6 listopada 2004, sobota

27 6 1
                                    

Rodzice powiedzieli, że dzisiaj i jutro mam się uczyć, bo nie mogę każdego weekendu spędzać na spotkaniach towarzyskich. Poza tym stwierdzili, że bujam ostatnio w obłokach i widać to po moich ocenach.

Oczywiście Tomek nie otrzymał żadnej uwagi. On, jak wiadomo, jest perfekcyjny. Niestety nie jest to ironia, tylko prawda.

Jestem wkurzona, ale co mogę zrobić?

No nic, będę się uczyć...

Tylko jak ja mam to wszystko pojąć swoim małym rozumkiem...? To takie dołujące...

***


Chemia

	Reakcja analizy

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

Reakcja analizy

Pewien czadowy chłopak (inteligentny, wrażliwy na los ludzi i zwierząt, sympatyczny, o niebieskich oczach i blond włosach) powiedział mi "cześć". Słodko się przy tym uśmiechnął. To był substrat.

Gdy wróciłam do domu, tak analizowałam ten substrat i rozważałam, o co mogło mu chodzić, że wyszło z tego kilka możliwych znaczeń – tak powstały produkty.

To jest właśnie reakcja analizy.


Reakcja syntezy

Avril Lavigne, Usher, Nelly, Ciara, Bow–Wow – każdy z nich chciał wydać płytę. Ale jakoś tak im nie szło, chociaż każdy z nich odpalił po jednym naprawdę super–kawałku. Te piosenki to substraty. Wszyscy po przesłuchaniu utworów pozostałych osób postanowili połączyć siły i wydać jedną, wyjechaną w kosmos składankę. Tak powstał jeden produkt.

To jest właśnie reakcja syntezy.


Reakcja wymiany

Grzesiek Wolak nagle stwierdził, że jednak zależy mu, aby zaliczyć semestr, bo nie chce mu się siedzieć drugi rok w tej samej klasie. Problem w tym, że olśniło go dzień przed wypisywaniem świadectw. Włamał się w nocy do sekretariatu w szkole i otworzył bazę danych z ocenami.

Jego oceny to substraty.

Przeprowadził więc reakcję wymiany, zamieniając oceny swoje na te z rubryki Tomka. Tak otrzymał produkty.

To jest reakcja wymiany.

A wszystkie elementy powyższych historyjek, czyli substraty i produkty to reagenty.


Reakcja charakterystyczna

Ja i Marta przeprowadzamy badania nad tym, czy Patrykowi Michalskiemu podoba się Marcela. Dajemy mu "Złote Myśli" do wpisania się, podpuszczamy go głupimi tekstami i żartujemy. To jest reakcja pozwalająca wykryć daną substancję chemiczną – czyli miłość Patryka do Marceli.

To jest właśnie reakcja charakterystyczna.


Sublimacja

Patrz: teledysk "The Magic Key" autorstwa One–T + Cool–T. Gdy z Cool–T umiera, wychodzi z niego dusza i ulatuje do chmur. W ten sposób Cool–T przemienia się z ciała stałego w stan gazowy.

To jest przemiana sublimacji.


Higroskopijność

Doskonałym przykładem higroskopijności jest Sponge Bob. Jest on gąbką, czyli ciałem stałym, które potrafi wchłaniać wodę na dnie oceanu, w którym żyje.

***

Teraz mogę się nawet uczyć chemii słuchając muzyki włączonej na fulla, taka wydaje się prosta!!!

Pamiętnik AdyOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz