6. A bekezdések és az olvashatóság

97 11 17
                                    

Összefüggenek vajon a bekezdések bizonyos tulajdonságai azzal, hogy mennyire olvashatóak?

Mostanában bukkantam rá egy információra, ami összefüggést mutat ki a bekezdések és mondatok hosszúsága, és az olvashatóság között.

Arra jutottak benne, hogy minél hosszabb egy bekezdés, és minél bonyolultabb mondatszerkezeteket tartalmaz, annál lassabban olvasható. A bonyolult mondatok miatt van ez leginkább, mivel azokat nehezebben fogja fel az agyunk, így lassabban tudjuk olvasni. De miért is mondom el ezt? Mert nagyon hasznos fegyver lehet az ember kezében. Érdemes lehet hosszabb bekezdéseket és nehéz mondatokat használni tájleírásoknál, ahol az embernek le kell lassulnia, vagy éppen nyugodtabb jeleneteknél.

Ezzel ellentétben a rövidebb és egyszerűbb mondatok, és a rövid bekezdések gyors olvashatóságot biztosítanak. Ezzel lehet akciójeleneteket, veszekedéseket hatékonyan megírni. Tehát így irányíthatjátok tudatosan az olvasót, hogy haladjon a könyvvel, de ehhez megfontoltnak kell lenni, hogy véghez is vihessük ezt a fajta "trükköt".

Mivel dobhatjuk még fel a bekezdéseinket?

Elsődlegesen azzal, hogy mindegyikben egy témáról írunk, az elkerülhetetlen. De vannak, amivel színesebbé és kevésbé monotonná varázsolhatjuk őket. Rövid mondatok, hosszú mondatok váltakozásával. Ez így megtöri a sort, a folyamatosságot, felpezsdíti a bekezdéseket.

Ennyi lenne ez a rész, innentől nem tudok mit írni erről a témáról. A következő részben pedig fantasy városneveket teszek majd fel, mert nem jut eszembe egyelőre semmi, tehát kérdezzetek!

Az írásról kezdőknekTempat cerita menjadi hidup. Temukan sekarang