#RozetnijZaburzeniaOdżywiania

589 77 70
                                    

Mamy kwiecień, pierwszy dzień wiosny już za nami. Niektórzy zaczynają myśleć o lecie i letniej sylwetce. Zabierają się za odchudzanie, przechodząc na różnorakie diety, które dopełniają intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Chudną więcej i więcej, wciąż nie uzyskując zadowalającego efektu. Mimo idealnej wagi kontynuują, widząc swój obraz w krzywym zwierciadle. Wpadają w sidła anoreksji.

Oprócz niej, pod wspólną nazwą zaburzeń odżywiania, czyhają na nich bulimia (jej głównym znakiem rozpoznawczym są napady objadania się, po których następują wyrzuty sumienia lub strach przed przyrostem wagi prowadzące do wymuszania wymiotów) i mniej znane: ortoreksja (napędzana przez modę na bycie „fit" obsesja na punkcie jedzenia „zdrowo") czy BED (napady objadania się)...

Mieliście kiedyś styczność z którąś z tych chorób?

Na wattpadzie często możemy natknąć się na prace związane z tematem anoreksji i bulimii (czyli bardziej znanymi zaburzeniami odżywiania).

Mogą to być historie fikcyjne, w których jeden z bohaterów cierpi na którąś z chorób. Niestety, w wielu przypadkach odnoszę wrażenie, że autorzy lekceważą ich istotę, przedstawiając je dość płasko we własnych pracach i karmiąc (najczęściej) młodych czytelników nieprawdziwą wizją chorób.

Znajdziemy również dzienniki osób, które mają problemy z zaburzeniami. Straszne jest to, co można zobaczyć po wejściu w sekcję komentarzy pod tymi pracami – zdarzy się, że osoba odstąpi od swoich dwustu kalorii dziennie, zje więcej, a w komentarzach nie dostanie nic oprócz hejtu i nieprzyjemnych uwag za to, że nie potrafi nawet się nie obżerać. Zero empatii...

Mieliście kiedyś do czynienia z tymi chorobami? Może ktoś Wam bliski chorował, a może Wy sami? Co sądzicie o obrazie zaburzeń odżywiania kreowanym w internecie?

Zapraszamy do dyskusji!

Chcemy Wam również polecić prace, które poruszają ten temat:

"Hate my body | one-shot" LuCe-rtes

"Bez skazy" ohmarry

PS

Uznaliśmy, że chcemy zrobić coś więcej niż zaprosić Was do dyskusji w ramach #RozetnijWattpada – przyczynimy się do edukowania. Naszym pierwszym krokiem będzie rozpowszechnienie prac, które walczą ze szkodliwymi działaniami czy pokazują prawdziwy obraz różnych chorób. Jeśli znacie takie opowiadania, dotyczące dowolnego poruszonego już tematu, zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach. Te z nich, które faktycznie dobrze podchodzą do problemu, polecimy bezpośrednio w tej pracy w odpowiednim rozdziale.

#RozetnijWattpada - zakończoneWhere stories live. Discover now