"Pride and Prejudice" Book Tag

15 2 10
                                    

W internecie roi się od Book Tagów, wystarczy wpisać w Google albo poszukać na YouTube'ie. Niektóre są bardziej ogólne, inne z kolei inspirowane konkretnymi książkami, a czasem nawet czymś kompletnie innym. Czytanie i analizowanie charakterów to moje pasje, ostatecznie więc po długim wysilaniu mózgu dopięłam Book Tag z wymyślonymi przeze mnie kategoriami zaczerpniętymi z mojej ukochanej powieści. Wszystkie opinie są subiektywne, moje własne, każdy ma prawo do swojego zdania, nikomu nie narzucam mojego.

Fitzwilliam Darcy, czyli książka tak pociągająca, że nie mogłaś się oderwać

Przeczytałam sporo książek, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie, ale są przede wszystkim takie trzy - oczywiście poza "Dumą..." - które przeczytałam bez wytchnienia, ciurkiem, nie mogąc ich odłożyć.

"Rywalki" Kiery Cass to pierwsza z takich pozycji. Uwodziła mnie okładką, streszczeniem, a gdy wreszcie po długim odkładaniu i budowaniu w sobie coraz większego apetytu zasiadłam do czytania... to pożarłam ponad 300 stron w jeden dzień. Akcja dzieje się w przyszłości, w dystopijnym królestwie Illei. Od pokoleń następca tronu, osiągnąwszy dorosłość, poślubia pannę (oficjalnie) z ludu, wybierając swą przyszłą małżonkę z grona dziewczyn przeznaczonych do Eliminacji, czegoś w rodzaju pokracznego reality show. Główną bohaterką trzech pierwszych tomów (cała seria Cass toczy się na kilku planach czasowych, a narracja prowadzona jest z wielu perspektyw) jest pochodząca z ubogiej rodziny America Singer. Nie chce ona zgłaszać swojej kandydatury do Eliminacji, podoba jej się swoje życie, ostatecznie ulega jednak najbliższym, żeby wreszcie dali jej spokój. Jest pewna, że i tak nie zostanie wylosowana - a tu niespodzianka. America kwalifikuje się do Eliminacji, zrywa z nią ukochany chłopak, a książę Maxon Schreave okazuje się nie być taki zły, jak się spodziewała...

Podobnie wciągnęły mnie "Kłamczuchy", pierwszy tom serii "Pretty Little Liars" Sary Shepard. Pięć nastolatek to paczka najlepszych przyjaciółek. Balują po nocach i dręczą mniej popularnych. Któregoś dnia jedna z nich, Alison, znika bez śladu. Mijają lata. Pozostałe mają swoje nowe życie, nowe problemy, dawna przyjaźń się rozpadła. Sprawa zaginięcia Ali wraca jednak do nich z zaskoczenia ze zdwojoną siłą, gdy ktoś zaczyna szantażować je informacjami, o których wiedziała wyłącznie Alison.

I najlepsze na koniec, a mianowicie "Diabli nadali" mej wspaniałej imienniczki Olgi Rudnickiej. Uwielbiam jej powieści, ale żadna nie doprowadziła mnie do takich ataków śmiechu jak ta właśnie. Monika, wychowana przez ojca i starszych braci dwudziestoparolatka, łącząca w sobie cechy charakteru nieuświadomionej cnotki i wygadanej chłopczycy, zostaje sekretarką Dagmara Różyka, zwanego przez podwładnych pieszczotliwie Diabłem, niereformowalnego kobieciarza skrywającego pewien bolesny sekret. Współpraca tych dwóch skrajnie różnych osób układa się perfekcyjnie, a gdy Diabeł wpada w poważne kłopoty mające związek z jego przeszłością, Monika bez wahania staje po stronie uwodzicielskiego szefa. Płakałam nad tą książką po nocy, ale wyłącznie ze śmiechu.

Elizabeth Bennet, czyli najlepsza książkowa przyjaciółka

Moją najlepszą książkową przyjaciółką jest oczywiście Elizabeth, ale zaraz za nią znajduje się Bridget Jones z powieści Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones". Bridget to zwyczajna babka, naturalna, pogubiona nieco w swoich emocjach, otoczona przez przyjaciół i rodzinę. Ma kompleksy, za dużo je, za dużo wydaje, pakuje się w nałogi, łatwo wpada w obsesje na punkcie mężczyzn. Beznadziejnie - wydawałoby się - kocha się w swoim szefie, miewa depresyjne nastroje... Ale ją uwielbiam. Widzę w nas dużo podobieństw, rozumiem ją. Helen Fielding nie stworzyła nierealnego ideału, tylko kobiety z krwi i kości, trochę wariatkę, z którą można się zidentyfikować.

Charlotte Lucas, czyli rozsądek choćby kosztem szczęścia

Oj, Austen lubiła ten motyw. Przecież poza Charotte, rozsądkiem za wszelką cenę kierowała się przede wszystkim Elinor Dashwood, ale też Anne Elliot, a nawet w pewnym sensie także George Knightley. Tak, Elinor jest tą tytułową Rozważną, tą, która zakochuje się w mężczyźnie, ale tłumi to, bo nie widzi dla nich przyszłości. Tą, która znosi żale narzeczonej tego właśnie człowieka i tą, która temperuje gwałtowną młodszą siostrę.

Paprotka WyznajeOnde histórias criam vida. Descubra agora