Tržište knjiga

104 10 1
                                    


Ovaj će post sigurno razočarati mnoge jer se ovaj put ne radi o kvaliteti knjiga, a sama kvaliteta knjige neće vam garantirati da će vas itko objaviti.

Ako netko ne zna, prvo što izdavačke kuće gledaju je zarada i moguća popularnost te knjige. Kad je agent prvi put uzeo rukopis 50 nijansi sive i pogledao ga, sigurno nije mislio, evo knjige kvalitetnije od Zločina i kazne ili Ane Karenjine. Ono što agenti  gledaju (u našem slučaju izdavačke kuće) je ukus publike, poznaju marketing, a tužna činjenica je da to mnogi pisci upravo ne znaju.

Kad je agent pročitao 50 nijansi sive, znao je da će ta knjiga izazvati reakcije. Sigurno je pomislio, evo sranja, ali profitabilnog sranja. I sad koliko god E. L. James loše pisala ili se pokušavala poboljšati, ona će uvijek ostati milijunašica. Mogu je na internetu pljuvati milijuni ili milijarde ljudi, ali na kraju novac ide u njen džep, iako neko organizira Livestream na YouTubeu, gdje pali stotinjak primjeraka njenih knjiga, ipak je te novce poslao njoj u džep.

Zašto je 50 nijansi sive postalo ovako popularno? Prvo, jer je počelo kao Sumrak fanfikcija i već je izgradila neki imidž na internetu, pa su Sumrak fanovi, a i očajne kućanice odmah požurile u knjižare, a zatim i oni koji su se očajno htjeli pridružiti popularnom klubu i naći razlog da se pljuje ta knjiga. Tako je E. L. James zaradila za cijeli život.

Kako je Sumrak postao popularan? Objavljen je 2005. kada internet nije bio toliko popularan, ali njen agent je prepoznao potencijal i publiku. Knjiga je bila namijenjena tinejdžericama, koje su, blago rečeno, pokvarene mašine hormona i emocija (a to je bila svaka od vas, ne lažite) i svaka od njih sanja o dečku koji će ih maziti i paziti u svakom trenutku i koji će biti opsjednut njima. Uglavnom se brzo prepoznao problem opsjednutog Edwarda i pasivne Belle  i izdavači su bili svjesni problema, a samo su gledali zaradu i vjerojatno su prihvatili skandal. Na kraju su svađe na internetu između twitarda i hejtera postale popularnije od samog serijala, ali o tome ćemo poslije.

Nakon toga su slijedili klonovi, nitko nije gledao originalnost. Vampirska akademija, Kuća Noći, Evermore, Vampirski dnevnici (knjige su zapravo objavljene 1991., ali serija je izmijenjena da bude bliža Sumraku). I tko je na kraju zaradio? Stephanie Meyer.

Sam Sumrak je čak utjecao na Igre gladi. Ako ne znate, Suzanne Collins nije planirala pisati o ljubavnom trokutu, ali su je izdavači prisilili, tako da su se opet djeca morala svađati tko je tim Peeta, a tko tim Gale i s kim je Katniss trebala završiti, dok su potpuno promašili glavnu poruku. Na kraju postaje poznat klon Različita, gdje nema ljubavnog trokuta, ali ima jadne romanse gdje je zgodni Tobias (s onim retavim nadimkom) i naša Tris pokušavaju razbiti sustav koji uopće ni ne funkcionira, ali eto znali su da će se prodati jer nevjerojatno podsjećaju na Igre gladi.

A zašto je After postao popularan? Ne treba nam neka matematika, imao je milijune čitatelja već na internetu i bilo ga je cilj izdavačkim kućama objaviti jer su znali da će zaraditi. Tako će jednog dana i njegov klon, recimo fanfikcije s BTS-om, gdje jedna jadna djevojka se dolazi zaposliti u firmu, a tko je šef? Netko iz BTS-a. I čim ona dođe na intervju i dade životopis, on ga ispara i reče joj da digne suknju te traži da učini zapravo neke druge usluge za njega samo da dobije posao. Ona praznoglava glupača pristane na svašta i svakakvo maltretiranje samo da zadrži posao, čak i na kraju uživa jer je to jedan od BTS-a. Nema veze što on čini zločin gdje bi na kraju u zatvoru završio kao muška kuja, to je sve opravdano jer je on član BTS-a.

Dobro, znam da pretjerujem, ali ne bih se čudila da izađe na kraju i takva knjiga za kojom će tinejdžerice poludjeti. Uglavnom, ako ima netko ima već svog brend i napiše svoju knjigu, kakva god bila, zagarantiran mu je uspjeh. Ako netko napiše i ogromnu glupost, a izdavač vidi u toj knjizi lovu, zagarantiran mu je uspjeh. To je nažalost stvarnost našeg tržišta. Ne traži se više budući Tolkien ili George Orwell, samo profitabilnost.

Zato je važno prepoznati potencijal. Naši Balkanci vole one turske sapunjare i ratne filmove, a to se ni nije promijenilo od raspada Jugoslavije. Zapravo na Balkanu se već mora izgraditi neki imidž da bi se objavila i promovirala knjiga, možda čak i učlaniti u HDZ, ovisi što je kome cilj.

Usput, ispričavam se na smušenom tekstu i gramatičkim greškama. Sve mi se čini da imam disgrafiju.

You've reached the end of published parts.

⏰ Last updated: Jun 24, 2021 ⏰

Add this story to your Library to get notified about new parts!

Savjeti za pisceWhere stories live. Discover now