02. Różnicowanie? Czyli co nazwiemy powieścią historyczną, a co nie.

2K 169 38
                                    




Zanim podam Wam definicję powieści historycznej, spróbujcie najpierw sami określić, które z wymienionych poniżej książek należą do tego gatunku.

1) „Boska komedia" Dante Alighieri

2) „ Antoniusz i Kleopatra " William Shakespeare

3) „Anna Karenina" Lew Tołstoj

4) „Rozważna i romantyczna" Jane Austen

5) „ Krzyżacy " Henryk Sienkiewicz

6) „ Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Brontë

Które obstawiacie? ;)

UWAGA!!!

Poprawna odpowiedź to:

.

.

.

.

.

5) „ Krzyżacy" Henryk Sienkiewicz

Zaskoczeni? A może wiedzieliście od razu? ;)

Przejdźmy zatem do różnicowania, czyli z jakimi literackimi gatunkami można pomylić powieść historyczną.


· Poemat epicki – to utwór poetycki z wyraźnie zarysowaną fabułą, zwykle skupiony na jednym głównym wątku zdarzeniowym. Przykładem tego gatunku jest właśnie „ Boska komedia" – utwór składa się z 33 pieśni, a jego głównym wątkiem jest podróż poety przez Piekło, Czyściec i Raj.

Dlaczego mogliście to wybrać: Nie wiadomo w jakiej epoce umieścić zaświaty, które zwiedza poeta. A po za tym, autor „ Boskiej komedii" umieścił w kręgach Piekła postacie historyczne, których nie miał prawa znać.

No tak, ale jeśli ktoś zna ten utwór to pewnie wie, że Dante zaznaczył, że wędrówka poety rozpoczyna się w 1300 roku i choć rzeczywiście opisał w Piekle losy postaci historycznych to najważniejszy w tym wszystkim jest fakt, że ten utwór został spisany wierszem!!! A to wyklucza go z gatunku powieści historycznej.


· Dramat – utwór przeznaczony do wystawiania na scenie – obok tekstu głównego pojawia się też tekst poboczny czyli didaskalia! Jak wiadomo dramat dzieli się na komedię i tragedię. „Antoniusz i Kleopatra" Williama Shakespeare'a jest właśnie tragedią. Charakterystyczną cechą tragedii jest jedność czasu, miejsca i akcji.

Dlaczego mogliście to wybrać: Sam tytuł „ Antoniusz i Kleopatra" pewnie zasugerował Wam, że ten utwór dotyczy losów postaci historycznych. Tak, ale podobnie, jak w poprzednim przykładzie autor napisał to wierszem, a co więcej zachował także w tym utworze cechy charakterystyczne dla dramatu, a konkretniej mówiąc tragedii.

· Powieść społeczno-obyczajowa lub po prostu powieść obyczajowa. Tutaj zostaje ukazana grupa ludzi w określonym okresie ( epoce) i miejscu ( miasto/ wieś). Autor przedstawia wielu bohaterów, którzy mają różne problemy, pochodzą z różnych warstw społecznych lub mają odmienne sytuacje rodzinne, relacje. Obraz takiego społeczeństwa jest ukazany w sposób realistyczny, a narrator dokonuje szczegółowej analizy bohaterów oraz wydarzeń, w których oni uczestniczą. Przykładem takiej powieści jest np. „ Anna Karenina" Lwa Tołstoja.

Dlaczego mogliście to wybrać: Mamy bohaterów, jakąś konkretną warstwę społeczną, epokę i miejsce, a więc to musi być powieść historyczna. W końcu Anna Karenina to jedna z najbardziej znanych książek, które powstały w drugiej połowie XIXw. Z naszej perspektywy to historia! Hmm... tak, z naszej tak, ale nie z perspektywy Lwa Tołstoja ;) Autor opisał epokę, w której żył, a więc to także wyklucza tą książkę z gatunku powieści historycznej!

Jak napisać? - Powieść historycznaOpowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz