Fantastyka - Tworzenie Postaci

477 66 3
                                    

Pora na kolejny post z cyklu o fantastyce! Tym razem chciałabym pomówić o bohaterach i postaciach. O imieniu nie muszę nic pisać, ponieważ imię jest dowolne. Jednak najważniejszą rzeczą, która określa naszego bohatera, jest jego rasa. To ona nadaje nam ograniczenia i wskazuje kierunek, w jakim powinna iść postać. Ważne jest, by jasno sobie określić jakie mocne strony, a jakie słabe ma nasza rasa. Na przykład, jeśli wampir jest super szybki, to raczej nie zostanie pokonany w biegu przez driadę, która nie jest zbyt szybka, no chyba że sami dacie każdej driadzie super szybkość, jak wampirom, albo nawet większą szybkość. Najważniejsza jest właśnie zgodność z rasą. Najlepiej rozpisać sobie wszystkie charakterystyczne cechy ras na kartkach albo w dokumencie na komputerze i tym się posiłkować. W przypadku, kiedy to my sami tworzymy własną rasę, musimy ją całkowicie scharakteryzować, to znaczy rozpisać sobie jaka ona jest, czym się wyróżnia, nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę, ponieważ w takim przypadku możemy popełniać błędy logiczne. Ja sama stworzyłam rasę w jednym opowiadaniu i mam całą rozpiskę: „co by było gdyby...", która pomaga mi cały czas.

Kolejną rzeczą są cechy specjalne ras. Jeśli w naszym świecie jedna osoba może panować jedynie nad jednym żywiołem, to musimy tego pilnować. Owszem, możemy stworzyć wyjątki, ale te wyjątki muszą być uzasadnione. Nie możemy napisać, że nasz bohater władał wodą i ogniem, podczas gdy reszta świata władała po jednym żywiole, bo taki mieliśmy kaprys. No nie można i już. Chociaż w fantastyce wszystko jest dozwolone, to jednak musi być uzasadnione. Nawet tutaj powody „bo tak" nie przejdą! Ale musimy pamiętać, że jeśli, na przykład, tylko syreny władają wodą, to normalnie inna rasa nie będzie nią władać, chyba że damy wyjaśnienie tego wyjątku. Musimy określić, jakie moce posiada dana rasa i trzymać się tego, żeby nie wystąpiły żadne mindfucki podczas czytania.

Jeśli chodzi o charakter, to tworzymy, jak dla normalnej postaci. Jednak i tutaj są przeszkody! Rasa, do której należy nasz bohater, ponownie nadaje ograniczenia. Jeśli przyjmiemy, że wszystkie anioły są świętoszkowate, to dlaczego ten jeden jest wyjątkiem? Albo jeśli wszystkie wampiry są wyniosłe, to dlaczego ten jeden nie jest? Wszystko musimy jakoś uzasadnić. Może dorastał z innymi rasami? Albo uczył się w szkole z innymi rasami, które zmieniły jego światopogląd? Cokolwiek, ale żeby znowu nie było powodu „bo tak". To najgorszy powód ze wszystkich możliwych, a jest na tym samym miejscu co „bo mi tak pasuje do opowiadania". Jeśli mamy historię anioła, który całe życie żyje pomiędzy świętoszkowymi aniołami i nie ma opcji, żeby poznał inny świat, to nagle się nie zbuntuje, ponieważ on nie zna innego świata. W jego głowie nie pojawi się ot tak myśl: „nie chcę tak dalej żyć", bo nie zna innego życia, nikt mu nie pokazał. Musimy pamiętać, że charakter postaci tworzy nie tyle sama postać, co otoczenie oraz rasa, z jakiej się wywodzi. To ich wpływ jest największy, to one kształtują osobowość naszego bohatera. Jeśli nasza postać jest księżniczką i żyje w zamku, to nawet jeśli będzie milutka, to będzie miała jednak trochę królewskości w swojej krwi i nie zmienimy tego, bo tak właśnie została wychowana. Nie będzie zachowywać się jak służba czy normalny mieszkaniec, bo nie takie było jej życie.

