Jak nebýt trapná ani nudná

Kratula84 által

2.6K 545 402

Trocha rad a povzbuzení pro ty, co si zatím netroufají psát a publikovat své příběhy. Po Wattpadu koluje řad... Több

Začátky jsou vždycky těžké
Hlavní postava
Ještě k hlavní postavě
Když vaše postava otevře pusu
Všechny ty pohledy a flashbacky
Detaily, detaily, detaily
Jedno velké PROČ?!
Pár postřehů k fanfikcím
Dunning-Krugerův efekt
Pasti realismu
Opakování je matka moudrosti?
Podvratná činnost
Zpátky k fanfikcím
Vrah je zahradník!
Historická odbočka
Kuchařka Pejska a Kočičky
Most přes rozbouřený děj
Trocha inspirace pro milovníky historie
Obrácený postup (nejen ve fanfikcích)
I ten nejlepší večírek jednou skončí
Jaký si to uděláš ...
Druhá várka historické inspirace
Čtvrtá stěna je důležitá
Lidé čtěte!
Profíkův zbrojní arzenál
Ruská várka historické inspirace I
Ruská várka historické inspirace II
Fanfikce potřetí
Nepřipravte se o svou výhodu
Špička ledovce
Prakticky perfektní padouch
Fanfikce přesazená do jiné zahrádky aneb AU
Nikdo nečte knihy kvůli prostředku
Potenciální superprůšvih
Lucemburská várka historické inspirace
Zabíjejte miláčky!
Já, já já, jenom já!
O (nejen) historické přesnosti
Géniální mysl
Postava do každého počasí
Chybovati je lidské
Strategické plánování
Fanservice
Proč mám ráda Steva Rogerse
Taková moderní královská rodinka
Totální sympaťák
Konzistentně nekonzistentní
Činy hovoří hlasitěji než slova
Historie v nedbalkách
Rozmarné 18. století
Rozmarné 18. století podruhé
Pupek světa
Přivolejte FBI
ÉÉÉMÓÓÓCÉÉÉ!!!
Šlechetná srdce a šlechtické korunky
Partička
Vznešená poselství a ušlechtilé ideje
Otrávené jablíčko
Chronohrátky
Mečem i pěstí
OC
Není všechno zlato, co se třpytí
Dobrý konec vše napraví
Sdílení informací
Trocha té parády I
Trocha té parády II
Historické perličky pro inspiraci
Prology a epilogy
Trocha té parády III
Trocha té parády IV
Trocha britské parády I
Trocha britské parády II
Trocha britské parády III
Padouch jako ze škatulky
Papírový pancíř
Informační nálož
Dejte se k bořičům mýtů
105% alibi
Red Herring
Královská firma

Není klišé jako klišé

29 7 1
Kratula84 által


Asi neexistuje častější rada začínajícím autorům, než vyvarovat se klišé. Na druhé straně existují lidé, kteří vám řeknou, že je to blbost - proč nevyužít osvědčené, fungující motivy, zvlášť, když ještě nejste příliš zkušení? Nemluvě o tom, že v dnešní době je vážně těžké přijít s námětem, který ještě nikdo nikdy nepoužil.

Angličtina má trochu výhodu, že pro často požívané náměty má označení hned dvě "cliché" a "trope", přičemž negativní nádech má jen první z nich.
My Češi si musíme vystačit s "klišé" pro oba případy. Na výraz "trope" sice občas narazím i v českých textech, ale ještě není moc zaužívaný.
Pokud bych měla vysvětlit rozdíl, napadlo mě takové přirovnání k omalovánkám - to že máte na jedné straně barevný vzor, ještě neznamená, že se ho musíte do puntíku držet. Můžete změnit barevné schéma, dodat stínování nebo dokonce přikreslit dodatečné linie a obrázek tím úplně přetvořit. Ačkoliv, omalovánky nejsou možná nejlepší příměr, na snaze přesně napodobit vzor není v tomhle případě nic špatného a žádá si to určité schopnosti.
Jde spíš o to, že ten mustr nemusíte nezbytně následovat do poslední čárky. Některé motivy se ve fikci objevují tak často, prostě proto, že fungují. A není nic špatného na tom, že si je taky půjčíte - jen je nemusíte nezbytně zpracovat "ve stejných barvách" jako váš vzor.

Řada literárních hrdinů jsou sirotci, protože je to zajímavá výchozí pozice pro spoustu věcí. Můžete tím, vysvětlit, proč se dokážou už mladím věku postavit na vlastní nohy, může je to motivovat v pátrání po jejich kořenech, podnítit k pomstě, zakrýt nějaké zajímavé tajemství, které teprve vyplave na povrch atd. Pokud se chcete vyhnou té méně pozitivní straně klišé, pak bych se jen vyvarovala přílišného tlačení na soucit - chudáček siroteček, fňuk, fňuk.

Prvotní inspirací k téhle kapitole vlastně bylo jedno video, kde si autora stěžovala na "Damsel in distress mindset", volně přeloženo na pozici dámy v nesnázích.
Znáte to z řady pohádek a romantických příběhů - princezna je kouzelníkem/pdrakem/zlým králem zavřená někde ve věži a celý děj jen sedí a vzdychá, zatímco sledujeme udatného hrdinu, který se jí snaží zachránit.
V tomhle případě nešlo o nějakou feministickou stížnost v tom smyslu, že dnešek si žádá aktivnější hrdinky, ale spíš postřeh, že autoři často napasují tuhle roli na každou postavu, která upadne do zajetí.
V momentě, kdy padnou do rukou protivníka, tak i nejschopnější hrdinové náhle upadají do režimu dámy v nesnázích, sedí na zadku, bezradně vzdychají a čekají, až je někdo z ostatních postav přijde zachránit.
Přitom je tolik možností, co by mohl zajatec zkusit udělat. Abych uvedla nějaký srozumitelný příklad, vezměte si takové Avengers. Čekal by někdo z nich bezradně, než ho ostatní vysvobodí?
ostatně, nemusíme v tomhle ohledu spoléhat jen na fantazii, Tony ze zajetí utekl, tím, že použil svůj mozek a své dovednosti. Thor v Ragnaroku na to šel trochu víc frontálně a věřím, že by se paličatě pokoušel utéct tak dlouho, dokud by vládl svým tělem, kdyby se dostal do tvrdšího vězení. Clint coby špion a Steve coby výborný taktik, by patrně našli cestu na svobodu, která by svou rafinovaností zahanbila i vězně z hradu Colditz. Nataša by předstírala poraženectví a v mezičase by by tahala z nepřítele informace nebo by mezi jeho lidi zasela neshody, aby si umožnila útěk. A pokud jde o Bruce, tady by hodně záleželo na tom, jak moc by to vědení štvalo Hulka - pokud hodně, jistě by se probil ven pěstmi, v opačném případě by si musel Bruce poradit hlavou.
Takže jestli nějaká z vašich postav upadne do zajetí, zvlášť pokud tam má setrvat půl knížky, nedělejte z nich dámu v nesnázích a buďte krapet kreativní.

Existuje celá řada podobných klišé, na která si lidé stěžují a skoro vždycky je problém ne v tom, že nějakou situaci vyvoláte, ale spíš, jak jí ukočírujete.
Třeba klasická scéna s časovanou bombou, kterou hrdina zastaví v poslední vteřině - nemohlo by na číselníku zbýt třeba pět nebo sedm vteřin? Musí to být jedna?

Otrávené protočení panenek taky spolehlivě vyvolá prohlášení vaší hrdinky: "Nejsem jako ostatní holky."
Není nic špatného na tom, pokud si vaše hrdinka připadá osamělá, nikam nezapadající, ale nesmí v tom být podprahové sdělení "Jsem lepší než ostatní holky".

Jak už jsem řekla, těžko přijdete s nějakou naprosto originální zápletkou, ale nic vám nepbrání dát i stokrát použitému schématu nějaký vlastní twist - zasadit příběh do neobvyklých kulis, které máte v malíku, vyprávět z pohledu neobvyklé postavy, změnit perspektivu.

