Dyscypliny jeździeckie

97 11 0
                                    

Drodzy Czytelnicy!

Mam nadzieję, że wrzesień mija Wam dobrze, albo że chociaż żyjecie. Ten numer KONIEcznika został poświęcony dyscyplinom jeździeckim, więc o tym właśnie planuję Wam opowiedzieć.

Jeździectwo angielskie (klasyczne) jest stylem jazdy wykorzystywanym na całym świecie. Są trzy dyscypliny organizowane dla tego stylu, które są uznane przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI): ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego).

Ujeżdżenie

Jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów – figur – na czworokątnej arenie, którą nazywamy czworobokiem. Przy uprawianiu innych jeździeckich dyscyplin (np. skoków) znajomość podstaw ujeżdżenia jest konieczna. Ujeżdżenie ma na celu rozwój naturalnych umiejętności konia, wyszkolenie takiego wierzchowca wymaga wielu lat ciężkiej pracy. Konkursy ujeżdżenia odbywają się w skali międzynarodowej i krajowej i podzielone są na klasy (według stopnia trudności): L, P, N, C, CC i CS. Obowiązuje na nich program opisujący ruchy, które jeździec i koń mają wykonać na czworoboku. Ujeżdżenie, jako jedyna dyscyplina jeździecka, od 1996 roku stanowi część igrzysk paraolimpijskich. Jest także regulowane przez FEI.

Skoki przez przeszkody

Koń i jeździec starają się pokonać przeszkody ustawione na torze (parkurze) z jak najmniejszą liczbą błędów. Zawody mają sprawdzić umiejętności, dokładności i wytrenowanie konia skaczącego pod jeźdźcem. Na parkurze ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód, które jeździec wraz ze swoim koniem musi pokonać w określonej kolejności oraz normie czasu, z jak najmniejszą liczbą zrzutek i wyłamań (sytuacji, gdzie koń zatrzymuje się przed lub mija przeszkodę). Za każdy błąd para koń i jeździec otrzymuje punkty karne. Zwycięża ta osoba, która zgromadzi jak najmniejszą liczbę punktów karnych, a jeżeli punktów jest tyle samo, to osoba z najkrótszym czasem.

WKKW

Koń i jeździec, najczęściej w trakcie trzech dni, przechodzą trzy próby: ujeżdżenia, skoków i próbę terenową (cross). Zawody te są najlepszym sprawdzianem umiejętności konia i jeźdźca, mogą trwać od jednego do trzech dni. Podczas trwania zawodów, poddaje się konie badaniom weterynaryjnym, od których wyniku zależy dopuszczenie do kolejnych prób.

Nie wiem, czy wiecie, Drodzy Czytelnicy, ale jedna z naszych redaktorek brała kiedyś udział w zawodach WKKW —  Coniferek, pochwal się.

Próba ujeżdżenia

Rozgrywana jest według zasad, które obowiązują w danej klasie. Sędzia (lub sędziowie) ocenia precyzję, elegancję wykonania figur, posłuszeństwo konia, jego sposób poruszania się w trzech chodach oraz dosiad i działanie pomocy jeźdźca.

Próba terenowa (cross)

Sprawdza ona wytrzymałość, szybkość i umiejętności skokowe konia. Jest to bieg organizowany w urozmaiconym terenie z przeszkodami stałymi. Dzielą się one na pojedyncze przeszkody złożone z kilku członów lub przeszkody z alternatywami (możliwe jest pokonanie łatwiejszej przeszkody, ale w dłuższym czasie). Każdy skok jest oceniany przez sędziów, a czas przebiegu jest mierzony. Eliminacja jest skutkiem upadku jeźdźca lub konia, trzecim nieposłuszeństwem konia na tej samej przeszkodzie lub czwartym na całym torze.

Próba skoków

Podobna jest do "zwykłych" zawodów skokowych, tylko punkty tam zdobywane wpływają na całościowy wynik zawodów. Zrzutki na przeszkodach kara się punktami karnymi, ale czas, w którym koń i jeździec pokonują parkur, nie jest istotny, pod warunkiem, że nie przekroczona zostanie norma.


To by było na tyle. Mam nadzieję, że ten artykuł nie był całkowicie okropny. Życzę Wam jak najlepszej drugiej połówki października, starajcie się nie poddawać jesiennej szarudze, choć wiem, że nie jest to zawsze tak łatwe

Trzymajcie się!

Śpioch

KONIEcznik - październik 2020Where stories live. Discover now