Co do wyglądu, to ponownie rasa narzuca nam ograniczenia. Musimy ustalić, czy każdy wygląda jak chce, czy jakieś rasy mają szczególne znaki. Na przykład, dla mnie driady zawsze mają zielone albo brązowe włosy, ponieważ są blisko naturą i niemożliwe jest, że urodzi się dziecko driady z niebieskimi włosami, no chyba że jednym z rodziców jest syrena albo tryton. I to jest właśnie wyjątek, który trzeba uwzględnić. Jeśli ustalimy, że wszystkie syreny mają niebieskie włosy, to dlaczego ta jedna ma czerwone? Przefarbowała się czy jest może jakiś inny powód? Bo zawsze powód musi być. Ale trzeba pamiętać, gdzie żyje nasza postać. Jeśli damy wilkołakom łatwość w opalaniu się, to zawsze będzie on ciemniejszy od innych osób dookoła. Nawet jeśli będzie mieszkał na biegunie północnym, albo w krainie śniegu, to będzie odrobinę ciemniejszy (tak, można się opalić w zimie).

A teraz coś dla ułatwienia. Lista przykładowych mocy, które możecie nadać swoim postaciom:

- władanie żywiołem

- tworzenie rzeczy

- niewidzialność

- telekineza

- czytanie myśli

- wchodzenie w czyjś umysł

- super szybkość

- latanie

- lasery z oczu

- zmiana wyglądu / rozmiaru

- super mózg

- teleportacja

- przemieszczanie się w czasie

- rozmawianie ze zwierzętami

- wpływ na emocje innych

- widzenie przyszłości

- zatrzymanie czasu

- bilokacja

- tworzenie swoich „kopii"

- telepatia

- zamiana swojej skóry w dowolną substancję

- władza nad włosami, to jest regulacja ich długości i traktowanie ich jak broni

- szybsza regeneracja

- zabijanie dotykiem

- lokalizacja ludzi, kiedy ma się coś do nich należącego

- niszczenie budynków za pomocą głosu

Jeśli chodzi o postać, która jest mieszanką ras, nie należy wybierać samych zalet, albo samych wad. Najlepiej wziąć trochę tego i trochę tego. Jednak jest pewna sprawa, której nienawidzę. Jeśli jest rasa, która się nie rozmnaża, to skąd ktoś jest mieszańcem? Na przykład wampir. Jeśli przyjmiemy, że ich się tylko przeobraża, to nie może być pół-wapir, bo wtedy co, przemiana się nie udała? To nie bardzo pasuje i jest dziwne. Taki przykład był w książkach z cyklu: "Wampiry z Morganville" i podchodziłam do tego sceptycznie. Tolerowałam, ale nie podobało mi się w ogóle i psuło efekt. Ale jeżeli wampiry się rodzą jak normalni ludzie, to pól-wampir może istnieć. Tak samo jak na przykład rasy, gdzie rodzą się same dziewczynki, wtedy trzeba wytłumaczyć dlaczego urodził się chłopiec.

Kiedyś pisałam opowiadanie, gdzie każda córka driady była driadą w pełni, lecz syn zawsze był rasy ojca, więc nie można było spotkać chłopca driadę. Mógł być wyjątek, kiedy w grę wchodziła magia, ale to podpadało raczej pod eksperymenty magiczne podczas ciąży driady, albo coś takiego, co trudno opisać, więc lepiej nie wchodzić w to. Na to też trzeba zwracać uwagę podczas mieszania ras. Jeśli zaś mamy mieszankę ras, gdzie każda rasa panuje nad innym żywiołem, to wybieram żywioł tej rasy, której więcej genów ma nasza postać, albo obie moce, co może być rzadkie i wyjątkowe. I już mamy nasz uzasadniony wyjątek! Mam nadzieję, że tworząc swoją postać dobrze przemyślicie jaka ona będzie i dacie jej realny charakter.

I niech moc ziemniaka będzie z wami.


Numer 17.Where stories live. Discover now