Hogyan jött létre a manga?

301 15 0
                                    

A manga előfutárai igen korán, már a 8. században megérkeztek.
Ezt követően ez a rajzstílus egyre inkább kifejlődött, elérve a mai alakját. Elöszőr csak állatokat rajzoltak, majd később áttértek az emberi karakterekre is.
A buddhista szerzetesek imádtak állatokat rajzolni. Na jó, mégha nem is imádtak, de elég  gyakorta ábrázoltak hasonló figurákat. Vegyük csak a 12. századi, első ,,állatkarikatúrát”, Sojo Toba jóvoltából.

Ám a manga fogalma jóval későbbre, az 1800-as évekre tehető, amikor Katsushika Hokusai megalkotott egy 15 kötetes történetet a késői Edo-korról

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Ám a manga fogalma jóval későbbre, az 1800-as évekre tehető, amikor Katsushika Hokusai megalkotott egy 15 kötetes történetet a késői Edo-korról. Nos, mégha klassz ,,óriásmechás”, ,,kamenhamenhás” vagy éppenséggel ,,tűz-dzsucus” alkotásról nem is beszélhetünk, szóval szinte semmi köze nem volt a mai mangákhoz, leszámitva azt, hogy összefüggő képsorokból állt, fontos megjegyezni, hogy a ,,manga” szót ekkor használták először, igy a mai utódok ennek a 15 részes műnek köszönhetik a nevüket.

 Nos, mégha klassz ,,óriásmechás”, ,,kamenhamenhás” vagy éppenséggel ,,tűz-dzsucus” alkotásról nem is beszélhetünk, szóval szinte semmi köze nem volt a mai mangákhoz, leszámitva azt, hogy összefüggő képsorokból állt, fontos megjegyezni, hogy a ,,m...

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

És végre elérkeztünk a fináléhoz: a név, akire mindenki várt. A név, aki megteremtette az első igazi modern mangát: Osamu Tezuka (1928-1989).
De nem csak ezt, az anime-ipar fellendülését is neki köszönhetjük.
Hallottál már(a gonoszról, a csúf, kopasz Hókuszpókról? ^^hehe) az Astro Boy-ról, vagy netán-tán Kimbáról, a kis, fehér oroszlánról? Ezeket mind neki köszönhetjük. Osamu Tezukának.

Hát, elérkeztünk a pár perces törióra végéhez

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Hát, elérkeztünk a pár perces törióra végéhez. Megvolt az időutazás a manga világában; egy rövid kis utazás, egy nagyon hosszú folyamatban.
Mert ugye, nem két perc alatt készül el egy mangakötet; hetek kellenek hozzá, hónapok, sőt talán évek. Hány mangasorozatról hallottunk, ami több, mint egy évtizedig tartott? Na ugye, sokról.
Legyünk büszkék arra, hogy ma hol tart a mangaipar; mennyit fejlődött, mennyit javult. És ez nemcsak Japánra, kis hazánkra is vonatkozik. Ahol két éve még magát a szót sem ismerték, sorra jönnek ki az újabb kötetek.
Örüljünk ennek; persze csak ha van időnk. Ha sűrű a program, vagy utazni mész, ne sajnáld; vegyél egy mangát és éld át azt a szórakozást, amit semmi más nem nyújthat. Mert ez a szórakozás egy kicsit más mint a többi. Más, mint a könyv, vagy más, mint az anime/film. Mert ezek csak fekete-fehér lapok, fura képekkel és szövegbuborékokkal megbélyegezve…

Mi a különbség a manga, manhwa és manhua között?

Nem kell megijedni, itt mindössze arra gondolok, hogy a különböző keleti országokban milyen nevet kaptak ezek a csodás képregények!^^’

Amikor "mangát" mond az ember, elsősorban a japán képregényre gondol(persze van akinek egy virág fajta vagy egy torta neve ugrana be elsőre, de ebbe most ne menjünk bele…). Csakhogy; nemcsak a japánok nagy megrögzött mangafanok, és nemcsak ebben az országban él sok-sok mangaka, hanem Kinában és Koreában is akadnak szép számmal képregényrajzolók.
Ezért ,,elkülönítjük” szép magyar szóval kifejezve megkülönböztetjük ezeket a ,,nem Japánban készült mangákat” és attól függően, hogy koreai vagy kínai másképp mondjuk a dolgokat.
Ez mindössze abból áll, és most figyelj mert a sok üres szöveg után végre jön a lényeg, hogy a koreai képregény a manhwa, a kínai meg a manhua.
Ez csak azért történt így, mert a különböző országokban másképp olvassák ki az írásjeleket.

Általában a a manhwák és a manhuák színes rajzolásúak (persze vannak kivételek), és ezek nem könyv formában jelennek meg hanem mindenféle internetes forumokon. Ilyen például a Lenzin.

Ennyi volt mára, remélem tudtam segíteni. Nem sokára hozom az első ajánlót, addig is kitartást nektek!

Manga ajánlóWhere stories live. Discover now