27.|Hogyan tervezd meg a könyved cselekményét? (A hópihe módszer)

683 51 3
                                    

A hópihe módszer egy másik módja a történet cselekményének kitalálásának. Az előző módszerrel ellentétben ez szerintem sokkal inkább alkalmasabb arra, hogy úgy építsd fel a történetedet, hogy (eddig) még csak egy kevés része vagy csak részletek vannak meg belőle. 

A hópihe módszer neve arra utal, hogy először csak egy kisebb, központi részét találod ki a történetednek, aztán fokozatosan egyre többet és többet írsz hozzá, de ezt majd ti is látni fogjátok. A tíz lépéses módszer elég sok információt tartalmaz, de természetesen ebből nem kell mindent kitalálnotok, ha nincs kedvetek vagy nem érzitek szükségességét, vagy inkább az írás során találnátok ki. 

1. lépés

Írj egy egy mondatos összegzést a történeted cselekményéről. Ennek a mondatnak a történeted fő szálát kell tükröznie. Pl.: Egy varázslófiú megküzd a sötét varázslóval, aki megölte a szüleit. Két ellenséges családból származó fiatal egymásba szeret.... A mondatnak nem kell túlságosan bonyolultnak lennie, hiszen a többi lépésben úgyis hozzá fogsz írni ehhez. 

2. lépés

Az egy mondatos leírást bővítsd ki egy bekezdéssé. Itt írd le a fő cselekményszálat, valamint a főbb eseményeket és a történet végét is. Ehhez segítség lehet, ha kitalálod ezeket az eseményeket: Az alapfelállás, három fontos esemény, ami nagyban befolyásolja a történetet és lezárás. Ha ezeket leírod, már kész is a bekezdés. 

3. lépés

Most fordítsd a figyelmedet a főszereplőre. Természetesen ha több főszereplőd van, akkor ezt mindegyikre kitalálhatod: írj egy nagyjából egyoldalas összegzést a karakterről, amely tartalmazza:
× egy egy mondatos összegzést a karakter fejlődéséről/cselekményszáláról
× A karakter motivációját (mit akar úgy általában?)
×  A karakter célját (mit akar konkrétan?)
× A karakter konfliktusát (mi akadályozza meg, hogy elérje a célját?)
× A karakter megvilágosodását (mit fog a karakter megtanulni, hogyan fog megváltozni?)
× ezek alapján egy egy bekezdéses összegzést a karakter fejlődéséről. 

4. lépés

Térj vissza a második pontban leírt bekezdéshez és bővíts minden mondatot egy bekezdéssé. Ennél a lépésnél javasolt, hogy minden bekezdés valamilyen tragédiába torkolljon, kivéve az utolsót, ami a történet végét jelenti (szerintem ez azért fontos, mert ha valahol boldog véget kap a történet, akkor igazából vége is lehetne, de természetesen ez lehet valami olyasmi probléma is, amiről a főszereplő még nem tud, pl.: a főszereplő végre legyőzi az írói blokkot és írni kezd, azonban a főgonosz lefizeti a versenybírókat). 

5. lépés

Most gyűjtsd össze a főbb karaktereket és meséld el a történetet az ő szemszögükből is. A karakterenként nagyjából egyoldalas leírásban bármelyik korábbi pontot nyugodtan használd fel, de mindenképpen fontos, hogy ez tartalmazza a történetet az ő szemszögükből is, mivel így kidolgozottabb karaktereket fogsz írni. Írd le, hogy nekik milyen céljaik vannak a történet során vagy hogy hogyan viszonyulnak a főszereplő céljához, milyen ellenségekkel küzdenek...

6. lépés

Bővítsd ki az egyoldalas cselekmény leírásodat egy négyoldalas leírássá. Itt sorra veheted a cselekményben fellépő nagyobb problémákat és összekötheted egymással az eseményeket. 

7. lépés

Bővítsd a harmadik lépésből a karakterleírásodat egy teljes karakterlistává. Ez tartalmazhat igazából bármit, de a legfontosabb részletek a karakter élete, személyisége, fizikai leírása, múltja... Bármi, amit fontosnak tartasz a történet vagy a karakter kapcsán, de igazából itt nincs olyan, hogy túl sok információ. Ugyanezt csináljátok meg a többi karakterrel is.

8. lépés

A kibővített cselekmény segítségével találd ki a könyv jeleneteit. Ehhez segítséget jelenthet az előző fejezet. Ezen a ponton elég, ha minden jelenethez egy egy mondatos leírást írsz. Pl.: Rómeó először pillantja meg Júliát.

9. lépés

A jelenetlistában az egymondatos leírást bővítsd ki egy vagy több bekezdéssé. Találd ki hogy hol és mely karakterekkel játszódik le a jelenet és nagyjából mi történik bennük. 

10. lépés

Ezen a ponton már minden fontos információt kitaláltál a könyvedről, így nincs más hátra, mint megírni azt. Természetesen az e pont előtt lévő bármelyik lépést kihagyhatod, ha inkább a történet írása során találnád ki őket, nem pedig az írás előtt. 

Így a fejezet végéhez érve azt javasolnám nektek, hogy a lépések során hagyjátok meg azt, amit már leírtatok (ne töröljétek ki és írjátok át), hogyha esetleg valamelyik későbbi lépésnél valami problémát találnátok, akkor vissza tudjatok térni egy korábbi állapotba, ahol ez a történet még nem állt fent.  

Számotokra melyik módszer (ez vagy az előző) tűnik hasznosabbnak? Melyiket próbáltátok ki vagy tervezitek kipróbálni? 

Hogyan írj könyvet?Nơi câu chuyện tồn tại. Hãy khám phá bây giờ