Jestli chcete nějakou inspiraci, tady je pár věc, které v příbězích nevídám dost často:

Obránce tradic. Mnoho příběhů adoruje změnu a novinky, hlavní postava musí změnit svět a všecho, co doposud platilo je fujky, fujky, omezující, utlačující, nefunkční, do starého železa s tím! Změna je nepochybně nutná, ale ne všechno nové je automaticky lepší a ne všechno, co tu existuje už léta, je nutně špatné.
Takže bych si moc ráda přečetla, jak někdo dokáže ocenit hodnotu tradic a postavit se za ně. Nebo ještě lépe - dvě hlavní postavy, jedna kope za tradice, druhá tvrdě prosazuje modernu, ale ve finále se sejdou někde uprostřed.

Hodně romantických povídek má hrdinu/hrdinku, kteří za sebou mají vztah s někým naprosto příšerným, kdo si jich nevážil a teď se bojí znovu hledat lásku.
Já bych ráda opačnou perspektivu. Člověka, který je ten "příšerný ex" (nebo ta "příšerná ex", abychom nediskriminovali) - nemyslím tím nutně násilníka, stačí nevěra, nedostatek pozornosti, sebestřednost, ... A takováhle osoba je znovu zamilovaná, jenže objekt její touhy nemá zájem, protože našeho Cassanovu předchází nemilá pověst. Dokáže na sobě zapracovat a být konečně zralým partnerem své nové lásce?

Vlastně jakýkoli příběh, kde hlavní postava není v pozici "měl(a) jsem od začátku pravdu, proč jste mě neposlouchali", ale je to naopak někdo, kdo se na začátku mýlí, je v neprávu a v průběhu děje musí svoje postoje zásadně přehodnotit.

Trochu zajímavější náhled na téma neopětované lásky - nejčastější jsou dva scénáře, buď  se láska v prlběhu děje stane opětovanou nebo je objekt touhy vlastně děsný kretén (blbka) a až to hlavní postava prohlédne, skončí s někým lepším.
A co když je ten objekt marné touhy vlastně fajn, až na to že šťastně zadaný jinde a přesto se vaše postava dokáže zamilovat do někoho jiného?
A nebo něco ještě originálnějšího! Hlavnímu hrdinovi, právě vyznal lásku jeho dávný kamarád nebo kamarádka, čímž ho uvedli do ukrutných rozpaků, protože on je vidí jen jako přátele, ale nechce je ranit. takže se usilovně snaží seznámit je s někým jiným, na koho by mohli přenést své city.

V souvislosti s klišé se mi vybavila i stížnost fandomové teoretičky Belldandy, její odůvodnění, proč téměř nečte AU s Omegaverse - v momentě, kdy autor udělá z některé postavy Omegu, často letí do koše celý původní charakter a z dotyčného je ufňukaný, hormonální uzlíček nervů. Troufám si říct, že se něco podobného občas stává i v genderswapových povídkých, kdy se postavy najednou začnou chovat v rozporu se svým původním charakterem, jen prot, že jim autor změnil pohlaví.

Určitě by se dala vymyslet celá řada dalších příkladů. jen proto, že má váš příběh poněkud klišovité rozestavení figur, ještě neznamená, že musí tak i skončit. jen prot, že jsou vaši hrdinové nějaká variace na Romea a Julii, ještě neznamená, že to musí skončit dvojitou sebevraždou.

Olvasás folytatása

You'll Also Like

3.3K 380 15
Začínáte se psaním příběhu a nevíte, jak to vlastně zařídit, aby to fungovalo? Nevíte si rady s coverem příběhu? Trápí vás postavy? A co taková ich-f...
1.6K 139 41
Druhý díl série Citáty slavných. Ehm no nevím co napsat snad jen ať se vám líbí
306K 9.6K 82
Příručka pro začátečníky. Kdo znáte TikTok, možná znáte také trend, který se na něm rozmohl v posledních měsících - výměnu realit. Lidé často tzv...
254K 12.6K 63
Tato kniha je zaměřena na různé sexuální orientace. Má za úkol je představit a seznámit vás s nimi. Také se zabývá dalšími tématy tomuto podobnými...