Cezary Pazura

22 4 0
                                    

Cezary Andrzej Pazura jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych. Produkcje z jego udziałem do dziś cieszą się zainteresowaniem zarówno wśród jego wiernych fanów, jak i młodego pokolenia. Artysta urodził się 13 czerwca 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim niedaleko Łodzi.

Dzieciństwo spędził z młodszym bratem Radosławem w niewielkim Niewiadowie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego pełniąc w nim służbę od zucha do harcerza.

Ojciec aktora pracował w tej samej szkole do której uczęszczał, zaś mama w lokalnej fabryce. Zamiłowanie do kina artysta zawdzięcza swemu ojcu, który z większymi sukcesami prowadził amatorski teatr. To rozbudziło w kilkuletnim Czarku marzenia o zostaniu aktorem.

Dwukrotnie składał dokumenty na Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi - najpierw w 1981 roku, a następnie w 1982 roku. Udało mu się za drugim razem, bowiem za pierwszym go nie przyjęto. Rokiem ukończenia studiów, a zarazem jego debiutu filmowego był rok 1986. To właśnie wtedy Waldemar Podgórski zekranizował książkę "Czarne Stopy" obsadzając Pazurę w roli harcerza Pumy.

W latach 1988-1991 wystąpił w serialu historycznym "Pogranicze w ogniu" w reżyserii Andrzeja Konica, jako porucznik Cezary Adamski. Właśnie na planie tej produkcji zaprzyjaźnił się z Olafem Lubaszenką, przyjaźń przetrwała lata. Asystentem reżysera był wówczas łodzianin Władysław Pasikowski.

W 1991 roku kariera Pazury nabrała tempa gdy Pasikowski obsadził go w jednej z ról w swoim debiucie reżyserskim "Kroll", zaś Machulski w filmie akcji "V.I.P". Oba okazały się znaczącymi sukcesami, a z roku na rok aktor otrzymywał kolejne propozycje, w 1992 mogliśmy go zobaczyć m.in. w "Psach", "Czarnych słońcach" i "Pierścionku z orłem w koronie".

Niestety sukcesy zawodowe nie przekładały się na jego życie prywatne, które nagle mu się zawaliło gdy gwiazdor musiał sam zająć się swoją małą córeczką Anastazją. Matka dziewczynki zostawiła ich bowiem pewnego dnia w 1994 roku i nigdy nie wróciła (powodem było nadużywanie przez nią alkoholu i narkotyków).

Dzięki pomocy przyjaciół udało mu się wyjść na prostą, wziąć rozwód z pierwszą żoną, a rok później ożenił się z Ukrainką Weroniką Marczuk. Ona też zastępowała mamę córce aktora, a on mógł spokojnie zająć się dalszą karierą. To małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2007 roku.

Wkrótce aktor poznał młodą krakowiankę Edytę Zając, która dwa lata później została jego żoną. Para doczekała się trójki wspólnych dzieci: dwóch córek Amelii (ur.2009) i Rity (ur.2018) oraz syna Antoniego (ur.2012).

Gwiazdor może pochwalić się bogatą filmografią wśród której znajdują się filmy fabularne, seriale telewizyjne, produkcje dubbingowe i spektakle teatralne. Jest też zdobywcą wielu prestiżowych nagród filmowych. W 2010 roku wyreżyserował swój pierwszy film "Weekend".

Obecnie można oglądać w spektaklu "Ożenek" w Teatrze 6 Piętro, którego siedziba mieści się na szóstym piętrze (stąd nazwa teatru) Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Pazura wciąż pozostaje w kontakcie ze swoimi wiernymi fanami za pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Instagram,Tik Tok), a także prowadzi swój kanał w serwisie internetowym Youtube.

W 2017 roku wierni fani aktora doczekali się jego autorskiej książki zatytułowanej "Byłbym zapomniał". Książka okazała się wielkim sukcesem, a gwiazdor zapowiedział napisanie kolejnej nie ujawniając szczegółów.

Filmografia Cezarego Pazury (wybrane produkcje):

"Czarne Stopy" (1986) reż. Waldemar Podgórski, rola: harcerz Puma

"Pogranicze w ogniu" (1988-1991) reż. Andrzej Konic, rola: porucznik Cezary Adamski

"Psy" (1992) reż. Władysław Pasikowski, rola: Waldemar "Nowy" Morawiec

"Psy 2. Ostatnia krew" (1994) reż. Władysław Pasikowski, rola: Waldemar "Nowy" Morawiec

"Rozmowy kontrolowane" (1991) reż. Sylwester Chęciński, rola: żołnierz

"Epoka lodowcowa" (2002, animacja), rola dubbingowa: leniwiec Sidney "Sid"

"Psy 3. W imię zasad" (2020) reż. Władysław Pasikowski, rola: Waldemar "Nowy" Morawiec

"Asterix i Obelix: Misja Kleopatra" (2002), reż. Alain Chabat, rola dubbingowa: architekt Numernabis

"Asterix na olimpiadzie" (2008) reż. Frédéric Forestier, Thomas Langmann, rola dubbingowa: architekt Numernabis

"Shrek Forever" (2010, animacja), rola dubbingowa: Rumpelstillskin

"Polska śmierć" (1994) reż. Waldemar Krzystek, rola: dr Osso

"Szczęśliwego Nowego Jorku" (1997) reż. Janusz Zaorski, rola: Leszek "Azbest"

"Sara" (1997) reż. Maciej Ślesicki, rola: człowiek Józefa

"Oficerowie" (2006) reż. Maciej Dejczer, rola: podinspektor

Marek Sznajder

"Trzeci oficer" (2008) reż. Maciej Dejczer, rola: podinspektor Marek Sznajder

"Fuks 2" (2022) reż. Maciej Dutkiewicz

"Show" (2003) reż. Maciej Ślesicki, rola: Cezary, uczestnik programu

"Sztos" (1997) reż. Olaf Lubaszenko, rola: cinkciarz Kazimierz "Synek" Czarnecki

"Sztos 2" (2012) reż. Olaf Lubaszenko, rola: cinkciarz Kazimierz "Synek" Czarnecki

"E=mc²" reż. Olaf Lubaszenko, rola: Andrzej "Ramzes" Nowicki 

Autor: Skorpion86

BiografieTempat cerita menjadi hidup. Temukan sekarang