31.|Hogyan nevezd el a karaktereidet (és a helyszíneket)?

621 51 12
                                    

Ebben a fejezetben főként a karakterek névadásáról lesz szó, valamint egy kis részben a helyszínek neveiről is. Míg karakterek esetében a nevet mindig neked kell kitalálni (kivéve persze, ha nem fikciót írsz), könnyen lehetséges az, hogy valós helyszínen játszódik a történeted, ezért ebben a fejezetben csak a kitalált helyszínekről lesz szó, a valósakra az itt leírtak nem fognak vonatkozni.

Szerintem igazán nem lehet rossz nevet választani egy karakternek, azonban mégis van néhány szempont, amit érdemes lehet figyelembe venni. 

Nehezen kiejthető nevek:

Mivel valószínűleg magyar nyelven írod a könyvedet, ezért a kiejtést, mint szempontot a magyar emberekhez érdemes igazítani. Hiszen míg egy külföldi számára nehéznek bizonyulhatnak a magyar nevek, egy magyar embernek nyilván nem okoznak nehézséget. Ezt szerintem sikerült túlmagyaráznom.

Szóval, ha a könyved tartalmaz is valamilyen segédletet a karakterek neveinek kiejtésére vonatkozóan, szerintem mégis érdemes olyan nevet választani (legyen az valós, vagy teljes mértékben általad kitalált), aminek a kiejtését egy átlagos magyar ember valószínűleg eltalálná, vagy legalábbis nagyon közel lenne hozzá. 

Nevek, amik hasonlítanak egymásra:

Ez a szempont is meglehetősen magától értetődik: igyekezz olyan neveket választani, amik különböznek annyira egymástól, hogy ne lehessen könnyen összekeverni őket. Érdemes kerülni az ugyanolyan kezdőbetűvel kezdődő neveket (különösen, amik nagyjából egyforma hosszúak is), valamint a kiejtve vagy leírva hasonló neveket is. Hiába különbözik egymástól az Ethan és az Eric név, annak, aki csak lazán olvassa a könyvet, bonyodalmat okozhat megállapítani, hogy éppen melyik karakterről is van szó. 

Híres karakterek/emberek nevei:

Mind a híres emberek, mind a híres karakterek neveit érdemes kerülni, már csak azért is, mert ezek akár jogi problémákat is okozhatnak. Szerintem érdemes egyszerűen csak beírni a kitalált karakternevedet a Google-be és megnézni, hogy van-e rá találat. Ha nincsen, akkor szerintem ebből a szempontból jó vagy.

Nem teljesen ez a kategória, de ide sorolnám azokat a neveket is, amik az általad ismert emberek nevei. 

Vedd figyelembe a nemzetiségeket:

Szerintem érdemes a karakterek nemzetiségeinek megfelelő neveket adni. Azonban itt is ügyelni kell arra, hogy olyan neveket adj, amik kiejtését azért be lehet tippelni. Különösen szükséges figyelni a „nemzetközi" nevekre, vagyis amik sok nyelvben léteznek, viszont apróbb különbségek vannak az írásmódban (pl.: Viktor, Victor, Vittorio...).

A szülők figyelembevétele:

Ez a kategória inkább csak amolyan extra, egyáltalán nem kell ennek a szempontnak megfelelően neveket adni. Ha a karakterek neveiről van szó, én szeretem azt is figyelembe venni, hogy ugye a „szülők" azok, akik elnevezik a gyerekeiket. Így például egy fiatalos házaspár másmilyen neveket ad, mint mondjuk egy maradi, katolikus pár. Persze ettől függően a karakter „dönthet" úgy, hogy valamilyen becenevet használ inkább.

De persze vannak olyanok is, akik kisebb utalásokat szeretnek elrejteni a nevekben, vagy teljesen más szempontokat vesznek figyelembe.

Zavaros becenevek: 

Ezt talán egyszerűbb egy példán keresztül kifejtenem. Például, elnevezzük a karakterünket Thomasnak, akit a barátai Tomnak hívnak, a barátnője pedig Tommynak. A másik karakterünket elnevezzük Katelynnek, őt a barátai Katie-nek, a legjobb barátnője viszont Lynnek hív. A Thomas-os példával nincs probléma (szerintem), mert mindkét becenév magától értetődően a Thomas névre vonatkozik, ezért valószínűleg az olvasóban sem okoz zavarodást, hogy vajon Thomas és Tommy ugyanaz az ember-e. Viszont Katelyn esetében őt egyszerre hívják Katie-nek és Lynnek is, ami már nem egyértelműen vonatkozik ugyanarra az emberre.

