Bevezető

91 4 0
                                    

   Sokszor megfeledkezünk hazánk kiemelkedő női személyeiről ,könyveiket sokszor a sarokba dobjuk ,nem nyissuk többet ki ,barátainknak nem mesélünk róluk. Peddig igenis kéne!

   Talán elgondolkodtató ,mért pont itt ,mért pont ilyenről, itt sok a fiatal akit ez nem igazán izgat. De remélem van remény , ahogy ezeket a sorokat vetem . 

  Ugy vélem , hogy egy történelmi személy ,attól függetlenül ,hogy nő vagy éppenséggel férfi lehet inspiráló  és példakaértékű.  

 Ugy gondoltam, hogy Jozefa emlékiratai elég régiesek egyenlőre még sajnos új kiadásban még nem érhető el,mért nem ujjithatom fel és színezhetem ki olyan eseményekkel ,mozdulatokkal ,szösszenetekkel ,amik valószinű ,hogy megtörténtek? 



A történelem útvesztői közül hősként mindig a férfiak emelkedtek ki, akár dicső, akár kevésbé ígéretes tettekkel érték el céljaikat. A férfi meghódította a világot, és legdíszesebb „kellékét" — ahogy ő gondolt rá — mindig csak másodrangúnak ítélte. Pedig ez a kellék nem volt haszon nélküli. Ez a kellék a nő. Feleség, anya, testvér, kedves. A nők nélkül, a gyengéd szeretet, a segítség és a bátorítás, a gyermekfelügyelet, az otthon megteremtése nélkül a férfiaknak nehezebb dolguk lett volna. Wesselényi Jozefa méltó párja volt férjének, Bánffy Jánosnak. Ő megteremtette azt, amire férjének szüksége volt. Ám ő többet is tett. A bárónőnek olyan adatott meg, amit sokan nem engedhettek meg maguknak. Írhatott. Emlékeit lejegyezhette. Erdélyben, a XIX. században, arisztokrata nőként. Kétségtelen, hogy sokkal egyszerűbb megélni, elődeink, őseink min mentek keresztül, ha saját szavaikat és emlékeiket olvashatjuk.Jozefa az egyetlen magyar nő, aki leírta saját anyanyelvén, miként élte meg az 1848-49-es forradalmat és szabadság harcot ő és az ország. Jelentősége abban rejlik, hogy tollat mert ragadni, hogy a kegyetlen sorsot megörökítse. Hiszen jó nélkül nincs rossz. Mit ér a napsütés, ha nem az esőt követi? A bárónő leszármazottja, Wass Albert is azért írt, hogy megörökítse a hazát, még akkor is, ha fáj a múltba visszatekinteni. Báró Bánffy Jozefa emlékiratai a mai napig olvashatóak, ezzel inspirálva a mai világ nemzedékeit egy asszony és a történelem megismerésére.

-DE

A Bárónő aki naplót vezet 1848-49-benWhere stories live. Discover now