-O Nazwie Majewo -

45 3 0
                                    

Od długiego czasu szukałam informacji dotyczących legendy o naszym sołectwie lub pochodzenia nazwy naszej kociewskiej wsi.
W tym celu wypytywałam nawet mieszkańców o historię naszego sołectwa, przeglądałam wyszukiwarkę internetową i różne czasopisma znajdując tylko ogólne i bieżące informacje..Po wielu poszukiwaniach udało się znależć interesujący, choć trochę pogmatwany artykuł którym postanowiłam się z Wami podzielić:

O NAZWIE MAJEWO
Majewo- wieś kociewska położona w gminie Morzeszczyn,przy głównej linii kolejowej Bydgoszcz-Gdynia.
Pochodzenie tej nazwy umknęło jak dotąd uwadze językoznawców opracowujących najnowszy słownik nazw miejscowości Polski(,gdyż widniało pod innymi nazwami).
Etymologią nazwy naszej wsi zainteresował się ponad sto lat temu ks. Alfons Mańkowski,który twierdził (opierając się głównie na księgach metrykalnych parafii Barłożno),że około 1750 r. osiadł na wolnym sołectwie w Gąsiorkach szlachcic Jakub Majewski,pochodzący z Majewa z parafii zimniewskiej. Według niego Majewscy dzierżyli sołectwo jeszcze w 1.poł.XIX w.,a pod koniec XVIII w. upowszechniła się( zapewne lokalnie- przyp.aut.)nazwa tego sołectwa pochodząca od jego dziedzica,tj.( Majewo )i funkcjonowała w następnych latach jako nazwa folwarku.
Ustalenia księdza Mańkowskiego przyjęła po latach Halina Bugalska,przyjmując,że Majewo jest nazwą dzierżawczą utworzoną od nazwiska Majewski .
Zatem pochodzenie tej nazwy nie wzbudza większych trudności.

Słownik Geograficzny z 1884 r. podawał ,że nazwa Majewo nie występowała w oficjalnych pruskich spisach urzędowych ,zatem była nazwą lokalną. Na pierwszą wzmiankę o Majewie natrafiono w księgach metrykalnych parafii Barłożno pod r.1875/76. Następnie nazwa Majewo-ulega zmianie na Paulshof i obowiązuje do końca 1918r.
Niemiecka nazwa Paulshof (po polsku 'Pawłowy Dwór')pochodzi częściowo od imienia syna ówczesnego właściciela folwarku- niemca REINHOLDA FROSTA(2. poł. XIX w).Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości,od 1919 do 1939 r funkcjonowała polska nazwa tego folwarku Majewo. Z nastaniem okupacji hitlerowskiej (lata 1939-1945) nazwę majątku po raz wtórny zgermanizowano na Paulshof. Po ustaniu wojennej zawieruchy w 1945 r wprowadzono na nowo polską nazwę Majewo,która obowiązuje do dziś.

Podsumowując powyższe rozważania można stwierdzić m.in. ,że dzierżawcza nazwa Majewo była w XIX w. nazwą lokalną. Warto dodać,że mapa diecezji chełmińskiej z 1848 r umieszczała Majewo pod nazwą wolne sołectwo: Freischulzera( pomiędzy Gąsiorkami a Lipią Górą widnieje punkt osadniczy zwany Freischulzera-wolne sołectwo.W latach 1875/76 zastąpiono ją niemiecką nazwą Paulshof,którą przyjęto jako oficjalną. Funkcjonowała ona do końca 1918 r,chociaż zdarzały się w tym okresie nieliczne przypadki dwojakiego używania nazwynp.Paulshof ( Majewo).Zdaje się,że oficjlna polska nazwa Majewo ustanowiona została dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym.

żródło:kociewski kwartalnik regionalny

"Jest takie miejsce na ziemi"Where stories live. Discover now