Trocha té parády III

6 2 3
                                    

Koukám, že se tahle knížka z původně zamýšleného rádce pro začátečníky stává poněkud eklektickou sbírkou témat, která by se někomu mohla ke psaní hodit a o jakých současně něco málo vím.
Nicméně první dvě sekce Trochy té parády zaznamenaly úspěch, materiálu mám pořád dost a slíbila jsem pokračování, takže tady ho máte!

Dnes se podíváme do carského Ruska, protože v celé Evropě asi nebyl opulentnější dvůr než ten, kterému vládli poslední Romanovci.

Už jsem u pár exemplářů v předešlých kapitolách zmínila, že některé tiáry se staly oblíbenou ozdobou nevěst v určitých královských rodinách. Ale pokaždé se tak stalo spíš spontánně, kvůli příhodnému vzhledu nebo sentimentální hodnotě té konkrétní čelenky.
Ruští carové to dotáhli ještě dál a stvořili dokonce oficiální soubor klenotů pro romanovské nevěsty.
Souprava se skládá z tiáry, koruny, náušnic, náhrdelníku, náramku a brožovité dekorace na živůtek zvané korsáž. Všechno jsou to masivní, rozměrnými diamanty posázené kusy, ale vůbec nevznikly jako souprava. Každý kus pochází z jiné doby a má svou vlastní historii.

Tiára byla vyrobena někdy na počátku 19. století pro Jelisavetu Alexejevnu, manželku cara Alexandra I. a obsahuje unikátní růžový diamant.

Korunka pochází z přibližně roku 1840

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Korunka pochází z přibližně roku 1840. Na podkladu z růžového sametu jsou upevněny diamanty, které byly původně vsazené v nějakém šperku Kateřiny Veliké.

 Na podkladu z růžového sametu jsou upevněny diamanty, které byly původně vsazené v nějakém šperku Kateřiny Veliké

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.

Ostatně celý zbytek soupravy má nějaké spojení se slavnou carevnou. Na náhrdelník a náramek byly opět "recyklovány" dématny z jejích klenotů. Zajímavostí je, že kameny tady nejsou vsazené do kovového rámu, ale našité na hedvábné pásce, což nepochybně činilo oba olbřímí klenoty o něco pohodlenější na nošení.

 Zajímavostí je, že kameny tady nejsou vsazené do kovového rámu, ale našité na hedvábné pásce, což nepochybně činilo oba olbřímí klenoty o něco pohodlenější na nošení

Ups! Tento obrázek porušuje naše pokyny k obsahu. Před publikováním ho, prosím, buď odstraň, nebo nahraď jiným.
Jak nebýt trapná ani nudnáKde žijí příběhy. Začni objevovat