Szóval, nem feltétlenül a becenevek száma okoz problémát, hanem az, hogy mennyire egyszerű ezeket a karakterekhez kötni, és, hogy ez mennyire okozhat zavart az olvasóban, aki valószínűleg nem készít gondolattérképeket a könyv olvasása közben. 

Hogyan nevezd el a karaktereidet, ha nincs semmi ötleted:

Sajnos én erre nem ismerek semmilyen mágikus módszert, csak abban tudok segíteni, hogy hol találhatsz ötleteket. Én kétféleképpen szoktam elnevezni a karaktereimet:

1. Névgenerátor: Én a fantasynamegenerators.com nevű oldalt szoktam használni, ahol rengetegféle szempont alapján lehet mind helyeknek, mind személyeknek nevet adni. Az oldal lényegében random generál neveket, nemzetiség szerint, valamint fantasy opciók is elérhetők rajta. Én ezt leginkább a vezetéknevekre szoktam használni, valamint a jelentéktelenebb karakterekre, ahol igazából mindegy, hogy milyen nevet kapnak. 

2. Babavárós listák: Azt mondják, hogy kétféle ember van, aki babavárós listákat böngész: a gyereket váró párok és az írók. Az interneten rengeteg lista van arra vonatkozóan, hogy hogyan nevezd el a gyerekedet. Vannak listák különböző nemzetiségekről, virágnevekről, bohém nevekről, színnevekről és még sok másról is. Én általában angolul keresek, ezért magyar nyelven nem tudom, hogy mennyi ilyen oldal elérhető, de mivel a neveket általában könnyű kivenni az oldalon, ezért szerintem a nyelv nem ismerete itt nem jelent túl nagy problémát. 

+1 Fantasy és sci-fi: Ha fantasyról vagy sci-firől van szó, akkor a legtöbben olyan neveket választanak, amik valami miatt idegenül hangzanak. Ezek lehetnek valamilyen külföldi nevek vagy akár régi, mondjuk középkori nevek. Én egy jó ideje már kortárs dolgokat írok, ezért ilyen téren nincs sok személyes tippem, de a ti javaslataitokat szívesen várom.


Helyszínek:

A helyszínekről nem tervezek túl sok mindent írni, hiszen egy része ugyanaz, mint a személyneveknél: ne adj olyan nevet, ami nehezen kiejthető, vagy, amiket könnyű összekeverni. Itt viszont nem probléma, ha olyan nevet adsz, mely egy valós településnek is neve, azokat a településneveket viszont próbáld elkerülni, amiket más alkotott meg a könyvéhez. (Szóval a karaktered nyugodtan mehet Hawaiira, azonban az Arrakist kerülje el.)  

Csak annyit tennék hozzá, hogy érdemes figyelembe venni azt, hogy a valóságban is vannak olyan helynevek, amikről ránézésre is meg tudod állapítani, hogy valószínűleg a világ mely részén helyezkednek el, ezért érdemes lehet a saját kitalált településeidnél is figyelembe venni ezeket a meghatározó karakterisztikákat. 


Mint mondtam, karaktereket nehéz, szinte lehetetlen rosszul elnevezni, ezért ebben a fejezetben inkább csak egy-két opciót próbáltam nyújtani azoknak, akiknek semmilyen ötlete nincsen.

Ti hogyan szoktatok neveket adni? Milyen oldalakat használtok hozzá?

Aki esetleg helyszíneket szokott kitalálni, ti hogyan nevezitek el a településeiteket? 

U.i.: Mindenki korábbi írástipp javaslatai rajta vannak egy listán, ezen lassan haladok végig. De, ha van valamilyen téma, amiről szívesen olvasnátok nyugodtan írjátok le. 

Amik a listámon vannak (sorrend nincs):
- erotika és horror elemek
- motiváció
- negatív tulajdonságok
- több szemszög
- szerelmi szálak/egyéb kapcsolatok
- hogyan írd meg az első vázlatodat gyorsabban

Hogyan írj könyvet?Where stories live. Discover now