Kot w butach (2011r.)

926 89 10
                                    

Opis: Kot w Butach wraz z kompanami organizuje skok, mający na celu znalezienie i porwanie mitycznej gęsi znoszącej złote jaja.

Ciekawostki:
1. Film jest prequelem 'Shreka 2' i odbywa się wiele lat przed tym zanim Puszek poznał Shreka i Osła.
Podjęto także świadomą decyzję, aby świat w 'Kocie w butach' znacznie różnił się od świata przedstawionego w 'Shreku'. Tutaj mamy wyraźnie hiszpański charakter z cieplejszymi, bardziej pomarańczowymi barwami. 

2. Animacja częściowo nawiązuje do 'Maski Zorro' (gdzie gra Antonio Banderas, dubbingujący tutaj Puszka) oraz 'Desperado' (gdzie gra i Banderas, i Salma Hayek, dubbingująca Kitty Kociłapkę).

 Animacja częściowo nawiązuje do 'Maski Zorro' (gdzie gra Antonio Banderas, dubbingujący tutaj Puszka) oraz 'Desperado' (gdzie gra i Banderas, i Salma Hayek, dubbingująca Kitty Kociłapkę)

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

3. Film miał początkowo wyjść jedynie w wersji na DVD. 

4. Animatorzy nie musieli sprowadzać do studia żadnych prawdziwych kotów, by badać ich ruchy; oni po prostu patrzyli na którekolwiek z milionów filmów o kotach na YouTube.

5. Postać filmowego Kota w butach powstała na podstawie baśni ludowej, opublikowanej przez Charlesa Perraulta w roku 1697 w zbiorze 'Bajki Babci Gąski'. 

Wersja Perraulta: 
    Stary młynarz przed śmiercią dzieli swój majątek między trzech synów. Najmłodszy dostaje tylko kota. Dziwi się, gdy spostrzega, że kot przemawia ludzkim głosem i obiecuje, że jeśli jego życie zostanie oszczędzone, pomoże młodzieńcowi się wzbogacić. W zamian prosi o buty oraz worek. Młynarczyk jest zdziwiony i pełen niedowierzania, ale przystaje na propozycję.
   Kot w butach udaje się na polowanie. Do worka łapie króliki i przepiórki, które zabiera na dwór królewski i ofiarowuje je władcy jako podarunek od swego pana. Przedstawia go jednak nie jako ubogiego chłopaka, lecz Markiza de Karabasza. Król przyjmuje podarek z radością. Wkrótce potem Kot dowiaduje się, że król i jego piękna córka będą podróżować karetą wzdłuż rzeki. Kot namawia niczego nieświadomego młynarczyka, by w tym czasie ten wziął kąpiel w rzece. Kiedy królewski orszak zbliża się, Kot ukradkiem chowa odzież młynarczyka, po czym biegnie błagać o pomoc króla: jego pan, "Markiz", topi się w rzece. Młynarczyk zostaje uratowany, a brak jego ubrania Kot tłumaczy "kradzieżą" rabusiów. Młynarczyk, odziany w piękne stroje, odjeżdża królewskim powozem. Kot w Butach wyprzedza monarszy orszak i dociera na ziemie rządzone przez potężnego i okrutnego ogra (lub olbrzyma - ten szczegół zależy od wersji baśni).
Zwierzę obiecuje napotkanym wieśniakom pracującym na polach góry złota, jeśli ci będą odpowiadać, że pola należą do Markiza de Karabasza. Kiedy król i jego świta mijają ziemie, pyta każdego chłopa, do kogo należy ta kraina. Za każdym razem wieśniacy odpowiadają, że do Markiza. Król jest pod wielkim wrażeniem potęgi "Markiza".
   Tymczasem Kot w Butach dociera do zamku ogra. Kłamstwami i pochlebstwami namawia go, by ten popisywał się przed nim swoimi magicznymi zdolnościami. Gdy w pewnym momencie ogr zamienia się w mysz, Kot rzuca się na niego i zjada. Gdy orszak dociera do zamku, Kot wita króla w imieniu swojego pana. Król wydaje swoją córkę za młynarczyka, a Kot zostaje wielmożnym panem.  

    Najstarszą znaną wersję tej baśni zapisał i wydał w XVI wieku Giovanni Francesco Straparola.
W jego wersji nie ma ogra, a Kot zajmuje zamek należący do szlachcica, który umarł w podróży.

6.   Humpty Dumpty (najczęstsze tłum. Wańka wstańka) to postać nawiązująca do angielskiego wiersza:

"Humpty Dumpty na murze siadł.
Humpty Dumpty z wysoka spadł.
I wszyscy konni i wszyscy dworzanie
Złożyć do kupy nie byli go w stanie"

Fakt, że Humpty Dumpty jest jajkiem, nie jest właściwie podany w wierszyku. W pierwszej pisanej wersji z 1810 jest to zagadka, która dla zmylenia wykorzystuje fakt, że w XVIII-wiecznej Anglii humpty-dumpty było slangowym określeniem niskiego, grubego mężczyzny. Wierszyk przestał być zagadką, kiedy odpowiedź stała się powszechnie znana.

7

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

7. W filmie występuje także nawiązanie do angielskiej baśni pt.: "Jaś i magiczna fasola". 

Treść:
    Bajka opowiada historię tytułowego Jasia, syna biednej wdowy.
Pewnego dnia matka wysyła Jasia na targ, aby sprzedał ostatnią krowę, ale Jaś wymienia ją na magiczne fasolki. Rozzłoszczona matka wyrzuca nasiona za okno, a następnego dnia wyrasta z nich gigantyczna roślina, która sięga aż do chmur.
Jaś wspina się po łodydze fasoli ku niebu, aż dociera do wielkiego zamku zamieszkiwanego przez olbrzyma. Zwiedziwszy komnaty zamku, znajduje w nich magiczną kurę znoszącą złote jajka, kradnie ją i wraca z nią do domu. Po pewnym czasie Jaś postanawia ponownie wybrać się do zamku olbrzyma w nadziei na znalezienie jakiegoś cudownego lekarstwa. Tym razem jego łupem staje się magiczna harfa, przynosząca zdrowie i dobre samopoczucie każdej osobie słuchającej wydobywających się z niej dźwięków.
Gdy chłopiec ucieka z nią, harfa zaczyna wołać o pomoc swojego właściciela. Olbrzym rozpoczyna pościg za Jasiem, ale Jaś – zszedłszy pierwszy po łodydze fasoli na ziemię – ścina ją, powodując śmiertelny upadek olbrzyma. Jaś i matka, dzięki ukradzionej kurze i harfie, wiodą od tego czasu spokojne i dostatnie życie.  

Sekrety dubbingu:1

Ups! Ten obraz nie jest zgodny z naszymi wytycznymi. Aby kontynuować, spróbuj go usunąć lub użyć innego.

Sekrety dubbingu:
1. Słowa Dumpty'ego: "Pierwsza zasada. Z nikim nie rozmawiamy o magicznych fasolkach" (ang.: "The first rule of Bean Club, do not talk about Bean Club") jest nawiązaniem do filmu 'Podziemny krąg' i do słów Tylera: "Pierwsza zasada klubu walki – nie rozmawiajcie o klubie walki" (ang.:"The first rule of fight club is – you don't talk about fight club"). 

Źródła: www.youtube.com/watch?v=arq6bkb7MI8; pl.wikipedia.org; imdb.com;  www.youtube.com/watch?v=dC1yHLp9bWA; tumblr.com

Teorie jak z bajekOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz