Heinrich Himmler

70 13 0
                                    

Heinrich Himmler jest postacią znaną wielu osobom, tak przynajmniej mi się zdaje, że większość ludzi kojarzy jego imię i nazwisko. Wiele ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy, kim on tak właściwie był i co tak naprawdę w ogóle robił. Moją intencją jest przybliżenie wam tejże postaci.

Himmler urodził się 7 października 1900 roku w Monachium. Wychowywał się w katolickiej rodzinie i w dzieciństwie nie wykazywał żadnych skłonności do stosowania przemocy, nie był też żadnym rewolucjonistą. W 1917 roku wstąpił do armii, ale nie zdążył dołączyć na front, więc po wojnie zamieszkał w Berlinie i pracował jako ,,chłopiec na posyłki” u szczotkarza, zarabiał też u producenta klejów. Ciekawym faktem jest to, że mieszkał ze starszą od siebie prostytutką, a potem nagle zniknął. W międzyczasie prostytutka została zabita i to właśnie Heinrich został oskarżony o tą zbrodnię, ale niczego mu nie udowodniono i wyjechał na farmę w Inglostand, niestety zachorował i nie mógł wykonywać pracy rolniczej, do której właśnie tam przyjechał. Wrzesień 1919 spędził w szpitalu w tejże miejscowości, a później poszedł na studia rolnicze, które zakończył w 1922 roku, potem pracował jako konsultant w fabryce nawozów, a następnie powrócił do Monachium.

Już w trakcie studiów angażował się w działalność polityczną. Wstąpił do NSDAP i nawet brał udział w puczu monachijskim, po którym został aresztowany, chociaż według niektórych źródeł został tylko rozbrojony i puszczony wolno. Z powodu puczu stracił wszystko, bo zrezygnował z pracy właśnie na rzecz partii, a partia została zdelegalizowana, więc powrócił do rodziców i znów zaczął szukać pracy.

Jego sytuacja zmieniła się w 1924 roku, ponieważ został wtedy zawodowym sekretarzem Gregora Strassera, który był w partii ideologicznie powiązanej z nazizmem. W tym samym roku Adolf Hitler opuścił więzienie i NSDAP znów mogło legalnie działać, więc rok później Himmler powrócił na łono ukochanej partii, został wtedy przyjęty do SS i SA, a w 1927 został nawet zastępcą dowódcy SS. Jego sytuacja materialna była jednak cały czas zła, a rodzice uważali go za marzyciela i nieudacznika. W 1928 roku wziął ślub z Margarete Siegroth, która była później bardzo dumna z pozycji swojego męża. Oboje lubili rozwiązywać krzyżówki, mieli jedną córkę, Gudrun, a w późniejszych latach Himmler nawiązał romans ze swoją sekretarką, z którą miał dwójkę dzieci.

W 1929 roku Heinrich w końcu został Reichsführerem-SS i stanął na czele tychże bojówek. To właśnie wtedy zaczął ścierać się z Ernstem Röhmem, któremu podlegał. To za radą Himmlera Hitler usamodzielnił SS, które zaczęło mocno się rozrastać. Himmler zaangażował do swojego biura Reiharda Heydricha, jednak po 1933 roku, kiedy Hitler wygrał wybory, Himmler został bez niczego, został drugorzędnym prezydentem policji w Bawarii i nie potrafił się z tym pogodzić. Zaczął więc ścigać wrogów reżimu (już wcześniej został szefem SD, czyli tajnej służby bezpieczeństwa, która miała zbierać informację o własnie takich wrogach) i to z jego inicjatywy powstał pierwszy wzorcowy obóz koncentracyjny w Dachau, który początkowo był przeznaczony tylko dla politycznych przeciwników. W końcu został funkcję dorady bawarskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i szefa bawarskiej policji. Od tego momentu objął nadzór nad obozami koncentracyjnymi i starał się ukrywać przed opinią publiczną ich prawdziwy charakter,

W 1934 roku przejął kierowanie Gestapo i wtedy jego kariera zaczęła nabierać rozpędu. Wziął udział w tzw. ,,nocy długich noży” podczas której zamordowano kierownictwo SA. Jego wróg, Röhm, już nie żył, więc od tego momentu nikt już nie mógł przeciwstawić się jemu i jego ss-manom, zamordowany został nawet jego dawny protektor, Strasser. W 1936 roku został zwierzchnikiem całej policji w III Rzeszy. To on był pomysłodawcą Lebensbornów, czyli miejsc, gdzie dobierano pary, by rodziły się dzieci czyste rasowo, a anschluss Austrii był prawie w całości dziełem jego oraz Heydricha. W 1939 roku została mu powierzona operacja , której skutkiem była prowokacja gliwicka, czyli pretekst do wkroczenia sił niemieckich na polskie ziemie.

Podczas wojny pełnił szereg rozmaitych funkcji. Został komisarzem Rzeszy do spraw umacniania niemieckich wartości narodowych. a jego pierwszym zadaniem było wysiedlanie Polaków. To on był twórcą obozów koncentracyjnych i zagłady, to na jego polecenie wybudowano obóz w Oświęcimiu. W 1943 roku wydał rozkaz likwidacji wszystkich gett w Polsce, więc to on zarządzał eksterminacją ludności żydowskiej, sam jednak nie popełnił żadnego morderstwa, wszystko było tuszowane, by nikt nie poznał prawdy.

Był też człowiekiem, który tak naprawdę chciał objąć władzę po Hitlerze. Podawał przywódcy III Rzeszy informacje o rzekomo planowanych zamachach na niego, by Hitler się bał. Sam Heinrich bardzo bał się spotkań z Hitlerem i był przy nim pokornym podwładnym, jednak w rzeczy samej chciał się führera po prostu pozbyć.

Himmler dobrze wiedział o zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku. Było mu to na rękę, ponieważ pragnął śmierci Hitlera, niestety próba zabójstwa się nie powiodła, a Heinrich musiał ukrywać Holokaust i demontować główne ośrodki zabijania. Chciał uratować własną skórę, dlatego w 1945 roku rozpoczął negocjacje pokojowe. Po załamaniu się frontu wschodniego ukrył się w szpitalu, oficjalnie, by leczyć katar. Został pozbawiony stanowiska i dni spędzał z sekretarką oraz dwójką ich dzieci, wiedział, że przegrał tą walkę o władzę.

Pod koniec wojny zaczął nawet dawać aliantom sygnały, że jest w stanie wstrzymać swoją politykę wobec Żydów, ale alianci nie byli skłonni podejmować z nim negocjacji. Jeszcze 20 kwietnia ostatni raz w życiu spotkał się z Hitlerem, który pozbawił go członkostwa NSDAP i nawet wydał rozkaz jego aresztowania. Himmler nadal jednak łudził się, że może mieć jakieś stanowisko w nowym rządzie, mimo, że był najbardziej poszukiwanym wojennym zbrodniarzem. Nie chciał umierać i chciał przeczekać pewien okres, uznał, że najlepszym rozwiązaniem jest wtopienie się w szeregi Wehrmachtu.

Wyruszył na południe Niemiec 8 maja 1945 roku, przebrany za policjanta tajnej żandarmerii polowej, Heinricha Hitzingera, z opaską na oku i ze zgolonym wąsem. Został aresztowany przez Brytyjczyków, bo pokazał fałszywe dokumenty. Po aresztowaniu ujawnił swoją tożsamość, bo najprawdopodobniej liczył na jakąś umowę. Według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo 23 maja podczas przesłuchania, jednak nie ma niepodważalnych dowodów, iż rzeczywiście zabił się sam, nie wiadomo też do końca, co stało się z jego ciałem.

Heinrich Himmler był jedną z najważniejszych postaci w III Rzeszy. To on był twórcą obozów koncentracyjnych i to on zarządzał eksterminacją Żydów. Początkowo był zwykłym człowiekiem, który jednak piął się coraz wyżej na szczeblach władzy aż doszedł do wniosku, że sam chciałby mieć pozycję Hitlera, a na samym końcu nawet chciał układać się z aliantami, byleby mieć pozycję. Jest to z pewnością jeden z ludzi, którzy nie mają żadnych skrupułów. Himmler był po prostu masowym mordercą, ale też bardzo interesującą postacią, w której historię warto się zgłębić. Warto zgłębiać się w historie wszystkich ludzi, ponieważ pomagają nam one lepiej zrozumieć dawne czasy oraz ludzką psychikę. 

Autor: czary_i_mary

BiografieWhere stories live. Discover now