𝐂𝐲𝐰𝐢𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐒ł𝐚𝐰𝐢𝐚𝐧. 𝐏𝐫𝐚𝐰𝐝𝐳𝐢𝐰𝐚 𝐡𝐢𝐬𝐭𝐚𝐫𝐢𝐚 𝐧𝐚𝐣𝐰𝐢𝐞̚𝐀𝐬𝐳𝐞𝐠𝐚 𝐥𝐮𝐝𝐮 𝐄𝐮𝐫𝐚𝐩𝐲

14 2 0
                                    

Autor: Kamil Janicki

Gatunek: literatura faktu; literatura historyczna;

Gatunek: literatura faktu; literatura historyczna;

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Opis

Czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację?

Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci, prawie "od zawsze"? Ten spór, który toczy się od dawna, ciągle jest obecny w myśleniu Polaków o swojej przeszłości. Kamil Janicki, autor wielu bestsellerów, m.in. Pańszczyzny i Warcholstwa, w swojej najnowszej książce przedstawia najbardziej aktualną wizję tych interpretacji i odsyła do ciekawych wniosków.

Autor łamie utarte stereotypy, opowiada, jak lud uważany za prymitywny stał się największą europejską wspólnotą językową. O zagadkowych prapoczątkach Słowian, o ich kulturowej atrakcyjności, o niechęci, z jaką byli opisywani przez współczesnych im antycznych pisarzy, i o tym, jak stworzyli cywilizację zdolną przeciwstawić się potomkom starożytnych Rzymian, Germanom czy imperiom azjatyckich koczowników. W czym tkwiła siła Słowian? Jak do tego doszło, że stali się największym ludem w Europie? Co zadecydowało o ich sukcesie? Odpowiedzi na te intrygujące pytania znajdziecie na kartach książki.

Gwiazdki: ⭐⭐⭐⭐

Recenzja:

Jest to recenzja z perspektywy osoby, której zależało na poznaniu nowego zagadnienia wiedzy — daleko mi więc do jakiegokolwiek rodzaju ekspertki, poznawałam ją po prostu jako zainteresowana historią licealistka. Warto wziąć to pod uwagę.

Przede wszystkim: Cywilizacja Słowian bardzo otwiera oczy na postrzeganie zarówno Słowian jako dawnej cywilizacji, jak i wiary słowiańskiej. Okazała się ona bowiem zaskakująco ograniczona w porównaniu do powszechnych założeń, swego rodzaju boomu na tę "mitologię" (do której pasuje bardziej określenie demonologii, co uważam nie za obrazę, a raczej element, dzięki któremu przedchrześcijańskie życie duchowe zdaje mi się jeszcze bardziej fascynujące). Pod tym względem przełamuje stereotypy.

Zresztą ta pozycja głównie tym się zajmuje — autor nieraz przywołuje dane "odkrycie" archeologiczne tylko po to, by je zaraz skutecznie obalić, ukazując przekręt lub zwykły brak jednoznacznych źródeł. Ponieważ bardzo łatwo wynieść tu jeden, dominujący wniosek: o słowiańskiej przeszłości nie wiadomo praktycznie nic.

Na szczęście mimo tego przedzierania przez niepewność można zapoznać się w tej pozycji z bardzo konkretną, zresztą szeroką w swym zakresie wiedzą przekazaną we wciągający sposób. Chociażby przykładem tego jest opis budowy domów (czy raczej ziemianek) słowiańskich, życia w nich przy jednoczesnym przytoczeniu współczesnych eksperymentów powtórzenia takowych wyczynów jest podane w prostych słowach, co zatrzymuje uwagę czytelnika/słuchacza i pozwala na lepsze wyobrażenie sobie tego.

Także bardzo cenię sobie fragmenty językoznawcze. To przydatne dla osób uczących się rosyjskiego lub ukraińskiego i innych słowiańskich języków. Wiele wyjaśnia.

Cywilizacja Słowian ponadto pomaga zrozumieć średniowiecze w sensie ogólnym. Jest skierowane do współczesnego czytelnika, więc autor widzi konieczność wytłumaczenia znaczenia (a raczej jego braku) pisma w tak dawnych czasach — co zresztą robi, a rzecz ta okazuje się przydatna także poza kręgiem słowiańskim.

Uważam więc, iż naprawdę warto dać tej książce szansę. Jest napisana całkiem zrozumiałym, przystępnym językiem, a także dotyczy bardzo szerokiego zakresu wiedzy. Świetnie wprowadza do swojego zagadnienia, jednocześnie spierając się z utartymi błędnymi wizjami na ten temat.

Polecam więc Cywilizację Słowian i zachęcam każdego do zapoznania się z nią, ponadto dla mnie — jako dla osoby poszukującej takiego researchu dla swoich poczynań literackich — okazała się niezwykle przydatna dzięki ogromowi nienachalnie przekazanej wiedzy.

Literackie dzieła i antydzieła, czyli recenzje ksiÄ…ÅŒekWhere stories live. Discover now