Zakazane Imiona

931 92 86
                                    

Jakiś czas temu wpadłam na pomysł, gdzie opisujemy wam różne ciekawostki, tradycje oraz inne rzeczy na temat państw. A co z imionami? Czy w każdym państwie mogę nazwać dziecko jak tylko chcę? Otóż nie. Są różne zakazy, listy zabronionych imion, które chciałabym wam przybliżyć. Są też przeróżne zalecenia w nadawaniu imion! A więc, zapraszam do zapoznania się!

W Polsce zaleca się dziewczynkom nadawanie imion, które kończą się na „-a". Niemile widziane jest nadawanie imion od różnych rzeczy, czy nazw geograficznych. Nie przejdą też imiona z błędami, czyli takie jak Vitold (zamiast Witold) lub Juzef (zamiast Józef). Jeśli mamy problem, czy imię, które zadamy dziecku, będzie zaakceptowane, można skonsultować się z Radą Języka Polskiego.

Lista imion niezalecanych:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

W Chinach zaś jest nieco bardziej rygorystycznie. Chociaż alfabet chiński posiada mnóstwo znaków, to jednak nie każdy znak może być odczytany maszynowo. I właśnie imię naszego dziecka takiego znaku nie może posiadać, ponieważ w przyszłości mogą pojawić się problemy chociażby z wyrobem dokumentów. Podobnie jest w Japonii. Lepiej popatrzcie, jak stworzyć takie imię, by było odpowiednie dla danego terytorium. W kraju kwitnącej wiśni rodzice zazwyczaj nadają imię ze zjawiska, które wydarzyło się w momencie narodzin ich pociechy. Na przykład, zawitało słynne drzewo, to dziecko – dziewczynka – dostaje imię Sakura (ale nie jest to regułą).

Na Islandii rodzice nie mają takiego wielkiego wyboru z imionami. Jest dostępna lista (Krajowy Rejestr Osób) po 1800 imion dla dziewczynki i chłopca, jednak jeśli rodzic chce się zdecydować na imię spoza listy, wystarczy, że wypełnią wniosek dla Rady Języka i uiszczą opłatę. Jednak muszą to być imiona, które składają się z liter tamtejszego alfabetu. Zabronione są imiona, które w sobie zawierają litery „c", „q" i „w", ponieważ tych liter nie ma w tamtejszym alfabecie. Imię to musi też pasować do tradycji islandzkiej i nie może zawstydzać dziecka. Zakazane jest imię Harriet, ponieważ nie koniuguje z językiem islandzkim. Tak samo Zoe, Enriqu czy Ludwig. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy oboje rodziców pochodzą z zagranicy, lecz wtedy imię musi zostać zgłoszone do rejestru.

W Nowej Zelandii nie ma zbyt rygorystycznego prawa o imionach. Na liście zakazanych imion znajdują się: Mesjasz, Lucyfer, Chardonnay, Violence (Przemoc), Chrystus, King, Fish, Chips czy Justice. Tak samo zakazane są imiona mogące wprawić jego właściciela w zakłopotanie oraz bardzo długich. Nie można również nadawać imion o liczbie liter przekraczających 100, będących zdaniem, bądź mający w sobie tytuł albo rangę.

We Francji zaś nie przejdzie nazwanie dziecka od Nutelli czy truskawek. Jednak gdy dodamy jakąś końcówkę, imię śmiało można nadać. Zakazane jest również Książę William czy Mini Cooper.

Norwedzy muszą tylko pamiętać, by imię dziecka nie było tradycyjnym drugim imieniem bądź nazwiskiem.

W Niemczech imię dzecka musi być zatwierdzone przez Standesamt lub urząd cywilny z rejonu, w którym dziecko się urodziło. Musi być odpowiednie do jego płci, lecz nie może być tradycyjnym nazwiskiem niemieckim. Wybrane imię nie może powodować zakłopotania. Jeśli imię zostało odrzucone przez urząd, można odwołać się. Zakazane imiona: Matti, Osama Bin Laden, Kohl, Adolf Hitler, Stompie.

Jak każdy wie, że Arabia Saudyjska ma dość rygorystyczne prawo. Tak samo jest z nadawaniem imienia. Imię dziecka nie może być uważane za niewłaściwe, obce, bluźniercze czy niezgodne z tradycją. Zakazane są takie imiona jak: Malika, Malak, Linda, Maya czy Kevin.

Jak wszędzie, w Szwecji zakazane są imiona, które obrażają innych albo wprawiają otoczenie oraz właściciela w dyskomfort. Ponadto zakazane są również imiona uważane za nieprzydatne, w tym losowe znaki. Rodzice mają 3 miesiące od urodzenia dziecka na przedstawienie propozycji imienia swojej pociechy w urzędzie. W Szwecji nie spotkamy nikogo o imieniu: Metallica, Superman, Ikea, Elvis czy Ashgfsd. Naprawdę ktoś chciał nazwać dziecko tym ostatnim imieniem?

W Portugali imię musi być tradycyjne, określone płciowo i mieć znaczenie, więc wszelkie przezwiska i skróty były niemożliwe. Rodzic za to może pobrać dokument, który ma 82 strony, a który zawiera w sobie imiona zakazane i dozwolone. Zakazane imiona: Nirvana, Rihanna, Wiking, Sayonara.

Malezja ma dość jasne zasady co do nazywania dziecka. Rodzic nie może nazwać swojej pociechy nazwą zwierzęcia, obelgą, liczbę określeniem honorującym albo nazwą jedzenia oraz imionami brzmiącymi podobnie do tej nazwy. Tak więc zakazane są imiona takie jak Ah Chwar, Woti, Khiow Khoo, Chow Tow.

W Danii istnieje lista 7000 imion, które rodzice mogą nadać dziecku. Jednak jeśli pożądanego imienia nie ma na liście, rodzice muszą uzyskać zgodę lokalnego Kościoła, a potem przejść weryfikację urzędników. Zabronione imiona: Jakobp, Ashleiy, Anus, Pluto.

Meksyk ma zaledwie 61 pozycji na liście imion zakazanych, ale znalazły się tam takie imiona jak: Lucyfer, Hermiona, Harry Potter, Hitler, Facebook, Rambo, a nawet Batman.

Na Węgrzech dziecko otrzymuje imię uprzednio zatwierdzonej listy. Jeśli rodzice nie pochodzą z Węgier, to jego imię zostaje nadane na podstawie prawa zagranicznego.

Więcej ciekawostek o imionach w następnych numerach!

I niech moc ziemniaka będzie z wami! 

Callidia

Numer 17.Tempat cerita menjadi hidup. Temukan sekarang