21.|50 írástipp 2 profi írótól (fordítás)

897 54 7
                                    

Ezek a tippek egy angolul készült YouTube videó fordításai, amiket két profi író, Gus Zagarella és Henry Galley írtak össze. Ha jól tudom, akkor ők valamilyen websorozatot készítenek, ami szerintem egy-két tippen látszik is, de ettől függetlenül simán felhasználhatóak könyvíráshoz is.

1. Az írásra vonatkozó szabályok azért vannak, hogy megszegjük őket, de tudd, hogy melyiket szeged meg és miért.

2. Amikor elkezdesz egy történetet, tervezz előre amennyire csak tudsz, de ne félj attól, hogy elszakadj az eredeti vázlatodtól, ha támad egy jobb ötleted.

3. Értsd meg, hogy a nagyok mitől lesznek naggyá. A népszerű dolgok nem csak érdemből azok, bár ez is lehetséges.

4. Minden sor számítson. Nincs helye elpazarolt anyagnak.

5. A karaktereidnek nem kell szerethetőknek lenniük, de mindenképpen érdekesnek kell lenniük.

6. A zsáner/műfaj elsősorban a marketinghez van, ne hagyd, hogy elfojtsa a kreativitásod. A kevert műfaj potenciálisan kétszer akkora közönséget jelent. (Én ehhez még hozzátenném, hogy egy online könyvesboltban már nem okoz problémát az, hogy "melyik polcra tegyem a könyvet", hiszen online simán be lehet tenni mindkét kategóriába.)

7. Jó arról írni, amit tudsz, csak próbálj meg a lehető legtöbbet tudni róla!

8. Értsd meg a történeted alapfelállását. Ha el tudod mondani két mondatban vagy kevesebben, akkor megértetted. (Erre nem találtam igazán jó fordítást, de az a lényeg, hogy ha két mondatban el tudod mondani, hogy miről szól a történeted, akkor sikerült igazán megértened, hogy miről is írsz. Ennek hiányában könnyen előfordulhat, hogy a történetednek nincs egy vonala, vagy nincs egy konkrét történet, amit el akarsz mesélni.)

9. Képzeld el azt a konkrét embertípust, aki szeretné, amit írsz. Írj nekik.

10. A főgonoszok/negatív karakterek kapcsán fontos, hogy jelentős fenyegetést jelentsenek a főszereplőre/hősünkre, mert ennek hiányában lényegtelenek (irrelevánsak).

11. Az első vázlatban te meséled el a történetet saját magadnak, a második vázlatban mindenki másnak meséled el a történetet.

12. Ha tudatában vagy a saját kliséidnek és lusta megoldásaidnak, az bájos tud lenni, de gyakran nem az (értsd: attól, hogy a történeten belül viccet csinálsz abból, hogy kliséket használsz, vagy direkt felhívod rájuk a figyelmet, még ugyanúgy rossz megoldás marad. Nagyjából ez a kategória, amikor a Riverdale egyik karaktere megjegyzi, hogy mennyire nem szereti, ha olyan színészek játsszák el a karaktereket, akik messze nem abban a korban vannak, mint a karakterek, annak ellenére, hogy a sorozatban 25 év körüliek játsszák el a gimis karaktereket.)

13. Írd azokat a történeteket, amiket szívesen olvasnál.

14. Adj erős meggyőződéseket a karaktereidnek. Ha elér erősen akarnak valamit, akkor a közönség is akarni fogja nekik.

15. Egy kidolgozatlan történet papíron még mindig jobb, mint egy briliáns ötlet, ami a fejedben marad.

16. Írj annyi vázlatot, amennyi csak kell ahhoz, hogy (maga)biztos legyél a történetedben. Senkinek nem kell látnia, míg készen nem állsz rá.

17. Az expozíció megírása/elolvasása terhes lehet, de nem mindig lehet megkerülni. Szórakoztass, miközben magyarázol.

18. Nem készíthetsz mesterművet egy vákuumban. Vedd körül magad tehetséges társakkal, akik a legtöbbet hozzák ki belőled.

Hogyan írj könyvet?On viuen les histories. Descobreix ara