4.4 Praca w Kręgu

1K 69 11
                                    

W tym rozdziale opiszę wam dokładnie, jak powinna wyglądać wiccańska święta przestrzeń, jak się tworzy Krąg i gdzie w tym wszystkim jest miejsce na ołtarz. Zanim jednak zacznę się rozpisywać, muszę was ostrzec. Wszystko, co znajdziecie poniżej zaczerpnęłam ze wspominanej już książki Czary i czarownice Antona i Miny Adamsów, z Księgi czarostwa Bucklanda oraz z innych źródeł o wyraźnie eklektycznych cechach. Pamiętajcie zatem, że to, co teraz przeczytacie, to ogólne wskazówki dla eklektyków, które być może nie znajdują odzwierciedlenia w praktykach czarownic tradycyjnych.

No, zostaliście ostrzeżeni. Gotowi na opis Kręgu? To jedziemy!

Zacznę od tego, że w źródłach, z których korzystałam, panuje lekki zamęt terminologiczny jeśli chodzi o pojęcie Kręgu i świętej przestrzeni. Niekiedy Krąg – obszar w którym przebywa czarownica podczas dopełniania rytuału– jest nazywana świętą przestrzenią, innym znów razem święta przestrzeń to całe pomieszczenie, w którym dopiero wytycza się Krąg. Aby nie zrobić niepotrzebnego zamieszania, pozwólcie, że dla uproszczenia będę podążać za tym wyjaśnieniem.

Jak zatem urządza się święta przestrzeń? Z dokładnymi wskazówkami śpieszy nam Anton i Mina Addams. Zobaczcie, jak o tym piszą w swojej książce:

Najważniejszym elementem twego świętego miejsca będzie ołtarz. Reprezentuje on boginię, matkę ziemię i często ustawiony jest po stronie północnej, zwłaszcza na półkuli północnej. Północ odpowiada żywiołowi ziemi. (...) Musisz też zaznaczyć wokół swego kręgu rejony poszczególnych żywiołów. Można to uczynić na wiele sposobów. Przy użyciu kompasu podziel krąg na cztery ćwierci, aby móc zaznaczyć miejsce dla danego żywiołu. Twój ołtarz, jako symbol ziemi, umieszczony jest już od północy lub południa, zależnie od półkuli. Naprzeciw ołtarza leży ćwiartka ognia. Na prawo, gdy stoisz naprzeciw ołtarza, jest strona powietrza, na lewo zaś wody. O ile twoja święta przestrzeń ma charakter stały, możesz ozdobić każdą stronę odpowiednimi symbolami i kolorowymi świecami.

I wiem, że powinnam się teraz skupić na wytyczaniu samego Kręgu, ale z drugiej strony jestem pewna, że bardzo ciekawi was, co autorzy książki rozumieją przez "odpowiednie symbole" dla danej ćwiartki. Pozwolę sobie więc na dygresję i krótko streszczę Wam, jak może być przyozdobiona każda część:

ćwiartka powietrza – symbolizuje intelekt. Można ją ozdobić gałązkami (najlepsza będzie osika), białymi świecami i wizerunkami ptaków. To jest także odpowiednie miejsce na stojaki na kadziedłka lub kominek aromaterapeutyczny. Słowem: wszystko co dymi i pachnie.

ćwiartka ognia – symbolizuje wolę. Oczywiście kolorem, który będzie tutaj dominował, jest czerwień. Szczególnie poleca się czerwone świece (które, tak swoją drogą, są używane w magii świec do czarów związanych z seksualnością i płodnością). Oprócz tego, można umieścić tu różne wizerunki słońca (obrazki czy figurki), a także rośliny, które się z nim kojarzą, jak na przykład słoneczniki, nagietki czy (co nie do końca oczywiste, przynajmniej dla mnie) czerwona papryka.

ćwiartka wody – symbolizuje emocje. Tutaj dominują wszystkie odcienie niebieskiego, a więc błękit, morski czy ultramaryna. Odpowiednią dekoracją tej części będą wizerunki zbiorników wodnych czy rzek, figurki (lub obrazki) rusałek, albo miseczka wody z piaskiem i muszlami na dnie, na której unosić się będzie świeczka w kolorze morskiego błękitu. Oczywiście, o niebieskich świecach nie muszę już wspominać.

ćwiartka ziemi – symbolizuje ciało, ale także – jak już napisałam – boginię. To właśnie po tej stronie znajduje się ołtarz. Co jeszcze wiccanin może tu postawić? Przede wszystkim świece, tym razem w kolorach zieleni i brązu. Poza tym, dobrym pomysłem będzie zabranie ulubionych kamieni i ułożenie ich w Krąg, a także ustawienie gdzieś glinianego talerzyka czy flakonów z kłosami pszenicy. Można również zawiesić obrazy przedstawiające pola uprawne czy łany zbóż.

Czarownice naszych czasów ✔Where stories live. Discover now