani kell, de többet én se tudok), ahol le tudják tenni a vizsgát, vagy vizsgákat. Azaz megad egy listát a középsulikról és te kiválasztod közülük, higy hol akarsz érettségizni.)

-ha emelt szinten írsz egy idegen nyelvből, az egy bizonyos százalékot meghaladva (ne haragudjatok, hogy nem tudom, ezt az oktatás.hu-n vagy a felvi.hu-n megtaláljátok pontosan) középszintű komplex (ami jobb, mint a nem komplex, mert jobban elfogadják) nyelvizsgát is kapsz, de a pontszámodat nem növelheti mindkettő -vagyis, vagy az emelt szintre kérsz plusz pontot, vagy a nyelvvizsgára, habár úgy tudom a felvi kalkulátora a legtöbb pontot kihozó módszert alkalmazza minden esetben, szóval ezzel nem kell bajlódnod!

Életem mozaikja...Where stories live. Discover now