EN:
Hi!
I am rainorchid and I started to write right before high school. First I thought, that is was just a transition period - you know, puberty :D so when I started my studies at the university, I stopped writing for "the well-being of my studies" - it didn't help :D.
So now, after a few years, I returned to my passion, because I realised, that not only it gives me joy, but I have stories in me, that want to see the light of the world!
I hope, that you will like my stories, even though they may content some grammatical errors - since I am translating them from my native Slovak language. :)

tumblr: https://rainorchid-blog.tumblr.com

SK:
Ahoj!
Ja som rainorchid a písaním som sa začala zaoberať tesne pred strednou. Pôvodne som si myslela, že šlo len o prechodné obdobie - proste puberta :D a tak, keď som šla na vysokú, prestala som kvôli "blahu môjho štúdia" - nepomohlo mu to :D.
Teraz, po rokoch som sa k tejto mojej vášni vrátila, lebo som zistila, že nielenže ma to baví, ale mám v sebe príbehy, ktoré chcú uzrieť svetlo sveta!
Dúfam, že sa ti moje výtvory zapáčia. :)
  • JoinedAugust 9, 2017

Following


Stories by rainorchid
DRAČIA PERLA by rainorchid
DRAČIA PERLA #94 in Fantasy
Ukážka z príbehu: "Za týmto svetom, ktorý poznáš, sa nachádza veľa ďalších. V tom, ktorý je najbližšie, vládnu štyri kmene dračích potomkov. Vládcovia čerpajú moc priamo zo svojich praotcov, drakov, ktorí už n...
DRAGON PEARL by rainorchid
DRAGON PEARL Fantasy
From the story: "Behind this world, that you know, there are many others. In the one, which is closest, there rule four tribes of dragon descendants. The rulers draw power directly from their forefathers, drag...
3 Reading Lists

SK