Kryjąc się w Łanie Zbóż (życi...

Par BazyliszkiPolnocy

8.7K 818 73

Nie interesuje Cię dlaczego Słowianie byli i są cool? *** Fajnie jest się czasem czegoś dowiedzieć o życiu p... Plus

WSTĘP
Podział Słowian
Chrystianizacja - dlaczego tak mało wiemy?
Skąd naprawdę pochodzimy?
Symbolika słowiańskiego ubioru
Słowiański typ urody
Gimnastyka Czarownic
Wygląd życia codziennego
Kot w tradycji ludowej
Pies w tradycji ludowej
Jak postrzegano kobiety?
Wołch/Guślarz
Postrzyżyny
Zapleciny/Wiankowiny
Siuda Baba
Kogutek
Ciąża i poród
Uroki słowiańskiego małżeństwa
Swaćba
Białogłowa
Pogrzeb i śmierć
Tryzna, Strawa lub Karmina
Topienie Marzanny
Noszenie Gaika
Garść słowiańskich przesądów dla każdego
Słowiańskie przekonania na temat włosów
Topór - Boskie Narzędzie
Księżyc w tradycji ludowej
Pisanki/Kraszanki/Byczki/Malowanki
Apotropeion - ochrona przed złymi mocami
Bocian w tradycji ludowej
Krowa i bydło w tradycji ludowej
Jaskółka w tradycji ludowej
Kruk w tradycji ludowej
Łasica/Łaska w tradycji ludowej
Mysz w tradycji ludowej
Niedźwiedź w tradycji ludowej
Sowa w tradycji ludowej
Wilk w tradycji ludowej
Ofiary z ludzi cz. 1
Ofiary z ludzi cz. 2
Burza w tradycji ludowej
Kamień Piorunowy/Strzałka Piorunowa/Gromowy Kamyk
Życie erotyczne
Alkohol i Słowianie
Piwo
Miód Pitny
Telegonia (Prawo Rita)
Prawo pierwszej nocy

Żerca

287 23 5
Par BazyliszkiPolnocy

~~Vita Maiorum~~ 

 Żercy zajmowali się składaniem ofiar i wyznaczaniem terminów świąt, a także rzucaniem losów, wróżeniem i kojarzeniem małżeństw (Swaćba) oraz odprawianiem obrzędów. Stanowili elitę we wczesnosłowiańskim społeczeństwie i odgrywali dużą rolę polityczną, niejednokrotnie współrządząc wraz z księciem. Zgodnie z przekazami kronikarskimi nosili długie szaty i nie obcinali włosów. W okresie chrystianizacji stanowili główne ognisko oporu przeciwko nowej religii.  

Kroniki Saxo Gramatyka i Helmolda wiążą żerców ze Perunem, Świętowitem  i Prowe, zaś biskup Thietmar z Merseburga porównał ich do sług Swarożyca. Wszystko zatem wskazuje na to, że żercy byli kapłanami związanymi z kultem nieba. Byli przede wszystkim strażnikami świętych miejsc. Żerca to przede wszystkim kapłan-ofiarnik. Słowo żerca jest w bliskim związku ze słowem żertwa co oznaczało ofiarę całopalną wśród Słowian południowych i wschodnich, wśród Słowian zachodnich mówiono ,,obiata''. 

Nieprzypadkowe jest również podobieństwo żercy do takich wyrazów jak żarcie bądź żyr (tłuszcz), gdyż w ofierze bogom składane było właśnie jedzenie. Z oddawaniem czci bóstwom często wiązały się również rytualne uczty, które były przygotowywane właśnie przez żerców. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeszcze w staropolszczyźnie na określenie starosty weselnego używano słowa żyrzec. Nic w tym dziwnego, do obowiązków starosty należało wszakże m.in. przeprowadzanie rozmaitych rytuałów weselnych. Warto też wspomnieć, że w bardziej odległych czasach starosta weselny (zwany też swatem), podobnie jak pogański żerca, był jednostką uprawnioną do udzielania ślubów. 

Najwięcej o obowiązkach żerców wiemy z kroniki Saksona Gramatyka, który w rozbudowanych ustępach opisał świątynię w Arkonie w kontekście lokalnego kultu Świętowita i obchodzonego w czasie jego wizyty Święta Plonów. Kronikarz ten uczynił wnikliwą analizę wyglądu żerców, którzy odznaczali się wbrew powszechnemu miejscowemu zwyczajowi długością włosów. Swą obserwację łączy z opisem czynności przygotowawczych do obchodów święta, na które składało się dokładne sprzątanie świątyni połączone z rytualnym wstrzymywaniem oddechu, mającym związek z niegwałceniem świętości miejsca. 

Na uwagę zasługuje fakt, że żercy zajmowali się także czasem sprawowaniem funkcji niekultowych. Kronika Helmolda z Bozowa wspomina, że w strzeżonych przez kapłanów świętych gajach odbywały się procesy sądowe. Czyżby zatem w ramach dawnego sądownictwa żercy zostali wyznaczeni do oznajmiania sądu w imieniu bogów? Całkiem możliwe, jednak bez wątpienia możemy z tego wnioskować, że żercy cieszyli się dużym społecznym poważaniem. Z tych samych źródeł możemy dowiedzieć się również, że kapłani ci czasem występowali w funkcji posłów (wysyłani w celu załatwienia jakiejś sprawy lub oznajmienia czegoś bądź mieli być przedstawicielami dyplomatycznymi  wysłanymi z powodu ważnej misji).

Continuer la Lecture

Vous Aimerez Aussi

100K 2.9K 116
Nauka koreańskiego. ✔
104 23 5
Nominacje Okładka się zmieni, bo zostałam nominowana i zmieniam na szybko(aktualnie to zdjęcie Matta)
215K 10.5K 175
✎ Znajdziesz tu ciekawe fakty, porady i sztuczki psychologiczne. Zapraszam! ☆ Estera, 2021
827 56 14
Ostrzeżenie! Możesz scringować (to moje życie, czego się spodziewał*ś xd) To tutaj będę dzielić się z wami poradami, ciekawostkami, przeżyciami, plot...