9. Choinka w różnych krajach

60 6 0
                                    

Trudno wyobrazić sobie święta bez choinki. Odliczając czas do Bożego Narodzenia, warto dowiedzieć się, czym ozdabia się zieloną piękność w różnych krajach i co symbolizują poszczególne ozdoby.

Choinka to nieodłączny atrybut Świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj ubierania choinek narodził się wśród ludów germańskich przeszło trzysta lat temu. W dniach przesilenia zimy i nocy zawieszano u sufitu gałązki jodły lub sosny, jako symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, dnia nad nocą, światła nad ciemnością.

W przeszłości nie przynoszono choinek do domów. Ci, którzy chcieli świętować Nowy Rok, wybierali drzewo w lesie, wieszali na nim świeczki, szmatki i różne podręczne, dość proste przedmioty, które mieli do dyspozycji.

Teraz niemal każdy kraj ma swoją własną, oryginalną manierę przyozdabiania świątecznego drzewka. Warto wiedzieć, że ozdoby, jakie wiesza się na choince, mają swoją symbolikę. I tak np.

Jabłka symbolizują rajską jabłoń. Mają zapewnić urodę oraz zdrowie.

Orzechy zwinięte w sreberko symbolizują dobrobyt i siłę.

Łańcuchy przypominają o zniewoleniu grzechem, a także umacniają rodzinną więź i chronią domostwo przed kłopotami.

Światełka są symbolem światłości i mają bronić przed ciemnością i złem. Są symbolem życia i nadziei. Dawniej w izbach ogień płonął przez całą wigilijną noc, tak, aby przychodzące dusze przodków mogły się przy nim ogrzać.

Gwiazda betlejemska ma pomagać w powrotach do domu.

Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę oraz radość.

Aniołki z kolei opiekują się domem.

Choinki Europejczyków są wspaniałe i bogato zdobione. Dwoma najważniejszymi kolorami święta są czerwony i zielony. Można je spotkać w dekorze całego domu. Na przykład Niemcy nigdy nie zapominają o tradycyjnym świerkowym wianku na drzwi, który oznacza u nich znak powitania i błogosławieństwa dla wszystkich gości. Poza bombkami dekorują drzewka między innymi drewnianymi zabawkami.

U Włochów na choince znajdziemy między innymi złote orzechy oraz laleczki.

W Grecji zwyczaj ubierania choinki pojawił się stosunkowo niedawno. Tradycyjnie, szczególnie na Krecie, główną dekoracją jest karavaki, czyli drewniana łódka przyozdobiona licznymi światełkami. Statek jest dość jasnym symbolem w kraju tak mocno uzależnionym od morza, tym bardziej na wyspach takich jak Kreta.

Hiszpanie ubierają choinkę podobnie do Polaków, ale równie istotną ozdobą jest tam szopka bożonarodzeniowa. U nas jest to raczej opcja dodatkowa, choć duże szopki są obecne w wielu kościołach. Hiszpanie mają małe, ręcznie robione przez domowników szopki ustawione pod choinką lub na stole wigilijnym.

Choinki w krajach skandynawskich przyozdabiane są często w ozdoby inne niż znane nam bombki. Preferuje się zamiast nich figurki zwierząt lub zabawki. Ponadto duża świadomość ekologiczna tamtejszych społeczeństw sprawia, że raczej nie są wykorzystywane dekoracje z plastiku. Prędzej ze słomy czy drewna, często własnoręcznie robione. Często choinki stawiane są tam na podwórku, zamiast we wnętrzu.

Mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej muszą korzystać ze sztucznych choinek lub wstawiają do wazonów udekorowane gałązki drzew iglastych, ponieważ trudno spotkać tam gatunki drzew, które kojarzymy z bożonarodzeniowymi drzewkami. Popularne jest tam ozdabianie domów, np. wieszanie różnych dekoracji na ścianach lub montowanie światełek na zewnątrz. W Brazylii popularna jest praktyka dodawania na drzewka kawałków waty, która ma przypominać niezwykle rzadki w tamtych rejonach śnieg.

W Chinach zamiast iglaków dekoruje się lokalne drzewka cytrusowe. Większą popularnością niż bombki cieszą się tam ozdoby z papieru, składane w sztuce origami (to jest w szczególności powszechne w Japonii), a także kandyzowane owoce i papierowe lampiony.

Pochwalcie się, czym Wy dekorujecie swoje drzewka i co chcielibyście znaleźć pod choinką! :)

bibliotekawszkole.pl

wyjatkowyprezent.pl

ciekawyswiata.pl

Opracowanie: Aga Kalicka

Profesjonalny wspomagacz pisarzaWhere stories live. Discover now