𝑷𝒐𝒅𝒔𝒖𝒎𝒐𝒘𝒂𝒏𝒊𝒆 𝒄𝒛𝒚𝒕𝒆𝒍𝒏𝒊𝒄𝒛𝒆 𝒌𝒘𝒊𝒆𝒕𝒏𝒊𝒂

5 2 0
                                    

Czuję się trochę tak, jakby kwiecień był miesiącem, w którym czytałam bardzo mało. Fizycznie może faktycznie tak było — tylko pięć książek przeczytałam w papierze, aż siedem przesłuchałam, a z dwoma książkami zapoznałam się poprzez Empik Go. Jednak wciąż tworzy to całkiem w porządku liczbę czternastu pozycji.

W dodatku, co ciekawe, udało mi się napisać całkiem sporo recenzji. Całkiem mnie to cieszy; znaczy, iż trafiło mi się wiele książek, o których warto było powiedzieć coś więcej.

Książki fizyczne:

Ogród Imperium — J.T. Greathouse

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐

Drugi tom serii Kroniki Olchy (pierwszy nosi tytuł Dłoń Króla Słońca). Jest to dla mnie bardzo dobra rozrywka i fantastyka w klimatach, które zwyczajnie lubię. Bawiłam się na tym dobrze i czekam na trzeci tom.

Wyznanie maski — Yukio Mishima

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐⭐

Recenzja już napisana.

The picture of Dorian Gray — Oscald Wilde

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐

Sięgnęłam po klasykę w oryginale, po polsku tytuł brzmi wszak Portret Doriana Graya. Całkiem mi się ta powieść podobała, choć znałam jej zakończenie wcześniej — niestety. Język czasami bywał dla mnie trudny, a styl pisania skupiony bardziej na przemyśleniach niż akcji dodatkowo na to wpływał, jednakże poradziłam sobie z zapoznaniem się z treścią i, jak sądzę, całkiem w porządku ową książkę zrozumiałam. Jednocześnie nie należy ona do powieści mojego życia; była po prostu dobra.

Ten się śmieje, kto ma zęby — Zyta Rudzka

Gwiazdki: ⭐⭐⭐

Recenzja już napisana.

Gdyby ocean nosił twoje imię — Tahereh Mafi

Gwiazdki: ⭐⭐

Recenzja już napisana.

Czytane na telefonie:

Kosiarze — Neal Shusterman

Gwiazdki: ⭐

Recenzja już napisana.

Przemiana — Franz Kafka

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐

Żuczek.

Bardzo lubię to opowiadanie. Można je także zaliczyć pod klasykę, po którą sięgnęłam z ciekawości.

Audiobooki:

Manifest komunistyczny — Karol Marks; Fryderyk Engels

Gwiazdki: -----

Przesłuchałam tę pozycję z ciekawości, w pewnym sensie "obowiązku historyka". Poniekąd żałuję. Choć wiadomo, czego można spodziewać się po manifeście, to niektóre poglądy oraz wnioski wyciągnięte w tym raczej nie są na moją głowę. Nie chcę nawet Manifestu komunistycznego oceniać.

Dr Jekyll and Mr Hyde — Robert Louis Stevenson

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐

Kolejny klasyk, także w oryginale. Jakoś tak wypadł ten miesiąc; nieco "klasycznie". Z językiem tego opowiadania było mi dużo prościej przejść przez fabułę niż z The Picture of Dorian Gray — narrator skupiał się bardziej na akcji, a cała opowieść była krótsza, choć jednocześnie bardzo ciekawa. Spodobało mi się, szczerze mówiąc.

Ostatnie lata polskiego Lwowa — Sławomir Koper; Tomasz Stańczyk

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐⭐

UWIELBIAM tę książkę. Chodzi za mną już miesiąc i nie daje się zapomnieć; to niesamowicie porządny kawał wiedzy na temat Lwowa i ogólnie polskiej historii. Nie można oraz nie powinno się tego zapomnieć. Według mnie to pozycja obowiązkowa dla każdego fana historii lub osoby po prostu zainteresowanej nie tylko Polską, ale też Wschodem.

Dorośli — Marie Aubert

Gwiazdki: ⭐⭐⭐

Recenzja już napisana.

Zabierz mnie do domu — Marie Aubert

Gwiazdki: ⭐⭐

Bardzo kiepski zbiór opowiadań. Aktualnie już prawie nic z niego nie pamiętam, poza tym, iż historie te bardzo szybko się urywały oraz nie otrzymywały stosownego domknięcia.

Nauka chodzenia — Dolki Min

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐⭐

Recenzja już napisana.

Przegryw. Mężczyźni w pułapce gniewu i samotności — Patrycja Wieczorkiewicz; Aleksandra Herzyk

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐⭐

Recenzja już napisana.

Literackie dzieła i antydzieła, czyli recenzje książekOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz