17. Świat przedstawiony - jak stworzyć coś własnego?

2.1K 135 7
                                    

W ostatnich notkach mowa była o światach, stworach czy istotach. Jak już wiemy, nie wszystko musimy mieć podane na tacy. Czasem warto trochę się potrudzić i samemu coś stworzyć.

Ostatnio skupiałam się na tym, jak już stworzone światy czy miejsca wyglądają w innych książkach. Teraz pokażę w jaki sposób można podejść do wykreowania czegoś własnego, by było znacznie łatwiej. Zaczynajmy!

1. Wszystko zapisuj.

Zanim przystąpi się do choćby ogólnego kreowania świata, należy zapisać wszystkie swoje pomysły. Nawet jeśli wydają się one nie wiem jak denne, powinny zostać uwiecznione na papierze. Nie wykorzystasz ich tym razem, ale mogą przydać się kiedy indziej. Wena bowiem nie zawsze dopisuje.

2. Stwórz ogólną koncepcję.

Na razie bez detali. Do tego jeszcze przejdziemy. Tutaj jeszcze nie ważne jest, czym odżywiają się mieszkańcy lub co noszą. Skupiamy się na tym, gdzie to miejsce się znajduje i jak na pierwszy rzut oka wygląda. Na przykład:

Planeta wchodzi w skład Układu Słonecznego, ale jest tak minimalnych rozmiarów, że żaden człowiek jeszcze jej nie odkrył.

3. Zajmij się większymi ze szczegółów.

Teraz skupiamy się na tym, czy ktoś dane miejsce zamieszkuje. Występuje roślinność, jakiekolwiek organizmy? Może nic tam nie ma? Można już pomyśleć nad opisem żyjątek, jeśli takowe tam są.

Zamieszkują ją przedziwne stworzenia, mniejsze niż ziemskie mrówki. Są człekopodobne pod tym względem, że jak ludzie, poruszają się na dwóch nogach. Zamiast rąk mają skrzydła, a plecy i klatkę piersiową pokrywa twardy pancerz. Brak u nich górnej części czaszki, przez co nic nie chroni mózgu przed urazami. Porozumiewają się dzięki nigdy nie zamkniętym ustom w tylko sobie znanym języku. Można spotkać nieliczne gatunku roślin. Owoce niektórych z nich mają kształty mini stożków, inne walców. Smakiem przypominają niedojrzałe podróbki ludzkich warzyw. Najczęściej posiadają jaskrawe barwy. Inne organizmy tutaj nie występują.

4. Czas na mniejsze szczegóły.

Można rozwinąć temat tamtejszych organizmów, flory i fauny, reszty świata itp. Czyli wszystko, czego nam jeszcze brakuje.

Mieszkańcom tamtejszego miejsca rośliny wcale nie służą za pokarm. Żywią się własnymi piórami. Na miejsce starych odrastają nowe.

5. Nazwij miejsce i wszystko inne.

Nazwę najlepiej pozostawić sobie na koniec. Wymyślenie jej jest jednocześnie łatwe i trudne. Łatwe w porównaniu z poprzednimi podpunktami. Trudne, ponieważ jeśli chcemy coś oryginalnego i znaczącego, przyjdzie nam spędzić trochę czasu na poszukiwaniach. Ten krok najlepiej zostawić sobie na koniec, ponieważ będziemy mogli skupić się tych wszystkich innych rzeczach, które wymieniłam wyżej.

Tworzenie miast i przyszłości

Zasada jest bardzo podobna, praktycznie taka sama. Miasto mogą zamieszkiwać stworzenia nadnaturalne, ludzie lub istoty. Z przyszłości można zrobić utopię lub dystopię. Istnieje multum różnych wyjść. Ważne, by do wszystkiego podchodzić krok po kroku. Jeśli od razu będziemy chcieli wziąć się za całość, szybko idzie się zniechęcić i zaprzestać.

Tworzenie istot

Z istotami jest podobnie jak z postaciami. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były one zwykłymi ludźmi, ukazującymi swoją prawdziwą naturę tylko w nocy. Dzięki temu może być tylko ciekawiej.

Można dopisać parę ważnych faktów przy tworzeniu istoty. Najlepiej zrobić to na podstawie poniższych pytań.

1. Czym się żywi?

2. Do czego lub kogo można porównać jej wygląd?

3. Jakie posiada cechy charakterystyczne dla swojego gatunku?

4. Jak można się stać istotą do niej podobną?

5. Na czym polega proces przemiany?

6. Dla kogo powoduje zagrożenie?

7. Jakim sposobem można ją zgładzić?

8. Co wywołuje jej strach?

9. Jak jest nazywana?

10. Jakimi specjalnymi umiejętnościami została obdarzona?

11. Czy inni z jej gatunku też je posiadają?

12. Jak liczny jest jej gatunek?

13. Jaka była historia powstania tych istot?

14. Kto był pierwszy z gatunku?

Czyli podsumowując: powoli, ale do celu.

Jak pisać, by czytaliOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz