32.|Hogyan készítsd el az első vázlatot gyorsabban?

540 51 5
                                    

Először is, fontosnak tartom leszögezni, hogy én mit nevezek első vázlatnak, hogy a fejezet során mindannyian egy lapon legyünk. Az első vázlat, ahogy én látom, lényegében a könyved legelső verziója, vagyis az, ahogy te az elejétől a végéig megírod a történetet. Attól függően, hogy hogy szeretsz írni, ez készülhet egy tényleges vázlat alapján, ahol már előre megtervezed, hogy mi fog történni, vagy elkészítheted minden más előkészület nélkül is. A lényeg, hogy ez már egy olvasható verzió, nem csak egy vázlatos összefoglalása a történetnek/cselekménynek.

Miért van szükség arra, hogy ez gyorsabban elkészüljön? Számomra ez a kérdés nagyban összefügg azzal, hogy mi is a probléma ezzel az első vázlattal. Az első vázlat csak a legelső verziója a történetednek, amit valószínűleg nem szerkesztesz, vagy maximum a helyesírási vagy nyelvtani hibákat javítod ki, ebből kifolyólag pedig ez a legrosszabb verziója a könyvednek. Ez azonban önmagában nem probléma, hiszen ahogy mondják, egyszerűbb átszerkeszteni egy rossz oldalt, mint egy üres oldalt. A legtöbb író amúgy is úgy gondolja, hogy ezt az első vázlatot átszerkeszteni könnyebb, mint megírni a könyv legelső verzióját. 

Mivel ez a folyamat nehéz és sok erőfeszítést igényel, ezért sok író hajlamos már ennél a lépésnél félbehagyni a könyvét, ami így tényleg sosem fog elkészülni. Emiatt is ajánlott, hogy megírd az első vázlatot abban a néhány hetes periódusban, amíg még nagyon izgatott vagy az új ötlet miatt (szerintem minden írónak van egy olyan néhány hetes, jobb esetben néhány hónapos periódus az új könyvével kapcsolatban, amíg nagyon izgatott, zenéket néz hozzá, folyton a karaktereken gondolkozik... Sajnos ezzel az időszakkal az a probléma, hogy ha véget ér, akkor hajlamosak vagyunk véglegesen egy írói válságban ragadni, amit szerintem néhányan tévesen neveznek ihlethiánynak). 

Most nézzük meg, hogy írók milyen tippeket adnak arra, hogy gyorsabban vagy legalábbis nagyobb valószínűséggel készítsd el ezt az első vázlatot. Ezek a tippek nem összességében alkalmazandók, hanem inkább csak ötletek, amiből egyet vagy akár többet is kiválaszthatsz, hogy kipróbáld, hogy neked hogyan válik be. Ezért ne lepődjetek meg, ha bizonyos tippeket nem lehet egyszerre alkalmazni vagy ellentmondanak egymásnak. 

1. Útközben ne szerkessz bele 

Ennek a tippnek a lényege, hogy amíg írod az első vázlatot, ne javíts bele. Ha nagyon zavarnak a helyesírási vagy nyelvtani hibák, akkor azokat kijavíthatod, de ha időközben eszedbe jut egy ötlet, ami ellentmond azzal, amit már leírtál, akkor ahelyett, hogy azzal töltenéd az időt, hogy átírod azt a részt, amit egyszer már megcsináltál, csak folytatod tovább az írást, mintha mi sem történt volna. Számomra jó alternatíva, hogy egy másik dokumentumba vázlatosan leírom, hogy az átszerkesztésnél mit akarok megváltoztatni, vagy legalábbis mik azok a részek, amik nem működnek/ellentmondanak más részeknek/változtatni kell rajtuk.

Ezt a verziót amúgy sem látja senki, csak te, ezért nem baj, ha tele van ellentmondásokkal, nincs értelme vagy a karakterek folyton változtatják a személyiségüket. 

2. Írj papírra

Azt mondják, hogy ha az iskolában papírra jegyzetelsz, és nem gépbe írsz, akkor jobban megmarad az anyag. Ha jól tudom, ennek az oka, hogy a kézzel való aktiválás más agypályákat aktivál, mintha csak gépelnél. Talán ugyanez az oka annak is, hogy bizonyos embereknek jobban megy az írás a hagyományos módon. Szerintem ez a tipp amiatt is jó, mert így a szerkesztésnél nem követed el azt a hibát, hogy csak apróbb dolgokat írsz át, és így a könyvedben hagyod a nagyobb, lényegesebb problémákat, mert nem akarod "kidobni", amit egyszer már leírtál. 

3. Állíts át a betűtípust comic sansra

Elvileg ez a betűtípus valamennyire hasonlít a kézírásra, ezért egy kicsit olyan, mintha a hagyományos módon, papírra írnál. Bár a pszichológiai háttérben nem vagyok biztos, az már biztos, hogy ez a trükk működik, ezért, ha van lehetőségetek rá, mindenképpen próbáljátok ki. 

Hogyan írj könyvet?Where stories live. Discover now