7. Konsekwentność

123 7 2
                                    

Jeśli chcesz możesz się wypowiedzieć. To, co przeczytasz niżej to wyłącznie opinia i możesz się z nią nie zgadzać. Komentarze są do twojej dyspozycji. Jeśli masz jakieś uwagi lub, wręcz przeciwnie, uważasz, że mam rację, powiedz o tym. Będziemy prowadzić wspólne dyskusje :)

Nie wiem, jak wy, ale moim zdaniem konsekwentność jest bardzo ważna jeśli chodzi o prowadzenie fabuły w opowiadaniach, książkach, czy filmach

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Nie wiem, jak wy, ale moim zdaniem konsekwentność jest bardzo ważna jeśli chodzi o prowadzenie fabuły w opowiadaniach, książkach, czy filmach. Nie ważne gdzie, zachowanie pewnych norm i trzymanie się scenariusza, który samemu się stworzyło, wymaga od twórców wielkiego wysiłku. Czasami pisanie o czymś, co chciałoby się pominąć lub najlepiej, mieć już za sobą, jest wyjątkowo trudne. W końcu nikt nie lubi robić czegoś, co nie sprawia mu przyjemności. Tak niestety często jest z konsekwentnością.

Ale może od początku... O czym dokładnie mówię? O tym, że w niektórych opowiadaniach na wattpadzie brakuje swego rodzaju zgodności. Czytelnikom wydaje się, że wiedzą, jak powinien zachować się bohater (znają go w końcu z opisów, z zachowania, czy chociażby za sprawą innych postaci), a ten robi coś kompletnie przeciwnego. Oczywiście, nie mam w tym nic złego, dopóki jego poczynania da się jakoś wytłumaczyć, lub w ogóle mają sens! Jeśli jednak osoby, o których się czyta nagle diametralnie się zmieniają, powoduje to u odbiorców swoistą dezorientację. Nigdy nie było na przykład wspomniane, że postać umie strzelać z łuku, a tu nagle, w jednym z rozdziałów, okazuje się być mistrzem łucznictwa. Autor napisał, że bohaterka gardzi pijanymi chłopakami, a tu, w pewnym momencie, zakochuje się w nastolatku, który używa go nagminnie i wcale się z tym nie kryje. Właśnie o tym myślę, kiedy piszę ten rozdział. O konsekwentności, o której niektórzy twórcy na wattpadzie (i nie tylko) zapominają.

Podałam już przykład, więc w sumie nie bardzo jest się nad czym wywodzić, prawda? Właśnie nie :) Konsekwentność nie dotyczy wyłącznie faktów, o których autorzy niekiedy zapominają. Zdarza się to mi i wam pewnie też. Jest cała masa rzeczy, o której nie pamięta się podczas pisania. Jest to w końcu mozolny proces i niektóre ważne fakty, po prostu wypadają z głowy podczas tworzenia kolejnych linijek tekstu.

Zróbmy więc może listę, o której warto pamiętać podczas pisania :) Dodam również swoje porady, jak można o nich pamiętać:

1. Wygląd postaci - pamiętajmy, że czytelnicy ZAWSZE wiedzą, jak wyglądają dane postacie, zwłaszcza, jeśli czytają bez przerwy i ciągle mają styczność z opisami bohaterów. Jasne, na dłuższą metę szczegóły takie jak kolor włosów, czy oczu mogą odejść w zapomnienie, ale nie, jeśli chodzi o autora danych postaci. ON MUSI ZNAĆ SWOJE OPOWIADANIE jakby było jego własnym dzieckiem. To trochę tak, jakby wzięto go na komisariat i kazano opisać wygląd kogoś naprawdę bliskiego. Każdy z nas umie zwizualizować w głowie obraz swojego najlepszego przyjaciela, siostry, czy brata. Z bohaterami książek jest tak samo, każdy z nich jest właśnie takim niewidzialnym przyjacielem autora. Jak to wygląda, kiedy się o nich zapomni? Przecież nie pamiętanie tego, czy dany bohater miał, dajmy na to, piegi czy nie, jest największym grzechem pisarza. Czytelnicy też nie omieszkają mu o tym wspomnieć. Nawet nie ze złośliwości, a czystej ciekawości, dlaczego ich ulubiona, lub znienawidzona postać nagle zmieniła kolor skóry, a także ma inne rysy twarzy.

Wszystko i nic - przemyśleniaWhere stories live. Discover now