LGBT práva v SR

879 29 4
                                    

Homosexualita na Slovensku je po právní i společenské stránce akceptovaná, nicméně situace LGBT osob je z právního a společenského hlediska odlišná od situace ostatních osob. Partnerství osob stejného pohlaví není na Slovensku povoleno. Existují však podpůrné organizace a aktivity. Slovensko je podle zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva jednou ze 14 zemí Evropské unie, která nemá žádný právní status pro partnerství osob stejného pohlaví. Zpráva připomněla, že tři členské země Belgie,Nizozemí a Španělsko navíc umožňují těmto osobám manželství. Od doby vydání zprávy se počet těchto zemí rozšířil na Dánsko, Francii,Portugalsko a Švédsko.Vzhledem ke svému postavení nemají stejnopohlavní páry stejný přístup k právům a možnostem jako heterosexuální páry.V srpnu 2012 bylo avizováno vytvoření Výboru pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb v rámci Rady vlády pro lidská práva, národnostní menšiny a rovnost pohlaví. Předseda Rady a místopředseda vlády Miroslav Lajčák na funkci předsedy výboru navrhl ministra spravedlnosti, ministerstvo by mělo plnit úlohu sekretariátu Výboru.Návrh navazuje na usnesení Rady ze dne 30. července 2012, které zavedení Výboru podpořilo. Členka Rady Adriana Mesochoritisová přitom uvedla:„Víme, že ta situace v ochraně LGBTI lidí je velmi nízká, SR nemá žádné zákony, které by ochraňovaly LGBTI lidí, také nemáme žádný výbor, který by jejich záležitosti začal řešit,“Členové Výboru budou nominováni státní správou i nevládními organizacemi.Organizace a sdružení, které za Výbor lobbovaly, poukázaly na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva z února 2012, v němž soud zdůraznil, že „diskriminace na základě sexuální orientace je stejně závažná jako diskriminace na základě rasy, původu nebo barvy pleti“. V České republice Výbor pro sexuální menšiny existuje již od roku 2007.
Výbor pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osôb při Radě vlády SR pro lidská práva, národnostní menšiny a rovnost pohlaví byl schválen 3. října 2012.Na Slovensku existuje několik organizací zabývajících se podporou LGBT osob a zlepšení jejich situace. Mezi ně patří Queer Leaders ForumHnutie za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov GANYMEDES a jiné. V Bratislavě sídlí Q-centrum, které poskytuje právní, sociální a psychologické poradenství. Poradenství je možné i telefonicky a prostřednictvím internetu.
Zpráva upozornila i na nedostatečnou identifikaci kriminálních činů jako činů proti LGBT komunitě v celé EU. Důvodem je nevědomost policie jak přistupovat k případům a neochota obětí činů na svůj stav upozorňovat.P
odle zprávy výzkumy (i na Slovensku) potvrzují, že homosexuálové s obavou před diskriminací svou orientaci před svými příbuznými často tají. Na druhé straně většina z těch, kteří ji netají, jsou rodinou akceptováni.Podle další studie provedené na Slovensku a citované Agenturou bylo 20 % respondentů z domu vyhozených po prozrazeni své orientace.
LGBT osoby jsou diskriminovány i v práci. I když mnozí utajují svou orientaci v práci, až 25 % bylo různými způsoby pronásledovaných.Podle dalších studií 50 % nepřiznává svou orientaci zdravotnickému personálu a dalších 22 % svou orientaci přiznává jen někdy.
Na Slovensku není vyjádření nenávisti vůči LGBT osobám trestné. Poslanec Martin Poliačik (SaS) si myslí, že nenávistné projevy vůči homosexuálům by měly být trestány. Poslanec argumentuje, že „pokud slovenská legislativa zná tresty za podněcování nenávisti na základě rasy, národnosti, barvy pleti, původu nebo náboženského vyznání, stejně třeba trestat nenávistné projevy na základě sexuální orientace“.Tento krok podle něj doporučuje i Rada Evropy. Vlastní zákon se však do parlamentu zatím předložit nechystá,registrované partnerství má pro něj prioritu.Poliačikova strana SaS ve věci vydala prohlášení, které doporučuje na útoky používat stejný metr.Radoslav Prochádzka(KDH) k problematice trestání uvedl „Jsem přívržencem co nejširší svobody projevu. Myslím, že bychom měli jít spíše cestou osvěty než trestního práva.
Podle zprávy citované výše může transgenderová diskriminace být pokryta zákony o diskriminaci pohlaví, podle zákona č. 365/2004 Sb., § 6 (3).
V letech 2008 a 2009 zahájila LGBT organizace Iniciatíva Inakosť veřejnou kampaň za legalizaci tzv. životního partnerství (Životné partnerstvo) pro páry stejného pohlaví. V lednu 2008 proběhla schůze mezi LGBT aktivisty a slovenským premiérem Dušanem Čaplovičem ohledně návrhu. Po celý rok 2008 podnikla Iniciatíva Inakosť nespočet veřejných diskusí na téma registrovaného partnerství.
 Největším podporovatelem registrovaného partnerství je Strana zelených.
V březnu 2012 oznámila Sloboda a Solidaritasvůj záměr předložit návrh zákona o registrovaném partnerství. 23. srpna téhož se tento návrh projednával v parlamentu. Pokud by prošel, získaly by homosexuální páry veškerá práva a povinnosti vyplývající z manželství, včetně vyživovací povinnosti, dědických práv, přístupu ke zdravotním informacím a právu na pozůstalostní důchod. Jedinou výjimku by tvořila otázka osvojování dětí.19. září oznámila vládnoucí stranaSMER – sociálna demokracia, že registrované partnerství nepodpoří.Národní rada následně návrh zamítla v poměru hlasů 14:94.
V lednu 2014 předložilo Kresťanskodemokratické hnutie návrh přijetí nového ústavního zákona, který by zakazoval manželství osob stejného pohlaví. V únoru 2014 oznámil ministr kultury Marek Maďarič, že je dostačná podpora u poslanců většinové strany SMER - Sociálna demokracia, a že ústavní definice heterosexuálního manželství zřejmě projde.40 opozičních poslanců zpracovalo návrh ústavního zákona nepřipouštějícího stejnopohlavní manželstvíNárodní radě Slovenské republiky.Slovenský premiér Robert Fico v reakci na toto řekl: "Smer podpoří návrh změny ústavy předložený opozicí, což se výrazně odrazí v našem právním řádu. The bill on same-sex marriage ban was passed in first reading in 103-5 vote. Nový zákon výrazně zkomplikuje potenciální budoucí přijímání zákonů legalizujících stejnopohlavní soužití s důvodem jejich neústavnosti.V červnu 2014 prošla změna ústavy v poměru hlasů 102:15.Slovensko se takto zařadilo po bok zemí, jejichž ústava vymezuje manželství jako svazek muže a ženy - Polsko, Maďarsko, Ukrajina atd.

Lgbtpedia{CZ}✔Kde žijí příběhy. Začni objevovat