Psychické poruchy: časť 3

28 5 2
                                    

Bipolárna porucha

Čo je to bipolárna porucha?

Je to duševné ochorenie, (taktiež známe ako manická depresia), ktoré ovplyvňuje náladu človeka. Vyznačuje sa extrémnymi zmenami nálad od príznakov mánie do príznakov depresie, čo výrazne ovplyvňuje produktivitu, schopnosť sústredenia človeka. Táto porucha môže postihovať ľudí z rôznej vekovej kategórie a postihuje človeka na celý život. Avšak pri neustálej liečbe, môže človek s touto poruchou žiť normálny a produktívny život.


Ako vzniká?

Neexistuje jediná príčina, prečo sa môže bipolárna porucha u človeka vyskytnúť, pretože vznik tejto poruchy je skôr komplex príčin, ktoré spôsobujú abnormálnu funkciu mozgových obvodov.

Možný komplex príčin: 

Extrémny stres, zdrvujúce problémy a zmeny (napríklad: smrť blízkej osoby), traumatická udalosť, chemická nerovnováha v mozgu, nadmerné používanie alkoholu, alebo omamných látok

Bipolárna porucha má taktiež genetickú väzbu (pravdepodobná genetická dispozícia k ochoreniu), v praxi inak povedané: ak trpí jedno jednovaječné dvojča bipolárnou poruchou, tak po istom čase by, sa mali prejaviť príznaky bipolárnej poruchy aj na druhom dvojčati. Avšak lekárske štúdie zatiaľ toto nepotvrdzujú a len zvýrazňujú, že ak by jedno dvojča trpelo touto poruchou, tak pravdepodobnosť ochorenia druhého dvojčaťa je výrazne vyššia.  


Príznaky bipolárnej poruchy:

Príznaky sa delia na dve fázy: príznaky mánie, príznaky hypománie a príznaky depresie

Príznaky mánie: nemožno ich prehliadnuť, vyznačuje sa euforickým správaním, nadmerne dobrou náladou: až sa človek zbavuje všetkých zábran a súdnosti. Môžu sa aj objaviť ťažké halucinácie alebo paranoja. V takomto stave môže psychóza vyžadovať hospitalizáciu.

Príznaky hypománie: Je miernejšie ako mánia, prejavuje sa dobrou, nadnesenou náladou, komunikatívnosťou a to aj pri jedincoch, ktorí sú zvyčajne tichí a nezapájajú sa bežne do konverzácii. V tejto fáze si človek nepripadá chorý a môže kvôli tomu prestať brať lieky ("pretože už mu je dobre" aj keď nie je).

Ďalšie príznaky hypománie: snaha robiť veľa vecí naraz, pocit moci a dôležitosti, pocit nervozity, strata chuti do jedla, robenie vecí nadmerne alebo neuvážene

Príznaky depresie: zahŕňa dostatočne závažné symptómy na to, aby spôsobili značné ťažkosti vo fungovaní v každodenných činnostiach. Príznaky depresie pri bipolárnej poruche sú veľmi identické k normálnej depresii.

 Príznaky depresie pri bipolárnej poruche sú veľmi identické k normálnej depresii

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.


Depresia vs Príznaky depresie počas bipolárnej poruchy

Pri bipolárnej poruche sa človek stretáva s dvoma extrémami. Buď je človek "hore" alebo "dole". Niektorí ľudia trpiaci na bipolárnu poruchou skutočne trpia na závažné príznaky depresie, avšak niektorí ľudia, keď sa ich mánia lieči, môžu považovať normálnu náladu za pocit depresie.

Bipolárna porucha síce môže spôsobiť pocity depresie, ale nie je to isté ako depresia. Táto porucha spôsobuje vzostupy a pády, avšak depresia spôsobuje pocity, ktoré sú vždy len negatívne.


Štádiá bipolárnej poruchy:

Štádium 0: identifikácia osoby ako osoby s rizikom bipolárnej poruchy

Štádium 1: obdobie medzi objavením sa počiatočných príznakov (prvým manickým alebo depresívnym príznakom)

Štádium 2: prvý manický alebo depresívny príznak

Štádium 3: opakované manické a depresívne príznaky

Štádium 4: chronické, nepretržité ochorenie


Zdroje: https://lekar.sk/clanok/bipolarna-porucha-nie-je-to-iste-ako-depresia--naucte-sa-ju-odlisit-a-vcas-spoznat, https://www.neuraxpharm.com/sk/poruchy/bipolarna-porucha, https://www.desitin.sk/indikacie/bipolarna-porucha/?section=patient

Ahoj milý čitateľ, ak si sa dostal až tu na koniec, tak som ti veľmi vďačná a veľmi si toho vážim. Ak čítaš moju tvorbu po prvýkrát, tak mi kľudne môžeš dať follow, aby ti neunikli žiadne novinky :D

Rea<3 

 



Psychologické okienkoWhere stories live. Discover now