26.|Hogyan tervezd meg a történeted cselekményét? (Mentsd meg a macskát!)

724 53 6
                                    

Mivel már elég régen tettem fel új részt ide, ezért úgy érzem, fontos betennem ide a szokásos figyelmeztetésemet: nincs egyetlen jó módja a könyvírásnak, itt minden csak tanács jelleggel jelenik meg, amit érdemes figyelembe venni, de nem feltétlen baj, ha nem tartjátok be.

Ebben a fejezetben Savannah Gilbo Mentsd meg a macskát! című történetmesélési módszerét osztom meg veletek, aminek segítségével megtervezhetitek a könyvetek cselekményét. Ez a módszer akkor is működik, ha a könyvetek első vázlata már készen van, és éppen az átírás előtt álltok.

A Savannah Gilbo által megadott lépéseken fogok végighaladni, de ez a rész nem egy az egyben fordítása annak, amit az írónő a honlapjára (?) feltett.

Első lépés: Oszd a tervezett szószámodat 3 részre

Első lépésként próbáld meg megbecsülni, hogy nagyjából hány szóra tervezed a könyvedet (az egyik korábbi fejezetem segít abban, hogy műfajonként/zsánerekként nagyjából hány szó az ideális). Ebben a felosztásban az első rész képviseli a könyv első 25%-át, a második rész az 50%-át, a harmadik rész pedig a maradék 25%-ot.

Szóval ez 80 ezer szó esetén azt jelenti, hogy első rész (80000 x 0.25)=20000 szó, második rész=40000 szó és harmadik rész=20000 szó.

Második lépés: Oszd fel a részeket jelenetekre

Az írónő ennél a lépésnél azt javasolja, hogy úgy számold, hogy egy jelenet átlagosan 1500 szó hosszúságú, de nyilvánvalóan vannak hosszabb és rövidebb jelenetek is. Azonban a vázlat elkészítéséhez egyszerűbb, ha minden jelenetnél 1500 szóval számoltok, mert legfeljebb a hosszabb ás rövidebb fejezetek majd végső soron kiegyenlítik egymást.

Ha ezek alapján megnézzük, akkor az első rész (20000 szó ÷ 1500 szó/jelenet) = nagyjából tizennégy jelenet és így tovább).

Ezek alapján a kívánt jelenetek száma nagyjából 56. Természetesen rövidebb vagy hosszabb könyv esetében ez a szám más lesz, de a képletek, amikkel ki lehet számolni nem túl bonyolultak, szóval szerintem senkinek nem fog problémát jelenteni. De ha valamelyik számolási folyamatot nem értitek, nyugodtan írjatok.

Harmadik lépés: Talál ki, hogy hova menjen a 15 történet elem (angolul story beat, jobb fordítást nem találtam rá)

Mindegyik saját fordítás, de a legtöbb történet elemnek az eredeti angolban sincs semmi értelme. Mint láthatjátok majd, több történet elem párhuzamosan zajlik. A hosszabb részek több jelenetet is tartalmaznak, ha a wattpad engedi betenni a képet, akkor ezt láthatjátok vizuálisan is.

1. Kezdő kép - 0-1%
2. Téma kijelölése - 5%
3. Felállás - 1-10%
4. Katalizátor - 10%
5. Vita - 10-20%
6. Ketté törés - 20%
7. B sztori - 22%
8. Móka és kacagás - 20-50%
9. Középpont - 50%
10. A rossz fiúk közelednek - 50-75%
11. Minden elveszett - 75%
12. A lélek sötét éjszakája - 75-80%
13. Három részre törés - 80%
14. Finálé - 80-99%
15. Végső kép 99-100%

Ha nagyon matekozni akartok, akkor a százalékok alapján kiszámolhatjátok, hogy egy-egy történet elem nagyjából hány szóból áll, de ha nincs kedvetek, ezt a lépést kihagyhatjátok.

Ha nagyon matekozni akartok, akkor a százalékok alapján kiszámolhatjátok, hogy egy-egy történet elem nagyjából hány szóból áll, de ha nincs kedvetek, ezt a lépést kihagyhatjátok

Oops! Ang larawang ito ay hindi sumusunod sa aming mga alituntunin sa nilalaman. Upang magpatuloy sa pag-publish, subukan itong alisin o mag-upload ng bago.
Hogyan írj könyvet?Tahanan ng mga kuwento. Tumuklas ngayon