Miód

6 0 0
                                    

Miód jest naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły. Przez wiele wieków był traktowany jako składnik potraw i napojów, stosowany jako środek słodzący i aromatyzujący, a także uważano go za afrodyzjak. Już w starożytności zdawano sobie sprawę z leczniczych właściwości miodu i ludzie stosowali go m.in. do dezynfekcji ran, produkcji maści, czy nalewek wzmacniających, a same pszczoły traktowane były z najwyższą czcią.

Miód ma bardzo bogaty skład chemiczny. Jego głównymi składnikami są cukry proste tj. glukoza i fruktoza stanowiące ok. 80%. Miód jest bogatym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku i manganu oraz choliny (witaminy B4). Ponadto w swoim składzie zawiera cenne enzymy w większości pochodzące z gruczołów ślinowych pszczół. Miód to także źródło flawonoidów, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe oraz przeciwnowotworowe. Dzięki obecności oligosacharydów, miód uznaje się za naturalne źródło prebiotyków. Miód jest źródłem antyoksydantów, dzięki czemu przyczynia się do zwalczania wolnych rodników, a także do odbudowy tkanek. Produkty o zabarwieniu ciemnym, takie jak np. miód gryczany, spadziowy, zawierają z reguły więcej przeciwutleniaczy niż miód jasny.

Przegląd i metaanaliza 14 badań pokazują, że miód jest skuteczny w łagodzeniu objawów górnych dróg oddechowych, a w przyszłości mógłby zostać wykorzystany jako skuteczny oraz tani środek leczniczy. Ze względu na obecność nadtlenku wodoru, olejków eterycznych, flawonoidów, a także wysokiego ciśnienia osmotycznego, miód wykazuje silne właściwości bakteriobójcze oraz hamuje rozrost grzybów. Dodatkowo łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, jako środek wspomagający w przebiegu infekcji zmniejsza objawy chorobowe ze strony układu oddechowego, w tym kaszel (ma działanie wykrztuśne, gdyż rozrzedza wydzielinę z oskrzeli). Ponadto wykazano jego korzystny wpływ na przebieg chorób wirusowych u dzieci np. świnki, czy odry. Jednak w dalszym ciągu są potrzebne wysokiej jakości badania z zastosowaniem placebo, aby potwierdzić skuteczność tego naturalnego specyfiku.

Miód niestety może nas alergizować. Jest to związane przede wszystkim z obecnością w miodzie pyłków roślin, grzybów, a nawet części ciała pszczół. Do najczęstszych objawów chorobowych należą problemy ze strony układu pokarmowego tj. nudności, wymioty i biegunki. Dodatkowo może dojść do wystąpienia wysypki. Na szczęście do uczulenia dochodzi bardzo rzadko.

Poza tym miodu nie powinny spożywać dzieci poniżej pierwszego roku życia. Powodem tego jest botulizm niemowlęcy, czyli choroba o charakterze toksykoinfekcji. Może się ona pojawić u niemowlaków po spożyciu miodu zanieczyszczonego przetrwalnikami bakterii Clostridium botulininum (pałeczką jadu kiełbasianego), ponieważ nie posiadają one jeszcze w pełni rozwiniętej flory bakteryjnej jelit.

By mieć 100% odporności | DietetykaOù les histoires vivent. Découvrez maintenant