3.4 Koło Roku

1.3K 115 8
                                    

Czarownice postrzegają upływ czasu cyklicznie. Cykle te następują po sobie w dwóch wymiarach – kosmicznym, czyli poprzez kolejne reinkarnacje, oraz rocznym, wyrażanym właśnie przez Koło Roku. Ten drugi to swoisty „kalendarz liturgiczny" wiccan, a także, cytując słowa Enenny, „próba powrotu do naturalnego rytmu przyrody i do religii pogańskiej Europy". Składa się na niego osiem świąt czyli sabatów:

      – Yule – przesilenie zimowe, obchodzone około 21 grudnia, zależnie od roku;

      – Imbolc (można czytać ten wyraz jako "Imbolg" lub "Imbolk") – 2 lutego;

      – Ostara – równonoc wiosenna, obchodzona około 21 marca, zależnie od roku;

      – Beltaine lub Beltane – noc z 30 kwietnia na 1 maja;

      – Litha – przesilenie letnie, obchodzone, zależnie od roku, 22 lub 23 czerwca;

      – Lughnassadh (czytane jako "Lunasa") lub Lammas – 1 sierpnia;

      – Mabon – równonoc jesienna, która wypada, zależnie od roku, około 21 września;

      – Samhain (czytane jako "Sołejn") – 31 października i 1 listopada.

Oczywiście daty zmieniają się zależnie od półkuli – oznacza to, że w Australii Beltaine jest obchodzone wtedy, kiedy u nas świętuje się Samhain. Warto także pamiętać, że nie wszystkie z podanych wyżej nazw są używane przez wszystkie czarownice.

Wymienione święta podzielić można na dwie grupy – sabaty małe i wielkie. Sabaty małe to dni związane z wydarzeniami astronomicznymi – przesileniami i równonocami – których daty zmieniają się każdego roku. Jest to więc Yule, Ostara, Litha i Mabon. Sabaty wielkie natomiast to święta obchodzone w dniach uznawanych za ważne w tradycyjnej kulturze agrarnej, jak na przykład narodziny jagniąt czy żniwa. Do tej grupy zaliczamy: Imbolc, Beltaine, Lughnassadh oraz Samhain. Święta te są określane jako „wielkie", ponieważ o nich właśnie wspominał Gerald Gardner, a wcześniej Margaret Murray, która z kolei zaczerpnęła je z dokumentów inkwizycji. Ma to być dowód na ich wielowiekowy rodowód. Niezależnie od używanego zwyczajowo przymiotnika, wszystkie sabaty są równie ważne, ponieważ każdy z nich stanowi element mitu o Słonecznym Bogu. Co za tym idzie, poszczególne święta mają własne interpretacje, symbole i praktyki... ale o tym opowiem wam w kolejnych dwóch rozdziałach.

Czarownice naszych czasów ✔Kde žijí příběhy. Začni objevovat