Wracam do domu...-Czyli rola retrospekcji

153 13 0
                                    

Wiem, dość zagadkowy tytuł, ale już spieszę z tłumaczeniem. Postanowiłam przyjrzeć się retrospekcjom, czyli jednemu z najważniejszych elementów serialu. Szczerze mówiąc uwielbiam tą formę narracji niezależnie od tego czy mam do czynienia z serialem, filmem lub książką, po prostu kocham. Mnie jara patrzenie na małego dzieciaka z wiedzą o tym co z niego wyrosło. I tak jak sporo innych rzeczy The Umbrella Academy wciągnęła rolę retrospekcji na wyższy poziom. Jest ich wiele, a ich rola ogromna. Oczywiście młodzi zostali dobrani perfekcyjnie, ale to nie całość sukcesu. Przede wszystkim spełniają różne role: motywują zachowania bohaterów, tłumaczą pewne decyzje, określają więzy łączące postaci, ukazują rodzinę Hargreevesów i ważne dla niej wydarzenia, odpowiadają na pytania widza, a nawet praktycznie w całości ukazują nam postać Reginalda Hargreevesa. Więc po co dużo gadać, pora zagłębić się w ten element serialu.

#1 Sceny początkowe

Każdy odcinek rozpoczyna się retrospekcją i warto trochę im się przyjrzeć. Najpierw wypiszę wszystkie sceny otwierające odcinki:

1.Pojawienie się dzieciaków.

2.Ucieczka Pięć.

3.Książka Vanyi.

4.Wypadek Luthera.

5.Losy Pięć po ucieczce.

6.Wojna w Wietnamie.

7.Los Harolda Jenkinsa.

8.Użycie plotki na Claire.

9.Afera owsiankowa.

10.Początki Reginalda Hrgreevesa.

Otóż patrząc na te sceny dostajemy dość łatwy do zauważenia model. Pierwsza i ostatnia są o początku, scena z ostatniego odcinka jest tą od której wszystko się zaczęło. De facto widzimy scenę ,,poczęcia" dzieci, aby w pierwszej scenie pierwszego odcinka móc wiedzieć więcej. Po tej właśnie ostatniej retrospekcji mamy podniesienie rangi Reggiego, bo tak jak ktokolwiek mógłby wcześniej stwierdzić, że zniszczył dzieciom życie, to tu dostajemy informacje, że to samo życie im dał. Dają nam one pewne nieco odmienne perspektywy, ale na rozpatrywanie przedstawienia Reginalda przyjdzie jeszcze pora. Kolejna grupa również pokazuje nam kontekst, którego w czasie trwania akcji nie moglibyśmy zdobyć. W 8 i 9 odcinku dostajemy najbardziej jasne pokazanie na czym polegały moce dziewczyn i co za ich pomocą były w stanie zdobyć. Wydarzenia również argumentują dlaczego strach przed używaniem tej mocy był słuszny. Bez tych scen nie bylibyśmy w pełni zrozumieć sytuację. Od 2-7 odcinka retrospekcja początkowa odpowiada nam na pytanie zadane w poprzednim odcinku. Do każdej z tych scen bohaterowie odnosili się w tym samym i poprzednim odcinku, a dodatkowo widzimy skutki decyzji którą bohater podjął w przeszłości, którą zresztą widzimy. Choćby motyw książki Vanyi jest często wykorzystywany. W ocenie zachowania osoby która dokonała wyboru, który doprowadził ją do danej sytuacji dostajemy jej opinię i co najmniej dwie bezpośrednie opinie kogoś innego, dzięki temu każdy widz ma prawo do własnego zdania, który jest mniej lub bardziej zbliżony do którejś ze stron. Oczywiście zdania innych apropo jakiejś sprawy pokazuje również ich charakter. Na przykład mamy książkę Vanyi, Diego wali focha na sześć odcinków, a Pięć który jako jedyny z rodzeństwa wyszedł z mentalności szesnastolatka doskonale wiedział, że nie ma po co przejmować się takimi głupotami i w sumie śmieje się z tej sytuacji. Mamy tu dwie skrajności i Vanyę, która jak zawsze patrzy na innych zamiast na siebie, więc sami możemy uznać jak dużym dramatem była ta sytuacja. I tak jest w każdej z tych sytuacji. Są one pokazane jak najbardziej obiektywnie, więc podejrzewam, że gdyby każdy miał ocenić słuszność danej decyzji zdania byłyby bardzo podzielone. Podsumowując te retrospekcje pozwalają nam poznać całokształt sytuacji i bliżej poznać bohaterów.

Rozkminy o The Umbrella AcademyWhere stories live. Discover now