Błękitne zasłony Mickiewicza, czyli symbolika kolorów

10.7K 819 438
                                    

Ave! Dzisiaj temat nietypowy, ale ostatnio mam same dziwne pomysły na rozdziały. Od teraz jadę ze stałym formatem Pingwinowego kursu, czyli jeden temat - jedna część. Czasami będzie więcej tekstu, czasami mniej, czasami jakiś bonus, ale generalnie będę trzymać się planu.

Niedługo zacznę też serię Filozoficzny Pingwin, która będzie o wiele poważniejsza i w której będę poruszać ważne tematy.

Jak chcecie przeczytać o jakimś konkretnym temacie, to śmiało piszcie w komentarzach, albo na pw, Pingwin obiecuje, że nie będzie dziobał ( '' )>


Na barwach znam się całkiem nieźle, po pierwsze pod kątem artystycznym, po drugie jako kobieta (choć na wattpadzie to nic specjalnego), a po trzecie przez pryzmat zawodu. Jak po raz kolejny musiałam tworzyć prezentację o wpływie kolorów na odbiór produktu przez klientów, to myślałam, że wyrzucę komputer przez okno. Ale zaraz, czy pingwiny w ogóle widzą barwy? D:

Koniec tego kłapania dziobem, czas przejść do tych nieszczęsnych kolorów.

 PS. Ten utwór w nagłówku nie został dodany przypadkowo. Włączcie, zrelaksujcie się i wizualizujcie sceny, które opisuję w dalszej części.  


Niebieski

Z niebieskim kojarzą nam się jednocześnie smutek i błogość, marzenia i depresja. Daje nam poczucie stabilizacji, ale z drugiej strony jest to kolor nieba i wody, czyli wolności. 

 Co ciekawe, w Meksyku błękit to kolor żałoby, zaś w Iranie jest symbolem raju.  

Jasny, głęboki błękit sprawia, że czujemy się szczęśliwi, pobudza nas do snucia planów, napawa optymizmem, w końcu to kolor letniego, bezchmurnego nieboskłonu. Wyobraź sobie, że leżysz na trawie, świeci słońce, śpiewają ptaki a nad tobą rozciąga się bezkresny błękit... Jesteś tylko Ty, natura i Twoje marzenia.

Z drugiej strony mamy jasny, szarawy niebieski. Kolor, który jednoznacznie kojarzy się ze smutkiem. Dlaczego? Ponieważ taką barwę przybiera niebo podczas deszczowych dni, kiedy nie otrzymujemy wystarczające ilości światła słonecznego, przez co zostaje zahamowana produkcja hormonów szczęścia.

Są jeszcze odcienie ciemne, jak indygo. Jeśli nie wiesz, co to za kolor, wygoogluj, ja poczekam. Już? I co myślisz, gdy patrzysz na grafiki w google? Zapewne ta barwa kojarzy Ci się z bezchmurnym wieczorem, nocnym niebem rozświetlonym milionami gwiazd. To kolor tajemnicy, luksusu i elegancji. Wyobraź sobie, że bierzesz udział w maskaradzie. Wokół jest mnóstwo bogato odzianych ludzi w misternie wykonanych maskach, a nad tobą rozciąga się gwiaździsty firmament. Wtedy pojawia się on, lub ona - osoba piękna i tajemnicza, ubrana w ten niesamowity, hipnotyzujący kolor. Podchodzi i patrzy na Ciebie spod ciemnoniebieskiej maski ze złotymi zdobieniami...

Pastelowy błękit daje poczucie bezpieczeństwa, przede wszystkim dzieciom. Może słyszałeś o ,,niebieskim pokoju''? Jeśli nie, to już tłumaczę. Jest to pomieszczenie, w którym dzieci są przesłuchiwane przez psychologów sądowych. Ściany w tym pokoju pomalowane są właśnie na pastelowy błękit, co pozwala dzieciom się wyciszyć, zrelaksować, pozbyć negatywnych uczuć oraz otworzyć się na psychologa i opowiedzieć mu o trudnych przeżyciach.


Zielony

Kolor życia, radości i energii, a równocześnie średniowieczny kolor śmierci. Zdziwiony? Też się zdziwiłam, gdy pierwszy raz o tym usłyszałam. Jednak po przeczytaniu o symbolice niebieskiego, powinieneś się domyślić, że wszystko jest zależne od odcieni.

Pingwinowy kurs pisaniaWhere stories live. Discover now