Kiegészítő rész: Megírtam a legrosszabb „könyvet" és ez teljesen rendben van

438 54 4
                                    

Az utóbbi években, ha nem is töltöttem fel Wattpadra semmit, valamit azért mindig írogattam vagy legalábbis dolgoztam valamilyen történeten. Azonban ez az utóbbi néhány hónapban megváltozott, amikor is, nagyjából egy fél év alatt úgy nulla szót sikerült leírnom, és ha el is kezdtem valamin dolgozni, az egész még a legelején teljes kudarcba fulladt és abbahagytam az írást.

Azóta rájöttem, hogy a legnagyobb akadályt számomra az jelenti az írás területén, hogy hiába próbálkozom, az írásaim, legyünk őszinték, nem túl jók. És ez itt most nem álszerénység vagy önutálat – ha beleolvastok az írásaimba, ti is láthatjátok, hogy azért nem kimondottan jók, különösen, ha azt nézzük, hogy mennyi ideje írok.

Viszont, ez nem egy lehangoló fejezet lesz, mert ha esetleg ti is küszködtök hasonló problémákkal, akkor itt van néhány tipp, amivel nekem sikerült továbblépnem az önsajnálaton és folytatni az írást. Ha pedig nem küszködtök ezzel a problémával, örülhettek magatoknak. 

Tipp 1: Ments el a régi/befejezetlen történeteket is, és nyugodtan olvasd vissza őket.

Őszintén szólva, nálam az egyik legnagyobb problémát az jelentette, hogy meg voltam róla győződve, hogy a mostani írásaim rosszabbak, mint azok, amiket vagy öt-hat évvel ezelőtt írtam. Viszont, miután visszaolvastam ezeket a „jobb" történeteket, rájöttem, hogy talán ez az észrevételem nem éppen volt pontos. Miért lényeges ez?

Ha volt is olyan terület, ahol jobb voltál évekkel ezelőtt, biztos, hogy van olyan is, amiben pedig fejlődtél, különösen, ha nemcsak egy-egy történetet viszel figyelembe, hanem többet is, és így vonsz le következtetéseket.

Én azt kívánom, hogy bárcsak több lenne meg a régi történeteim közül, mert tényleg jó érzés visszaolvasni őket és látni, hogy valójában mennyit is fejlődtem, ami nem tűnt volna fel, ha csak azokat a történeteket veszem figyelembe, amiken hónapokkal ezelőtt dolgoztam, az igazán régieket pedig nem. 

Tipp 2: Vedd figyelembe a pozitívumokat és a negatívumokat is.

Ha az írásról van szó, sokan nagyon „védelmezőek" a műveikkel szemben, ami ahhoz vezethet, hogy majdnem személyes támadásnak veszik az esetleges negatív megjegyzéseket. Ezt a megjegyzésemet sem kell támadásnak venni, nekem is rosszul esik, ha valaki kiemeli a hibákat is írásomban, akkor is, ha amúgy teljesen igaza van. Ez pedig akkor sincs másképp, ha én magam vagyok az, aki észreveszi a hibákat. De mit lehet tenni ez ellen?

Nekem sokat segít, ha egy kicsit „objektívabb" szemszögből tekintek az írásomra, majdnem úgy, mintha valaki más írta volna, vagyis a hibákat nem feltétlenül magamnak róvom fel, hanem magának a történetnek. Ezen segít, ha eltelik némi idő az írás és a „kiértékelés" között.

VISZONT az is nagyon fontos, hogy ne csak a hibákat lássuk meg az írásunkban, hanem a pozitívumokat is, mert bármilyen rossz is legyen az írásod, valami pozitívum mindenképpen van benne, amit az egyensúlyhoz és a fejlődéshez fontos észrevenni.

Tipp 3: Nézd meg, hogy miben fejlődtél és miben voltál jobb.

Csakúgy, mint az előző pontnál, itt is érdemes úgy nézni az írásaidat, hogy közben nem magadra teszed a negatív megjegyzéseket, mert az csak arra jó, hogy elvegye a kedved az írástól, főleg, ha valamiben jobb voltál, mint amilyen most vagy.

Mivel nehéz egyszerre mindenre koncentrálni (cselekmény, karakterek, hangulat...), ezért nem feltétlenül probléma, ha esetleg régebben izgalmasabb cselekményeket találtál ki, vagy esetleg viccesebb párbeszédeket. A fejlődéshez viszont fontos észrevenni a pozitívumokat és a negatívumokat is az írásaidban, legyenek azok régiek vagy újak.  

Tipp 4: Ne hasonlítsd magad másokhoz.

Mindig lesznek olyan írók, akik vagy öt évvel fiatalabbak nálad, és nemcsak jobban írnak, mint ahogy te írtál annyi idősen, hanem még annál is messze jobbak, mint amilyen most vagy. Ez van. Annak viszont tényleg semmi értelme nincs, hogy ezen keseregj, mert csak arra lesz jó, hogy rosszul érezd magad és abbahagyd az írást. De mit lehet tenni ez ellen?

Szerintem a legjobb mentalitás ebben az esetben, ha egyszerűen csak elfogadod, hogy van, aki jobb író nálad vagy már könyve(ke)t is kiadott és ezt gondolod: jó neki! Viszont ennek – akármennyire is így tűnhet – semmi köze hozzád, vagyis fontosabb arra koncentrálni, amit te csinálsz: dolgozz a saját írásodon és a saját könyveden, mert az biztos, hogy úgy még senki nem adott ki könyvet, hogy írás helyett azon kesergett, hogy ő miért nem olyan sikeres, mint mások. 

Tipp 5: És akkor mi van, ha rossz az írásod?

Mármint, ha a következő fejezetben is unalmasak a párbeszédek, akkor tovább drágul a földgáz? (Valószínűleg) nem – ha pedig mégis, akkor ajánlom, hogy jók legyenek azok a párbeszédek! De komolyabbra fordítva a szót: lehet, hogy neked rosszul esik vagy rossz érzés, ha az írásod nem olyan jó, mint azt szeretnéd, nem kell túlstresszelni a dolgot. Előbb-utóbb úgyis fejlődni fogsz, addig pedig marad az elengedhetetlen gyakorlás. 

Tipp 6: Ha zavar, hogy más is látja, ne mutasd meg senkinek.

Ez valószínűleg sokaknak alap, de nem KELL feltenned a történetedet Wattpadra, ha nem szeretnéd és senkinek nem is kell megmutatnod. Nekem például sokat segített, hogy csak magamnak írtam és nem húztam azzal az időt, hogy minden mondatnál azon aggódom, hogy vajon az olvasók mit gondolnak majd róla, ha elolvassák. Azt gondolják majd róla, hogy szörnyű vagy olvashatatlan, esetleg, hogy értelmetlen?

Az a baj, hogy írás helyett kötőszavakon rágódom, meg, hogy mondatokat összevonjak-e. Ha viszont csak írok (azzal, hogy a rosszul sikerült részeket, majd később átírom), akkor sokkal gyorsabban haladok, sőt, még sikerült is befejezni az írásomat, ami eddig nem kimondottan jött össze. 

Tipp 7: Senki nem fizet érte.

Ha valaki elolvassa az írásod és ő is arra a következtetésre jut, hogy ez nem túl jó, akkor sincs probléma, hiszen senki nem veszít pénzt vele.

Tipp 8: Nem kőbe vésed.

Akár gépbe, telefonba, vagy papírra írsz, mindig ott van a lehetőség, hogy az írásod rosszul sikerült részeit kijavítsd és átírd valami jobbra. Sőt, átírni nem csak egyszer lehet, hanem ahányszor csak akarod, egészen addig, míg elégedett nem leszel a végeredménnyel. 

Tipp 9: Hajtsd magad.

Szerintem az írás területén az egyik legjobb módja a fejlődésnek, ha valami újat próbálsz ki, amivel valamilyen kihívás elé állítod magad. Én például mindig is úgy gondoltam, hogy ki tudok találni egy cselekményt, aminek van eleje, közepe és vége, valamint még értelme is, viszont a karaktereim személyisége inkább csak papíron létezett. Ezért elkezdtem olyan történeteket írni, ahol a karakterek vannak középpontban. Mivel, ahogy mondtam, a karakterek nem az erősségeim, ezek a történetek is elég bénácskák, viszont, arra jók voltak, hogy fejlődjek a karakterírás terén. Szóval ne féljetek valami újat kipróbálni.  


Ahogy azt a címben is látjátok elkészült egy írásom, ami bár nem sikerült annyira jól, mégis úgy döntöttem, hogy átírom egy kicsit és felteszem Wattpadra. A nap folyamán "A lány fánkos fülbevalóval" címen találja meg a profilomon az, akit érdekel. Mivel ez egy ilyen pozitív fejezet, nincs szükség rá, hogy bárki is a saját írásaihoz hasonlítsa, vagy ilyesmi, véleményt viszont szívesen fogadok az írásommal kapcsolatban. 

Hasznosnak találtátok ezt a fejezetet? Nektek problémát okoz, ha egy-egy írásotok nem sikerül jól? Hogyan birkóztok meg ezzel a problémával? 

Hogyan írj könyvet?Opowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz