Jak pisać o... cz. 6 [seryjni mordercy]

570 91 28
                                    

Pisanie o psychopatach nie należy do najłatwiejszych. O ile "zwykli" ludzie ulegają pewnym emocjom, tak osoby o osobowości dyssocjalnej wypruci są z większości uczuć i pozbawieni empatii. Nie znaczy to, że nie mogą jej udawać. Psychopatia jest jednym z najgroźniejszych zaburzeń, a duża część populacji więziennej (15%-35%) jest określana właśnie jako psychopaci. Wśród nich najczęściej występują przestępcy seksualni i mordercy. Ja zajmę się dzisiaj tematem psychopatycznych seryjnych morderców i postaram się przybliżyć, jak powinno się opisywać taką osobę, by nie wyszła nieszczerze lub po prostu komicznie.

Zanim jednak przejdę do właściwej części artykułu, wspomnę o jednej kwestii. Mianowicie: WIĘKSZOŚĆ PSYCHOPATÓW NIE POPEŁNIA PRZESTĘPSTW, A ZABURZENIE TO MOŻNA LECZYĆ, CHOĆ JEST TO PROCES NIEZWYKLE TRUDNY. Nie generalizujmy więc i nie róbmy linczów na absolutnie każdej osobie z osobowością dyssocjalną. Z tym ludzie się po prostu rodzą (w przeciwieństwie do socjopatów) i na to nie mają praktycznie żadnego wpływu. Nie bądźmy jak psychopaci i okażmy trochę zrozumienia, nie przyklejając każdej takiej osobie łatki seryjnego mordercy. Dzięki. Przejdźmy do meritum.

Na samym początku dokonam krótkiego podziału, w którym wyjaśnię kilka terminów, pojawiających się w artykule:

Seryjny morderca – osoba, która dopuściła się co najmniej trzech morderstw w dłuższych odstępach czasu, nie w celach materialnych, a z powodu różnych chorób, odchyłów, zaburzeń psychicznych etc. (np. Kuba Rozpruwacz, Kat z Nowego Orleanu, Jeffrey Dahmer, Ted Bundy).

Masowy morderca – osoba, która z jakiegoś powodu dokonuje wielu morderstw w akcie jednorazowym (tj. jednym miejscu oraz czasie), który często kończy się samobójstwem (np. Dylan Klebold, Eric Harris, Olga Hepnarová).

Szalony morderca – osoba, która dokonuje zabójstw w krótkim czasie, na ograniczonym terenie, zabija tych, którzy po prostu jej się nie podobają i w przeciwieństwie do morderców seryjnych, w czasie między jedną a drugą zbrodnią, nie zachowuje się normalnie (np. Woo Bum Kon, James Oliver Huberty).

Płatny morderca – osoba, która dokonuje morderstw w zamian za korzyści materialne. Bardzo często takie osoby są wynajmowane lub po prostu wcielane w szeregi gangów, mafii lub karteli (tzw. Sicarios).

Tym sposobem płynnie przechodzimy do typologii seryjnych morderców.

Aktualnie wyróżniamy cztery "rodzaje" seryjnych morderców, które warto poznać przed przystąpieniem do opisania zbrodniarza w naszych opowiadaniach. Przede wszystkim musisz się zastanowić, którym z tych typów jest postać, którą chcesz opisać, by nie odbiegać jego charakterystyką w Puszcze Literackich Absurdów.

1. Wizjoner

Pierwszym typem jest wizjoner. Najważniejszą rzeczą, która charakteryzuje wizjonerów jest fakt, iż taka osoba nie może być psychopatą! Bezsensem jest kreowanie wizjonera na zimnego, przebiegłego psychopatę, wszak będzie to po prostu przekłamanie. Musimy pamiętać, że nie każdy seryjny morderca jest psychopatą.

Czym więc charakteryzuje się wizjonera?

Przede wszystkim motywacją, która objawia się głosami lub wizjami. Tacy ludzie mogą mordować w imię jakiegoś bóstwa, czy nawet różowego króliczka z Biedronki. Są przekonani o przymusie wyeliminowania pewnych grup społecznych. Przykładowo: na pana Heńka spłynął głos z nieba, a przed oczami pojawiły mu się 42 kucyki, zgodnie twierdzące o tym, że jego powołaniem jest zabicie wszystkich ludzi z piegami. Wiadomo, mocno hiperbolizuję, ale chcę zaznaczyć irracjonalność ich czynów. Tacy ludzie operują na zasadzie "wytycznych od Boga".

Nożyce tną... czerwiec 2018Opowieści tętniące życiem. Odkryj je teraz