💣 ᴋᴘᴏᴘ ꜱᴄᴀɴᴅᴀʟꜱ ~ ʟɪᴘ ꜱʏɴᴄ 💣

738 111 89
                                    

Haaaaali!

Készül a 2022-es TOP20, szerintem holnap ki is kerül. Előtte azonban hoztam egy újabb dumálós posztocskát.

Említettem még régebben, hogy ez a kpop scandals nem mindig csak egy konkrét idol-botrányhoz fog kapcsolódni, sőt nem is mindig konkrétan botrányról fog szólni, hanem néha általánosságban is megvitathatunk benne egy-egy témát. 

Nos, ez a rész is épp egy ilyen általánosságról fog szólni. 

Maga téma mindig is a levegőben volt, de újabban főleg az IVE Wonyoung-Leeseo páros MBC Music Festival-os előadásának hála kelt megint intenzív életre. A hatására pedig viszonylag erősebb kritikák kezdtek megfogalmazódni a jelenlegi kpop iparral kapcsolatban. 

A téma egyébként a lip sync, avagy az élőben éneklés. Illetve hát konkrétan annak hiánya.

A lip sync ugye szó szerint tátogást jelent. 

Maga a jelenség teljesen normális nem csak a kpopban, de a zenében alapból is. Nincs is vele egy bizonyos pontig különösebben probléma.

A kpopban is eleve a tánc miatt gyakorlatilag elvárhatatlan az, hogy mindig élőben menjen az éneklés. Hiába van egy idol évek óta az iparban, hiába gyakorol rengeteget, olyan gyakorlatilag nincs köztük, aki teljes erőbedobással nyomja a koreót meg még tökéletesen énekel is hozzá. Mindkettőhöz levegő kell, tüdeje meg mindnek csak kettő van, szóval érthető is ez. 

Régebben viszont volt egy olyan szokás a legtöbb bandánál, hogy a promóció első hetében ment a lip sync, de mellette a koreográfia százötven százalékon, a második héttől pedig visszavettek a táncból, cserébe azonban élőben énekeltek. 

Szerintem ez egy tök jó deal. Látványra is megvan a tökéletesség és azt is megtudjuk, hogy mondjuk egy koncerten mire lehet számítani. Meg hát na, halljuk, hogy mit is tudnak igazán.

Illetve nem áldozták be az élő éneklést a koreó kedvéért. Értem ezalatt azt, hogy pl. egy high note alatt nem kellett a vokalistának szaltózni, hanem tök jól beleillesztették a koreóba az, hogy a high note-kor áll/térdel stb.

Itt ugye Yuju simán csak áll a high note alatt.

Itt pedig térdelnek a srácok. Itt mondjuk látható egy szintén okos megoldás; élőben énekelnek a fiúk, viszont Changsub high noteja (3:35) nem élő. Nyilván ez is egy kiskapu, az a hang nem igazán tehet jót a torkának. A dalban jól hangzik, de érthető, hogy nem erőltetik. Minden más azonban élő. 

A 4th gen megjelenésével, illetve azzal a ténnyel, hogy ebben a generációban sajnos sok esetben elég szépnek, cukinak és már a debüt előtt népszerűnek lenni az idolsághoz, kis túlzással az élő éneklés teljesen háttérbe szorult.

Nem is egyszerű kiemelkedő énekest/rappert mondani ebből a generációból. Jóval több all rounder bukkan fel a csapatokban, de ők sem azok a típusok, akiktől az állad leesik. Ott inkább azzal kapják el a figyelmet, hogy minden is megy nekik. 

Persze, lehet érvelni azzal, hogy erősebbek, látványosabbak a koreok mostanában, de erre azt tudom mondani, hogy ha táncot akarok nézni, akkor elmegyek egy tánciskolai fellépésre, nem egy koncertre. Nem jó irány az, ha a látvány oltárán áldozzuk fel a minőséget. Én személy szerint azt mondom, hogy inkább álljon ki egy szál mikrofonnal és énekelje le a fejem, minthogy nyolcvannégy különböző outfitben illegesse magát, miközben tátog egy jócskán feljavított dalra.

𝙆-𝘾𝙤𝙧𝙣𝙚𝙧Where stories live. Discover now