Vmarch

116 10 8
                                    

Vmarch

Какво е за теб литературата?

Висша форма на изкуство, което може да бъде истински разбрано само ако душата ти трепти в синхрон с тази на автора.

Какво те кара да пишеш? Какво те вдъхновява?

За мен писането е вид терапия — начин да изкарам обсебващите мисли от главата си, под формата на душевни преживявания на героите ми. Музиката, която слушам, и настоящото състояние на духа ми са основните ми източници на вдъхновение.

Какво е първо - сюжетът или героите?

Този въпрос го разбирам по два начина, съответно и отговорите ми ще бъдат два: Кое поставям на първо място — сюжетът или героите? За мен героите и техните вътрешни светове са най-важната част от всяка история. Ако героите са интересни и добре изградени, не ме интересува в какъв сюжет са поставени. Дори сюжетът да е гениален и добре изпипан, цялостната му идея се обезсмисля, щом героите в него са плоски и безхарактерни. Сюжетът трябва да се „подчинява" на героите, а не героите на сюжета. Кое идва при първо при мен — сюжетът или героите? Нито едното. Нито другото. При мен първо идва идеята; концепцията; основният замисъл; посланието, което искам да предам, — наречете го както искате — и непосредствено след това за раждат и героите. Сюжетът... се появява на разбъркани части по етапи, които подреждам и сглобявам с месеци (дори с години) преди да започна със същинското писане.

А как развиваш сюжета и героите си?

Героите ги развивам по... вътрешен усет, ако мога така да го нарека. Характерите им биват повлияни главно от техните преживявания (били те минали или настоящи); от тяхната цел (или цели) в живота; от средата, в която ги поставям; от действията на останалите герои, които ги заобикалят. Сюжетът, както казах, се развива поетапно при мен. Основното, което гледам, е да е логически навързан, отговарящ на нуждите на героите и предаващ посланието ми. Всяка сцена изпълнява някаква конкретна роля — не обичам безсмислени пълнежи. При създаването на определена сцена винаги се уверявам, че действията на героите ми отразяват техния характер и отговарят на начина им на мислене.

Кое за теб е най-трудно в писането?

Самото писане.

Обикновено какво изрязваш най-често при редакция?

- Излишни описания.

- Простотии, които съм писала, когато съм била полузаспала.

Как се справяш с писателския блок и имаш ли някаква рутина или ритуал, който изпълняваш преди писане?

Не се справям. Интересното при мен обаче е, че не страдам от липса на идеи, а по—скоро от липса на мотивация, необходима за тяхната реализация.

Как би искала да запомнят теб и творчеството ти?

Искам да запомнят творчеството ми като част от мен.

Има ли някой писател или поет, който считаш за свой ментор или от когото черпиш вдъхновение?

Имам трима-четирима любими автори, но не бих казала, че възприемам (или някога съм възприемала) който и да е от тях като пример за подражание. Просто харесвам тяхното творчество. Това е. Следвам собствения си усет, когато пиша. Пиша за теми, чувства, типове личности, които ме вълнуват. Имам изградени свои стил на писане и подходи; знам как точно да илюстрирам това, което искам да предам с моето творчество, — това са писателски качества, които не можеш да научиш от някой, независимо колко задълбочено изучаваш методите му на писане. Творчеството се усеща, не се научава. Или ти идва отвътре, или — не.

Би ли ни разказала малко за себе си извън платформата?

По образование съм български филолог.
По задължение съм учител.
По призвание съм редактор.
По душа съм творец.

Моля, тагни любимите си автори в сайта и/или някои, чиито интервюта би искала да видиш тук?

Тагвам:
justthebadassme
StanimiraAtanasova
Aspect456
BeLightning_
supernaughtyHande
NicoleArlette
@DanielaTeneva

Интервюта с авториWhere stories live. Discover now