Rozdział specjalny "Historia Federacji Ssak-xi"

116 10 3
                                    

Ponieważ jednogłośnie chcieliście poznać tą historię


 Współczesna mapa polityczna

 Współczesna mapa polityczna

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.


Średniowieczna mapa

Średniowieczna mapa

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.



 Wszystko zaczęło się w drugiej połowie XIV wieku, kiedy po wielkiej wojnie trwającej od 1344 roku do 1365, między cesarstwem Ssakki a Hordą ze stepów.
 Dotychczas, żyła sobie spokojnie obok państw  zachodnich. Jednak podziały wśród tamtejszych władyk doprowadziły do małej wojny domowej, którą wygrał wygrał klan Wiatrów Stepów. Był to jeden z najbardziej ortodoksyjnych i agresywnych klanów, jednocześnie cieszący się dużym autorytetem.
 Pewnego dnia nowy przywódca Hordy zawiązał sojusz z Chanatem końryńskim, nieco bardziej cywilizowanym zwierzyńcem (odpowiednik naszego "ludu")  końskim. W wiosną 1344 ich połączone wojska uderzyły na państwa Cesarstwa. Element zaskoczenia, chwilowa przewaga liczebna i dzikość pozwoliły im zdobyć małą twierdzę na pograniczu, udawało im się odnosić zwycięstwa aż do późnej jesieni. W tym czasie plądrowali wioski i miasta, rabując właściwie wszystko co dało się unieść. Kosa trafiła na kamień w Białym zamku, tam obrońcy byli już przygotowani. Stary wynosiły około1 :22. Morale Hordy opadły, a Cesarstwo przeszło do kontrataku.

 Walka była ciężka, ssaki z zachodu dopiero organizowały armię, więc jedyny opór najeźdźca stawiały księstwo Furawskie i Witwiereńśkie. Latem 1345 ofensywa rozpoczęła się pogromem Hordy na ich terenie, na stepach. Po ich stronie zginęło około 4,7 tys. ssaków, a po cesarskiej 2 tys. Dalej szło jak na mapie, Hordzie coraz gorzej.
Ale czym właściwie była Horda?

Charakterystyka Hordy :  w przykładowym klanie żył najczęściej trzy lub więcej rodzin koniowatych i motłoch psowatych. Nazywano ich motłochem, ponieważ rozmnażali się szybciej niż konie a więzy rodzinne nie miały dla nich żadnego znaczenia. Jedna rodzina koni, albo jak nazywali siebie Hegah, składała się z kilkunastu lub kilkudziesięciu członków. Samiec mógł mieć jedną żonę, lub mógł mieć wiele samic. Oba związki były całkowicie akceptowalne, pierwszy miał być wyrazem najwyższego uczucia, oddania i poświęcenia dla drugiego ssaka, natomiast drugi był praktyczny. Samice również mogły mieć jednego męża lub wielu partnerów.
 Dzięki temu prawie każde dziecko miało inną matkę lub ojca i wiele wujów i ciotek, dlatego konie czuły się w klanach jak jedna wielka rodzina, w której każdy dba o każdego, bo każdy jest jakoś powiązany z każdym. Wyjątkiem były oczywiście małżeństwa, te zawierali głównie wodzowie (którymi mogły też być kobiety) z różnych klanów. Wtedy następowało połączenie obu grup oraz połączenie rodzin. U psowatych czyli Gahenów ( gatunki będące przodkami lisów stepowych to Geanihdzi, a wilki stepowe to Geahehi) rodziny przypominały dzisiejsze związki.
 Klany prowadziły koczowniczy tryb życia, nie licząc wykopalisk i mocno zniekształconych legend, nie wiadomo prawie nic o ich wierzeniach i kulturze. Jedyne co wiemy, to to, że ich religia uznawała reinkarnację kilkustopniową i duchy przodków.

Zwierzogród Moje(Nasze) Nowe życieOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz