8. Mutasd, ne meséld!

75 12 4
                                    

Valószínűleg ti is hallottatok a show not tell típusú szabályszerűségről. De mit is takar ez, és hogyan használjuk?

Mindenki szeretné kicsit színesebbé tenni a könyveit és ehhez ez a szabály, vagy tipp rendkívül fontos! Gyakorlatilag ez azt takarja, hogy ahelyett, hogy elmondanánk, hogy Petike lassan ment, ahelyett leírjuk, hogy megszagolta a virágokat, megnézegette a kirakatokat stb. Ezzel tiszta lehet mindenki számára, hogy Petike bizony nem sietett sehova.

De hogyan is alkalmazzuk?

Fontos, hogy az érzékszervekre koncentráljunk példának okáért. Írjuk le a szagokat, látványokat, neszeket, felületeket, bármit. Az érzékszervek belevitelével sokkal jobban átadhatjuk a helyszínt és a fennálló helyzetet is az olvasóknak. Továbbá érdemes párbeszédet alkalmaznunk, mert ez minden esetben a mutatás kategóriájába tartozik. 

Ez jól jöhet az érzelmeknél is, ahogy korábban is írtam róluk, de tájleírásoknál, egyebeknél is hasznosnak bizonyulhat. Természetesen ez nem aranyszabály, ezért mindenki úgy használja, ahogy szeretné, de a használata azonnal feldobja bármelyik könyv szövegét! 

Példa, akkor már maradjunk Petikénél.

mesélés:  Peti elment a boltba, majd megvásárolta magának az ételeket. Onnan hazament, hogy elfogyassza azt.

mutatás, leírás: Peti autójával a boltig ment, ahol figyelmesen megvizsgálta az üzlet sorait. Kosarába a kedvenc előre elkészített szendvicsét tette, melynek az íze anyja gondoskodására emlékeztette. A húsok közül gondosan kiválasztotta magának a legszebb csirkemellfilét, melyet majd otthon elkészíthet magának. A hideg hús csomagolóanyagára apró vízcseppek telepedtek le, melyek Peti ujját érték. Beleborzongott a hirtelen hűvösségbe, majd tovább indult a zöldségekhez. Ott paprikát, paradicsomot és uborkát pakolt a kosarába. Végül burgonyaszirmot, és péksüteményeket is vett magának, melyek frissen ontották magukból a meleget. A kasszánál fizetett, majd kilépett az esős utcára. Kapucniját nem húzta a fejébe, hiszen gépkocsija csupán pár méterre parkolt az épülettől. Hamar elérte a piros járművet, kulcsával pedig kinyitotta annak ajtóit....

Bocsánat, de félúton meguntam. De látszik, hogy az első sokkal kevesebb, bár tudom, hogy rengeteggel megtoldottam a másodikat, de remélem érzékelitek a különbséget. A mutatás módszere mindenképpen meghosszabbítja a történetet, de színt és részletességet varázsol bele. Amúgy nem tudom, hogy mennyire sikerült jóra, de ez van. Meguntam a saját példámat, szóval szerintem nincs miről beszélnünk! Mindegy is!

Következő részben az írói "stílusokról" fogok beszélni (írni)!

Az írásról kezdőknekWhere stories live. Discover now