22. Zawody skokowe cz. 1

813 92 4
                                    

Najbliższe wpisy poświęcone będą zawodom jeździeckim. W pierwszej kolejności skupię się na skokach, ponieważ są najpopularniejszą dyscypliną. Szczegółowe notatki spróbuję też zrobić o WKKW i ujeżdżeniu.
Zacznijmy od podziału zawodów, zaczynając od tych najniższej rangi. Od razu zaznaczam, że przepisy zmieniają się co roku i z czasem informacje tu podane mogą za jakiś czas być aktualne. Z drugiej strony, nikt nie powiedział, że Wasze opowiadania muszą odbywać się dokładnie teraz, a dwa, trzy lata temu ;)
Najniższe rangą są zawody towarzyskie (ZT). Można organizować na nich wszystkie konkurencje, pod warunkiem, że przeszkody nie przekraczają wymiarów klasy P (110cm). Wszystkie poniższe są dozwolone. Oprócz istniejących kategorii, na zawodach towarzyskich spotyka się takie klasy jak miniLL, dla kucy, wstępna i tym podobne. Organizator sam decyduje, czy będzie to 20, 50 czy 80 centymetrów. W tych zawodach dopuszczalne są tylko nagrody rzeczowe, czyli puchary, medale, rozetki, sprzęt jeździecki, ale nie pieniądze.
Następne w kolei są zawody regionalne (ZR). Przeważnie organizuje się na nich konkurencje od LL do CC, a nagrody najczęściej są pieniężne. To najczęstsze zawody, zjeżdżają sie na nie wszyscy - od amatorów po mistrzów.
Na zawodach ogólnopolskich (ZO), w zależności od ich rangi, pojawiają się wysokości od 110 do 150cm, zwiększają się też pule nagród.
Ciekawostka: na zawodach towarzyskich i regionalnych można startować w dwóch kategoriach na jednym koniu, pod warunkiem, że różnica pomiędzy wysokościami jest nie większa niż 10cm, czyli np. połączenia L i N lub C i P nie wchodzą w grę. Za to jak najbardziej można pojechać w L i P, P i N, czy C i CC.
W następnej części notka o sprzęcie najczęściej zabieranym za zawody skokowe.

Poradnik pisania o koniachWhere stories live. Discover now