10. Olvashatóság

46 12 4
                                    

Egy könyv fontos részét képezi, hogy olvasható legyen. De mégis mik az olvashatóság feltételei?

Először is! A jól olvasható könyv olvasóbarát, nem dolgozik túl bonyolult nyelvezettel. Tehát az íráshoz nem kell különösebb szókincs. Tipikus hiba, hogy egyesek túlzottan kihasználják a tág szókincsüket, ezzel pedig elrontják a történetet. Miért is? Mivel a túlságosan specifikus, mindennapi életben ritkán használt szavak megakasztják az olvasót, tönkreteszik a könyv gördülékenységét.

Az ilyen könyveket a legtöbbször a kutya sem olvassa, mivel nagyon nehéz bármerre is jutni vele. Egyszerűen lassú, unalmas, sokszor minden részletre kitérő. Nem kell minden kéz helyzetét leírni, sem az összes hajszál elektromos töltöttségét. Senkit nem érdekel. Ami felesleges a történetben, azt szedjük ki.

Amit elfelejt az ember olvasóként, az a lényegtelen. Egy könyvet érdemes lehet akcióval kezdeni, nem hosszú prológussal a világ működéséről, mert azt csak a legkitartóbbak olvassák tovább. A kliséket is érdemes elkerülni, mint a karakter tükörben nézegeti magát, és leírja a kinézetét, vagy éppenséggel az ébresztőóra zajára kel.

Tehát ne bonyolítsátok túl a nyelvezettel, az csak ront a gördülékenységen! Továbbá ne húzzátok túl a leírós jeleneteket! Ajánlott párbeszédet, vagy mozgást közbeékelni. Ugyanígy a túl sok párbeszéd sem jó, ezért azoknál pedig pont a leírást ajánlott belevinni. A vontatott, vagy nem emberi párbeszédeket érdemes hanyagolni. Nem, egy két hónapos csecsemő nem ismeri az addiktív szót.

Továbbá az olvashatósághoz a jó helyesírás és az egyértelmű tagolás is hozzátartozik. Leginkább a vesszők tudják félrevinni egy mondat jelentését. Mert egyáltalán nem mindegy, hogy szeretem a kutyámat és a főzést, vagy szeretem a kutyámat megfőzni.

Az írásról kezdőknekWhere stories live. Discover now